Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
czwartek, 7 listopada 2024 19:45
Reklama

Telefon zamiast nocnej pomocy lekarza. Taki jest plan rządu

Ministerstwo Zdrowia testowo wprowadza rozwiązanie, które ma zastąpić nocną opiekę lekarską. Pacjent – zamiast jeździć – ma dzwonić.
Telefon zamiast nocnej pomocy lekarza. Taki jest plan rządu

Autor: iStock

Takie rozwiązanie zostało zapisane w rządowym rozporządzeniu, które skierowano do konsultacji społecznych. Dotyczy ono nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Dziś sytuacja wygląda tak: są wyznaczone placówki, które mają opiekować się pacjentami po zamknięciu przychodni lub w święta, kiedy lekarze rodzinni nie przyjmują. Nie chodzi o złamania, urazy czy poszkodowanych w wypadkach. Takimi pacjentami zajmują się Szpitalne Odziały Ratunkowe. W nocnej i świątecznej opiece chodzi np. o gorączkujące dziecko czy inne przypadki, w których nie jest wymagana wizyta na SOR.

Teraz Ministerstwo Zdrowia planuje zastąpienie takiej pomocy teleporadami. Przy telefonach dyżurowaliby lekarze, pielęgniarki i położne. Kontakt ze specjalistami będzie możliwy pod numerem 800 137 200, a także przez internet na stronie www.gov.pl/dom. Osoba odbierająca taką wiadomość (lub telefon) ma przeprowadzić szczegółowy wywiad z pacjentem i ewentualnie zdecydować, czy konieczne jest wezwanie karetki. Platforma ma działać od poniedziałku do piątku w godzinach od 18 do 8, a także w soboty, niedziele i inne wolne dni – całą dobę.

Ten system zostanie uzupełniony przez powstanie Centrów Medycznej Pomocy Doraźnej. W założeniu mają to być miejsca, gdzie będą świadczone zabiegi ambulatoryjne, np. założenie gipsu czy zszycie rany. Mają działać od poniedziałku do piątku (godz. 18-24) i w dni wolne o takiej samej porze.

„Celem programu pilotażowego jest przetestowanie dla dwóch występujących obecnie sytuacji udzielania świadczeń z zakresu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, tj. w powiatach, na terenie których działa szpital (i zabezpiecza część świadczeń należących do zakresu centrum) oraz w powiatach nieposiadających szpitala” – czytamy w rządowym dokumencie.

Test ma się odbyć w pięciu wskazanych powiatach. W dokumencie dodano, że to także rozwiązanie potrzebne w czasie pandemii COVID-19.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ryba 09.02.2022 15:55
hahaha, teraz też można sobie dzwonić, ale chyba jajami w rozporku. Spróbujcie się dodzwonić i cokolwiek załatwić.

nieJa 10.02.2022 06:02
Już widzę jak chorry emeryt dzwoni po poradę!co pomysł pisu to makabra.

Gość 09.02.2022 15:53
Super pomysł, zamiast leczyć lepiej organizować pochówki bo to i szybciej i taniej. No super pomysł k,,,,, a je,,,,, e pisiory.

na to wygląda 09.02.2022 17:19
No tak...

nieJa 10.02.2022 11:17
przecież pusto w kasie a seniory nie chcą umierać .Nawet w pandemii pierwsi do szczepień.Całkowity brak zrozumienia dla potrzeb(finansowych)rządu.

św. Biurokracy 09.02.2022 14:15
Ech... Warszawskiemu ekonomiście i finansiście się zgadza wszystko. Tylko jak porównać sytuację mieszkańca Gryfina, Radziszewa czy Czepina z Krajnikiem czy Cedynią? W Gryfinie wybór i lekarzy i bliskość Szczecina - a tam? Zresztą podejrzewam że ze Starego Czarnowa też pojadą do Szczecina albo Pyrzyc niż do Gryfina (no i chyba autobusów to do siedziby powiatu też nie ma za dużo?)

Reklama
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama