Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 15:23
Reklama
Reklama

PESEL dla Ukraińców. Nieporozumienie w naszym urzędzie

Dziś w środę 16 marca 2022 r. rozpoczęła się akcja PESEL dla Ukraińców. Uchodźcy mogą wnioskować o wydanie numeru ewidencyjnego. – Zależy mi na załatwieniu tego peselu, bo chcę tu pracować – mówi jedna z osób, która ustawiła się w kolejce. Okazuje się, że problemy mają nie tylko Ukraińcy, ale też niektórzy urzędnicy.
PESEL dla Ukraińców. Nieporozumienie w naszym urzędzie
Jeden z punktów w Lublinie

Autor: News4media

Tłumy ludzi z dworca Szczecin Główny przeniosły się teraz do Urzędu Miasta Szczecin. Podobnie jest w innych dużych miastach Polski. 

Przepisy są nowe, więc dochodzi do nieporozumień. W Gryfinie skarżą się Ukraińcy, którzy przylecieli drogą powietrzną z Egiptu. Chodzi o osoby, które chciały zalegalizowac swój pobyt, ale nie mieszkały u żadnej z rodzin w gminie, a na sali gimnastycznej. Ukraińcy skarżyli się, że początkowo wysyłano ich do punktu recepcyjnego w Szczecinie, zamiast załatwić sprawę na miejscu.

Jakie dokumenty są potrzebne?

Podpowiadamy, jak pomóc Ukraińcom, aby przebiegło to sprawnie:

Żeby otrzymać PESEL, należy złożyć wniosek na papierowym formularzu oraz okazać swój dowód tożsamości. To może być paszport, ukraiński dowód lub zaświadczenie o przekroczeniu granicy. Jeżeli ktoś nie ma dokumentów, może podać swoje dane. Pod groźbą odpowiedzialności karnej – muszą być prawdziwe.

Należy także dołączyć fotografię. W wielu miastach samorządowcy wynajęli fotografów, którzy robią zdjęcia w punktach składania wniosków.

W Gryfinie przynajmniej na razie nie ma takiej opcji. 

Szczecin

W środę rano w kolejce przed Urzędem Miasta w Szczecinie ustawiło się kilkaset osób. Ludzie – jak donosili reporterzy "Kuriera Szczecińskiego" – spokojnie czekali na rozpoczęcie urzędowych procedur. W związku z bardzo dużą liczbą obywateli Ukrainy zgłaszających się po PESEL, Urząd Miasta wydłużył dziś czas przyjmowania wniosków do godz. 18.

– Do pracy – mówi każdy, którego pytamy o powody, dla których chcą wyrobić PESEL. – Chciałabym wrócić, ale nie wiemy, co się stanie. Nie wiemy, jak długo może to wszystko potrwać, a jakoś trzeba żyć – mówi młoda kobieta z małym dzieckiem na ręku.

Lublin

Władze Lublina szacują, że w mieście jest nawet 30 uchodźców z Ukrainy. To nie są dokładne dane, bo nie wszyscy Ukraińcy dopełnili jeszcze formalności i się zarejestrowali. Od środy 16 marca mogą starać się o nadanie numeru PESEL, co da im takie same prawa jak Polakom, czyli: zyskają dostęp do systemu ochrony zdrowia, pomocy społecznej, legalnej pracy.

W Lublinie utworzono sześć punktów, w których Ukraińcy mogą złożyć wnioski. Jeśli zajdzie potrzeba, powstanie kolejny. W środę jeszcze przed otwarciem biur zaczęły się przed ich drzwiami ustawiać kolejki. To nie był masowy szturm, ale z minuty na minutę ogonki się wydłużały.

– Pięć dni temu przyjechałam z Kijowa – mówi nam kobieta, która akurat zmierzała do takiego punktu w centrum miasta. Szła razem z nastoletnią córką, bo jej też chciała wyrobić PESEL. – Żeby poszła do szkoły. Mnie numer jest potrzebny, żeby znaleźć pracę – opowiada kobieta.

W Ukrainie pracowała w firmie produkującej tekturowe opakowania. Nie zna polskiego ani angielskiego. Mówi po rosyjsku. – Mogę pracować wszędzie – mówi. I dodaje: – Ta wojna długo potrwa. Rosjanie nie wyjdą wcześnie.

Ukraińcy kursują po Lublinie, trzymając w ręku telefony komórkowe i patrząc na wyświetlane mapy, które mają ich doprowadzić do urzędowych punktów. Część z uchodźców przychodzi z polskimi „opiekunami”. To osoby, u których zatrzymali się uciekający przed wojną.

W biurze w centrum Lublina już z samego rana było tłoczono. Kolejka zaczynała się na schodach prowadzących do przedsionka przed salą obsługi petenta. Przychodzą dorośli z małymi dziećmi i nastolatkami. Wiele matek taszczy wózki z niemowlakami.

Jak było w innych miastach?

Gdańsk: W mieście otwarto specjalne punkty, w których uchodźcy z Ukrainy mogą składać wnioski o nadanie numeru PESEL. Pierwszego dnia Ukraińcy przychodzili do placówek już od godziny 7 rano. W kolejkach ustawiło się kilkaset osób.

Kraków: W Tauron Arenie, gdzie nadawano numery PESEL, od samego rana tworzyły się gigantyczne kolejki. Jeszcze przed rozpoczęciem pracy punktu, na jego otwarcie czekało kilkadziesiąt osób. Potem tłum powiększał się z każdą minutą. Urzędnicy proszą, żeby nie zgłaszali się wszyscy naraz, bo to spowoduje chaos i wydłuży złatwienie sprawy. Punkt był czynny do godz. 20.

Elbląg: Pierwsi uchodźcy pojawili się w Urzędzie Miejskim zaraz po jego otwarciu. Do godziny 12 ratusz przyjął kilkadziesiąt wniosków od obywateli Ukrainy. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

iwona 18.03.2022 21:16
co robili? skarżyli się ? jak im tak źle to granica niedaleko

LFJ LUDOWY FRONT JU DE I Z SS SAMEGO SATURNA HA AH AH 18.03.2022 13:54
BEDA PUTINA KAMIENOWAĆ HA HA AH https***

o matko! 18.03.2022 10:29
Nie wiadomo co gorsze brak kompetencji czyli głupota, czy cwaniactwo (żerowanie na ludzkim nieszczęściu).

owszem 18.03.2022 17:19
Dokładnie tak.

KABARET 18.03.2022 09:23
A CO ONI ROBILI W EGIPCIE HA AH AH KRAJ W POTRZEBIE A ONI NA WCZASACH HA HA AH CZY NA SZKOLENIU AL KAIDY AH AH AH

A MON RA I KA RA BINEM HA HA AHNIE TAK IDIOCI KOLBĄ HA HA AH 18.03.2022 07:47
Komentarz zablokowany

Przez te 8 lat rządu Seweryna cofnęliśmy się do chaosu dwudziestolecia międzywojennego 17.03.2022 23:55
czy umig nie potrafi stosować polskich ustaw o ewidencji ludności ?Kompletny upadek legalizmu i stosowania prawa. U nas też rządzi majdan ? To upadek samorządu i jego administracji. Kogo wy zatrudniacie ?

NO 17.03.2022 23:10
Komentarz zablokowany

jasne jak słońce 17.03.2022 11:46
Jeśli to jest wysyłanie do Szczecina a można zrobić na miejscu, to nie jest to nieporozumienie a wprowadzanie w błąd.

M 17.03.2022 09:00
Заявки на PESEL можна подавати з середи, 16 березня в будь-якій адміністрації ґміни, а в деяких містах і поза їхніми офісами. Міста створюють додаткові посади, вводять подовжений робочий день та обслуговування по суботах і навіть неділях, аби задовольнити усіх бажаючих отримати потрібний номер. Прогнощується, що процес присвоєння одного номера PESEL зі збором відбитків пальців займе більше 30 хвилин. При наявній кількості прибулих українців, у великих містах неможливо уникнути черг. Нагадуємо, що згідно зі спеціальним Законом, громадянам України надаватиметься широка допомога та пільги у зв’язку зі збройним конфліктом. Підставою для працевлаштування чи медичної допомоги є наявність номера PESEL.

Derkacz 16.03.2022 22:21
Konarski jak zwykle sobie nie radzi

Nikitynski 17.03.2022 00:10
A co ma Konarski do UMiG?

Chaos 17.03.2022 23:56
To niestety Seweryn.

niestety 16.03.2022 21:39
Mogłoby się wydawać, że Ukraińcy, którzy imigrują do Polski, czują się tu spokojni i względnie szczęśliwi. Tymczasem wielu z nich nie opuszcza poczucie winy, że akurat to im udało się uciec przed wojną. Znaczna część zmaga się z syndromem ocalałego – przygniatającymi wyrzutami sumienia, które nakazują wracać do rodziny i opuszczonego kraju.

ona 17.03.2022 09:01
Stres powoduje w organizmie spustoszeni. WIem coś o tym...

Vielleicht 16.03.2022 19:12
Podejrzewam że dostali od tercetu wytyczne aby umyć ręce. Tym którzy wyjechali z ukrainy przed 24 nie przysługuje status jak tym po 24 lutego, czyli po wybuchu wojny. A w ZSP tacy z wycieczki z Egiptu przylecieli. Jakby zarejestrowali ich w Gryfinie to by musieli zapewnić dach nad głowa ale pisowska ustawa nie przewiduje zwrotu 40 zł za osobę na dzień i nie przewiduje tych 300 zł. WIęc woleli ich wysłać do Szczecina.

do 19.12 16.03.2022 19:52
Typowo sawaryniarskie podejście. To nie ja, to oni!

Petrasek 17.03.2022 00:11
Podobna sytuacja jak w sprawie studium.

Taka prawda 16.03.2022 17:56
Ciekawe ilu ruskich szpiegów przy okazji załapie się na polski PESEL . Jak się robi na łapu capu to trzeba się z tym liczyć.

W 17.03.2022 10:10
przecież Ukraińcy to *** ***

nie tylko Piłat umywa ręce 16.03.2022 17:08
To jest typowy sawarynowy syndrom "nie moja kompetencja". Po co mają zawracać sobie głowę w Gryfinie jak pomyśleli sobie, że wyślą Ukraińców do Szczecina. Jak to mówia Niemcy "typisch sawarynisch".

petent 16.03.2022 17:37
Tak to metoda działania tych ***

POLKA 16.03.2022 20:33
A w ktorym Landzie Niemcy tak mowia !!!???Wy Sami wymyslacie jakies niestworzone sytuacje czy inne prowokujace slowa ,a pozniej ,ze to Pan Tusk ,albo My Polacy mieszkajacy w Niemczech!!!!!TAK SZCZERZE DAJCIE JUZ SOBIE „ NA LUZ“ I NIE MIESZAJCIE WE WSZYSTKO CO ZLE NIEMCOW ,A PRZEZ TO I NAS POLAKOW TU MIESZKAJACYCH !!! MYSLALAM ,ZE COVID TROCHE ZMIENI CO NIEKTORYCH LUDZI NA LEPSZE I NIESTETY NIE !!!!!,TERAZ TA OBRZYDLIWA PUTINOWSKA WOJNA ,JAK SIE JUZ OKAZUJE TEZ NIE!!!! LUDZIE NIC NA TYM ZIEMSKIM PADOLE NIE DZIEJE SIE BEZ PRZYCZYNY !!! NIC!!!! POZDRAWIAM ZYCZE WSZYSTKIM ZDROWKA I SPOKOJU !!!!????????❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️??????

bywa gorzej 16.03.2022 16:34
To jeszcze nic. Czytam to: Właściciele jednego z podhalańskich pensjonatów nie chcieli czekać, aż 14-osobowa rodzina z Ukrainy w jakiś sposób uzyska status uchodźców. Ich sytuacja prawna była pogmatwana, więc Ukraińcy ostatecznie musieli opuścić lokal. Nerwy, oskarżenia i nieprzyjemne wymiany zdań, a przede wszystkim - kolejna tułaczka. Można było tego uniknąć, gdyby rządzący przygotowali precyzyjniejsze przepisy w tzw. ustawie pomocowej.

grzywa 17.03.2022 09:02
Bałagan wielki.

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama