Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
czwartek, 7 listopada 2024 13:35
Reklama

Rząd ogłosił alarm ALFA-CRP. Co to oznacza dla nas?

Atak cybernetyczny na Ukrainę spowodował, że Polska w obawie przed podobnym zagrożeniem już po raz kolejny wprowadziła alarm ALFA-CRP. Co to oznacza i jak długo potrwa wzmożona gotowość na działania hakerskie?
Rząd ogłosił alarm ALFA-CRP. Co to oznacza dla nas?

Autor: gov.pl

O wprowadzeniu pierwszego alarmu ALFA-CRP premier Mateusz Morawiecki zadecydował w grudniu. Wówczas odbywał się w Polsce Szczyt Cyfrowy ONZ – IGF 2021. W wydarzeniu brało udział kilka tysięcy osób z całego świata: naukowców, przedsiębiorców, organizacji samorządowych czy ustawodawców.. Tematem debaty były możliwości i wyzwania stawiane współcześnie przez internet.

W styczniu, po ataku hakerskim na ukraińskie serwery, również wprowadzono w Polsce alert ALFA-CRP, wzywając jednocześnie do szczególnej czujności służby bezpieczeństwa i administrację publiczną.

Zgodnie z rozporządzeniem premiera we wtorek 15 lutego o godz. 23:59 po raz trzeci wprowadzony został w Polsce alarm ALFA-CRP. Stan zagrożenia potrwa do 28 lutego, również do godz. 23:59. Podobnie jak w styczniu, i tym razem alert został ogłoszony po tym, jak Ukraina padła ofiarą cyberprzestępców.

Co to oznacza?

W komunikacie Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej czytamy, że ALFA-CRP to najniższy z czterech stopni zagrożenia cybernetycznego. Jego definicję znaleźć można w ustawie o działaniach antyterrorystycznych.

„Jest on przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności. Oznacza to, że administracja publiczna jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonego monitoringu stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych” – wyjaśnia Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Instytucje publiczne zobowiązane są w czasie jego trwania do stałego monitorowania i weryfikowania, czy bezpieczeństwo komunikacji elektronicznej nie zostało naruszone. Wszelkie incydenty, które mogłyby o tym świadczyć, należy zgłaszać bezpośrednio na numer alarmowy 112.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ryba 16.02.2022 12:17
nie dotyczy serwisu telegram, który cały czas publikuje maile ministra Dworczyka. Może on ma zakaz dotykania klawiatury na czas alarmu?

ciekawiej 16.02.2022 12:55
pojawiły się głosy, że Dworczyk z ekipą używał prywatnej poczty, gdyż poczta rządowa jest w gestii Kamińskiego - więc bali się zhakowania przez służby...Gdyby to nie był ten rząd - można to uznać za paranoję... Ale w tym rządzie wcale to nie jest takie niemożliwe...

wiadomo 16.02.2022 13:17
ciekawiej, ale mi Amerykę odkryłeś. Przecież od samego początku się o tym mówi.

Reklama
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama