Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 listopada 2024 03:31
Reklama
Reklama

Nawet niewielkie ilości alkoholu zabijają intelekt - udowodnili naukowcy

Jaka ilość alkoholu zaczyna powodować zmiany w części mózgu odpowiedzialnej m.in. za naukę, uczucia i zdolności poznawcze? To pytanie zadali sobie naukowcy. I poszukali odpowiedzi.
Nawet niewielkie ilości alkoholu zabijają intelekt - udowodnili naukowcy

Autor: iStock

W badaniu naukowców z University of Oxford wzięło udział ponad 20 tys. ochotników w średnim wieku 55 lat. Niespełna połowę z nich stanowiły kobiety. Wyniki tego eksperymentu opublikowało czasopismo „PLOS Medicine”.

„Według naszej wiedzy jest to największe badanie umiarkowanego spożycia alkoholu i wielonarządowej akumulacji żelaza. Jest to również pierwsze badanie wykorzystujące MR do zbadania przyczynowości alkoholu w surowicy i żelazie w mózgu” – czytamy w opisie badania.

Uczestnicy wypełniali specjalne ankiety, w których deklarowali spożycie alkoholu, Jego średnia ilość na jednego respondenta wyniosła ok. 18 jednostek tygodniowo. Dla porównania – może to być np. sześć dużych kieliszków wina.

Żeby zdiagnozować wpływ procentów na pracę mózgu, każdy z badanych został poddany rezonansowi magnetycznemu. Dodatkowo 7 tys. osób poddało się również rezonansowi wątroby. Uczestnicy przedsięwzięcia wypełniali również testy, które wyłoniły jakość ich funkcji poznawczych.

Podstawowym wynikiem analiz naukowców było odkrycie, że picie już około 7 jednostek alkoholu tygodniowo powodowało gromadzenie się żelaza w tej części mózgu, która odpowiada m.in. za możliwości intelektualne, ruch gałek ocznych i emocje. Takie stężenie żelaza może przyczynić się do obniżenia jakości codziennego funkcjonowania, ale również chorób takich, jak Alzheimer czy Parkinson.

„Słabsze funkcje wykonawcze i płynna inteligencja oraz wolniejsze szybkości reakcji obserwowano w przypadku markerów wyższego poziomu żelaza w jądrach podstawnych. Akumulacja żelaza w mózgu jest możliwym mechanizmem zaburzeń poznawczych związanych z alkoholem” – wnioskują naukowcy.

Jednocześnie badacze nie znaleźli... – ...dowodów na szkodliwość picia mniej niż 7 jednostek tygodniowo – zauważyła dr Anya Topiwala, autorka badania. Wyjaśniła również, że to mniej niż dwa duże kieliszki.

Badacze zachęcają jednak, żeby zrezygnować ze spożywania alkoholu aż do stanu upojenia. Wyjaśniają też, że lepiej nie pić w samotności, bo może to zwiększać ryzyko uzależnienia. Ponadto wskazują, że jeśli picie alkoholu utrudnia codziennie funkcjonowanie i pacjent nie jest w stanie zmniejszyć jego ilości lub częstotliwości, powinien zgłosić się na leczenie.

W Polsce osoby borykające się z problemem alkoholowym oraz ich rodziny mogą szukać pomocy pod całodobowym, czynnym przez 7 dni w tygodniu numerem 512 943 854. Rozmowy są anonimowe. Tam uzyskają wsparcie w podjęciu dalszych kroków.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

AJWAJ ALEL;UJA I NA SATURNA HA HA AH 20.07.2022 07:46
był bym filozofem jak bym nie pił ha ha ha TO TYLKOM ZŁUDZENIA HA AH AH

ryba 19.07.2022 16:13
przebadajcie rząd bo wydaje mi się że non stop walą goudę

KAPITAN DOPA HA HA AH Z ABW HA AH AH 19.07.2022 15:18
KOMPLETNA BZDURA HA HA AH JAK JESTES IDIOTĄ TO I ALKOHOL CIĘ NIE WPOMORZE HA AH AH MORZE HA HA AH

Ziomal z czworaków 19.07.2022 14:25
Z tym intelektem to prawda. Knagulcowi całkiem mózg wyżarły mózgotrzepy i inne nalewki

Knagulec 19.07.2022 17:38
Siedz w szopie barakowcu z czerwonym ryjem

gumolit 19.07.2022 20:06
To prawda,doprowadza się do takiego stanu że potem siedzi na ławce i oddaje mocz a ludzie mu jeszcze zdjęcia robią.

Knagulec 19.07.2022 13:20
Komentarz zablokowany

gosc 19.07.2022 12:46
Eureka... potrzeba przyslowiowych amerykanskich naukowcow by takie rzeczy udowodnic? Alkohol szkodzi, cukier tez... a wprowadzaja inne wynalazki typu aspartam czy energetyki czy e-papierosy... trujmy sie tym co nam korporacje sprzedaja za zgoda politykow i lekarzy i czekajmy kilka dekad az naukowcy udowodnia tez szkodliwosc i tych rzeczy. Choc zdrowy rozsadek czy nasze babcie juz o tym wiedza. Ale biznes sie musi krecic

no to cyk! 19.07.2022 09:54
I tego się trzymajmy: "Jednocześnie badacze nie znaleźli... – ...dowodów na szkodliwość picia mniej niż 7 jednostek tygodniowo – zauważyła dr Anya Topiwala, autorka badania. Wyjaśniła również, że to mniej niż dwa duże kieliszki."

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama