Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 16:33
Reklama dotacje rpo
Reklama

Koniec z lewymi" zwolnieniami? Aplikacja wskaże pracowników, którzy nadużywają L4

Jeśli nie chcesz podpaść swojemu pracodawcy, zastanów się dwa razy, zanim skorzystasz ze zwolnienia lekarskiego. Dlaczego? Bo powstała aplikacja, której algorytmy podpowiedzą twojemu szefowi, że możesz oszukiwać i korzystać z L4 jak z dodatkowego urlopu.
Koniec z lewymi" zwolnieniami? Aplikacja wskaże pracowników, którzy nadużywają L4

Autor: iStock

W 2021 roku, jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Polacy korzystali ze zwolnienia lekarskiego ponad 20 milionów razy. Absencja chorobowa w pracy wyniosła prawie 240 milionów dni. Długość przeciętnego L4 wynosiła nieco ponad 11 dni. To dla przedsiębiorców ogromne obciążenie, ponieważ pracownik nieobecny generuje koszty, nie wykonując przy tym swoich obowiązków.

Co gorsza, część zatrudnionych decyduje się na zwolnienie lekarskie, w rzeczywistości nie mając kłopotów ze zdrowiem. Tymczasem zgodnie z prawem pracownik korzystający z L4 nie może podejmować innych zarobkowych zajęć czy przeznaczać tego czasu na rekreację, np. wyjazdy z rodziną.

Jedna z polskich firm specjalizująca się w doradztwie dotyczącym absencji chorobowej w przedsiębiorstwach utworzyła narzędzie, które wytypuje pracowników nadużywających zwolnienia lekarskiego. „Pulpit absencji”, bo tak nazywa się ta aplikacja, precyzyjnie analizuje wszystkie wskaźniki – od nieobecności w poprzednim roku przez liczbę L4 i długość jego trwania aż po ogólną ocenę z wybranego okresu. Oparta jest na autorskich algorytmach, dzięki czemu pozwala na stałe analizowanie trendu absencji czy porównywania wyników z pracownikami innych działów.

„Aplikacja napisana w technologii pozwalającej na wyświetlenie danych od ogólnych do bardzo szczegółowych – na wskaźnik absencji mają wpływ poszczególni pracownicy i ich udział w generowaniu wartości absencji jest scharakteryzowany indywidualnie” – opisują narzędzia specjaliści z firmy Conperio.

Autorzy projektu podkreślają, że ich oprogramowanie pozwala błyskawicznie zwalczać nieprawidłowości w obszarze absencji. „Osobę wykazującą niepokojące tendencje można skierować, bezpośrednio z aplikacji, do kontroli zwolnienia chorobowego” – czytamy.

Aplikacja ma być dostępna dla osób, które uzyskają wcześniej stosowny login i hasło.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

He 19.02.2022 14:25
Cała UE czy tylko PL to wprowadźi?

hmmm 19.02.2022 15:32
W krajach innych niż totalitarne pracodawcy bardziej ufają pracownikom - to jak u nas w czasie lockdownu część pracodawców rozpaczało, że "nie ma jak skontrolować, ile czasu pracuje pracownik" - nieważne, że robił, co powinien był zrobić, ważne, żeby przypilnować, żeby Boże broń nie odszedł od komputera... A że efektywność była taka sama albo wyższa? Nie obchodzi to - takie prymitywne rozumienie pracy...

nieJa 21.02.2022 10:04
nie dosyć że rozwalono po1989 roku(stopniowo wszystkie opcje)służbę zdrowia to teraz państwowy zakaz chorowania .Chciało by sie powiedzieć :z tą sprawą to do Pana Boga panie Kaczyński.Wszak realnie ten konus jednoosobowo teraz rządzi

"zdrowie nie jest najważniejsze" 18.02.2022 16:57
Pisiorki mają porę na to wprowadzanie - może cyborg na czele ministerstwa zdrowia jeszcze powie "jak ktoś ma objawy przeziębienia, niech nie przychodzi do pracy"? A potem łup - "symulant"... A najciekawsze, że przecież to nie pracodawca może kontrolować, tylko ZUS, prawda? Moim zdaniem w czasach pandemii powinno się nawet zrobić udogodnienia, żeby na krótkie zwolnienia iść nawet bez lekarza - bo to lepsze w obecnej sytuacji, jeśli ktoś zostanie w domu niż miałby z przeziębieniem (albo podobnym czymś w objawach, prawda) przychodzić do pracy...

solidny pracownik 18.02.2022 16:40
a ja właśnie chciałem skorzystać z takiego udogodnienia i przedłużyć sobie wolne. ale cóż zmiana przepisów ubiegła moje plany. trzeba by pożegnać się szybciej i zakończyć pracę

opcja 18.02.2022 14:24
Niech szukają u siebie: A co z Pegasusem? A co z wypadkiem Szydło? A co ze stadniną w Janowie?

lewy 18.02.2022 13:56
Akurat!

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama