Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 listopada 2024 01:52
Reklama dotacje rpo
Reklama

Całkowity zakaz handlu w niedziele? Jest taki pomysł

Sklepy wielkopowierzchniowe szukają kolejnych luk w prawie. Z kolei przeciwnicy handlu w niedziele chcą zaostrzenia przepisów.
Całkowity zakaz handlu w niedziele? Jest taki pomysł

Autor: Pixabay.com

Kreatywni handlowcy

Zgodnie z założeniem zakaz handlu w niedziele wprowadzono po to, by umożliwić odpoczynek pracownikom sklepów wielkoformatowych i dać przewagę konkurencyjną małym punktom detalicznym. W prawie przewidziano bowiem zapis, że handel w niedziele będzie możliwy wówczas, gdy za ladą stanie właściciel sklepu bądź jego rodzina. Szybko okazało się, że ustawa ma wady. „Sieciówki” zaczęły funkcjonować m.in. jako punkty pocztowe i tym samym dalej mogły prowadzić sprzedaż.

Nowa propozycja

Na początku argumenty zwolenników i przeciwników niedzielnej pracy w handlu odnosiły się głównie do pracowników najemnych. Jednak teraz w przestrzeni publicznej zaczął krążyć pomysł rozszerzenia obostrzeń i wprowadzenia całkowitego zakazu.

Jak stwierdziła Ewa Rybołowicz, dyrektorka ds. analiz rynkowych M/platform, „z dzisiejszej perspektywy trudno sobie wyobrazić całkowity zakaz handlu (w niedzielę – przyp. red.). Konsumenci są przyzwyczajeni, że zawsze gdzieś znajdą sklep, w którym awaryjnie dokupią brakujące produkty. Dla sklepikarzy to dodatkowa możliwość zarobku. To ważne, aby to im pozostawić wybór, czy ich sklep może być otwarty, czy nie”.

Poza tym handel w Polsce ma dwa oblicza: z jednej strony mamy do czynienia z wielkopowierzchniowymi sklepami sieciowymi, z drugiej niewielkimi sklepami osiedlowymi. Te pierwsze dysponują dużym kapitałem i mogą na różne sposoby zachęcać klientów (m.in. oferując liczne promocje). Mniejszych sklepów na takie rozwiązania częstokroć nie stać. W utrzymaniu się na rynku pomaga im właśnie handel we wszystkie dni tygodnia.

Nowa propozycja ma być odpowiedzią na kolejne próby obchodzenia handlowych przepisów. Strefa Biznesu informuje, że „Dino rozważa uruchomienie wypożyczalni sprzętu sportowego, Biedronka usług medycznych. Na razie jest to jednak badanie możliwości i sondowanie ewentualnych konsekwencji prawnych”.

Co najczęściej kupujemy w niedziele?

Ten sam serwis oznajmił, że „struktura zakupów niedzielnych jest zbliżona do tych w tygodniu. Kategorie o najwyższym udziale w obrotach to papierosy, piwo i wódka”. Jeśli dodatkowo w niedzielę mamy do czynienia z upalną pogodą, średnio kupujemy więcej napojów (w tym piwa) oraz lodów. Wybierany asortyment różnicuje się też w zależności od pór roku bądź świąt. W niedzielę handlową poprzedzającą Wielkanoc wzrosła np. sprzedaż składników potrzebnych do wypieków oraz środków do sprzątania.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Mnnn 24.07.2022 17:46
Komentarz zablokowany

Wyszło jak zwykle 24.07.2022 09:14
Niech ten rząd już nie myśli bo to im nigdy nie wychodziło...Dlaczego nie dadzą ludziom wolnej ręki?? . Są tacy którym praca w niedzielę odpowiada ..zwłaszcza ,że za lepszą zapłatę. ...Wiele branż pracuje w niedziele i PiS owcom to nie przeszkadza....Ale w tym przypadku wyłącznie chodziło o zagnanie ludzi do Kościołów...

toi 24.07.2022 20:18
Komentarz zablokowany

krasny 23.07.2022 18:13
Już mam dość tych pomysłów za rządów PiSu

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama