Ogród Dendrologiczny w Glinnej im. prof. Jerzego Tumiłowicza słynie z unikatowej kolekcji drzew i krzewów, gromadzonej przez lata na jego niewielkiej powierzchni. Wszystko dzięki pasji i pełnej poświęcenia pracy prof. Jerzego Tumiłowicza – długoletniego opiekuna naukowego obiektu. Jego ogromna wiedza z zakresu dendrologii, doskonały projekt aranżacji przestrzeni i wiele lat wysiłków podejmowanych wspólnie z nadleśnictwem sprawiły, że ten wyjątkowy zakątek Puszczy Bukowej jest dziś jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w okolicach Szczecina. Może również poszczycić się jednym z najcenniejszych w Polsce zbiorów egzotycznych gatunków drzew i krzewów, z których wiele było posadzonych po raz pierwszy na terenie naszego kraju właśnie w Glinnej.
Wyrażając wdzięczność profesorowi Jerzemu Tumiłowiczowi, 8 listopada 2021 roku Ogród Dendrologiczny w Glinnej zyskał patrona w jego osobie.
Praca J. Tumiłowicza nad tworzeniem kolekcji trwała nieprzerwanie od 1971 do 2011 roku (gdy z przyczyn zdrowotnych zmuszony był zrezygnować ze stałej opieki nad Glinną). W 2021 r. roku minęło zatem 50 lat tej dendrologicznej przygody. W trakcie jej trwania Arboretum w Glinnej wzbogaciło się o ponad 800 gatunków i odmian egzotycznych drzew i krzewów. Często uzyskanych z nasion własnoręcznie zebranych przez prof. Tumiłowicza w trakcie dendrologicznych wypraw do odległych zakątków świata. Każdy z okazów, które tu trafiły, był pieczołowicie doglądany przez swojego opiekuna. Każdy posiada swoje miejsce w ogrodzie ale także w niezwykle starannie prowadzonej dokumentacji dendrologicznej, która jest dziś wzorem dla pracowników nadleśnictwa odpowiedzialnych za nadzór nad kolekcją. Obecnie z uwagi na stan zdrowia, prof. Jerzy Tumiłowicz, rzadko mógł odwiedzać „swój” ogród. Pozostawał jednak w stałym kontakcie z pracownikami i istotne wieści o swoich podopiecznych otrzymywał na bieżąco.
Prof. Jerzy Tumiłowicz zmarł, mając 91 lat.
O prof. Jerzym Tumiłowiczu napisaliśmy wcześniej tutaj:
Napisz komentarz
Komentarze