Lokale wyborcze 25 października otwarte będą w godzinach 7.00 - 21.00. Musimy okazać dokument ze zdjęciem, przy pomocy którego możliwe będzie sprawdzenie naszej tożsamości np. dowód osobisty, paszport, prawo jazdy.
Jak wyglądają karty do głosowania?
Otrzymamy dwie karty do głosowania – jedną do Sejmu i drugą do Senatu.
1. Karta do Sejmu to wielostronicowa broszura wydrukowana na białym papierze z wykazem list kandydatów na posłów.
Na pierwszej stronie książeczki znajduje się instrukcja głosowania. Na drugiej kartce jest spis treści, tj. lista komitetów wyborczych. Na kolejnych kartkach znajdziemy już listy wyborcze komitetów z kandydatami i z kratkami na oddanie głosu. Listy uszeregowane są według wylosowanych numerów. We wszystkich okręgach wyborczych listy kandydatów zarejestrowało osiem komitetów:
Lista nr 1: KW Prawo i Sprawiedliwość
Lista nr 2: KW Platforma Obywatelska RP
Lista nr 3: KW Partia Razem
Lista nr 4: KW KORWiN
Lista nr 5: KW Polskie Stronnictwo Ludowe
Lista nr 6: KKW Zjednoczona Lewica SLD+TR+PPS+UP+Zieloni
Lista nr 7: KWW "Kukiz 15"
Lista nr 8: KW Nowoczesna Ryszarda Petru.
2. Karta do Senatu to jedna, wydrukowana na żółtym papierze karta z kandydatami na senatorów.
Kiedy głos będzie ważny?
Głos jest ważny, jeśli w kratce przy nazwisku jednego, wybranego kandydata (kandydatki) postawimy znak „X”. W przypadku wyborów do Sejmu, Kodeks wyborczy pozwala także na zaznaczenie większej liczby kandydatów, ale muszą być z tej samej listy. W takiej sytuacji oddany głos będzie traktowany jako głos na tego z zaznaczonych kandydatów, który jest najwyżej na liście. Zaznaczenie kandydatów z różnych list wyborczych oznacza głos nieważny. Nie mają znaczenia dopiski poza okienkami, w których zaznacza się głosy.
Napisz komentarz
Komentarze