Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
niedziela, 22 grudnia 2024 13:39
Reklama
Reklama
Reklama

Bez paszportów, bez obostrzeń. Europa luzuje zaostrzenia

Kiedy Polska przygotowuje się do szczytu piątej fali pandemii, kraje zachodnie odchodzą od zaostrzonych zasad bezpieczeństwa. Niektóre nawet całkowicie z nich rezygnują.

Autor: iStock

Polska

Jak poinformowało dziś (czwartek 3 lutego) Ministerstwo Zdrowia – w ciągu ostatniej doby wykryto 54 477 nowych zakażeń koronawirusem. Z powodu Covid-19  zmarło 307 osób.

Efekt tego stanu rzeczy jest taki, że szpitale wstrzymują przyjęcia pacjentów na oddziały wewnętrzne, bo miejsca są potrzebne dla chorych na Covid-19. Jeszcze kilka dni temu na kwarantannie było ponad milion osób, czyli więcej niż zarejestrowanych bezrobotnych. Izolacja dla medyków i służb mundurowych została skrócona do 5 dni, żeby mogli oni szybciej wrócić do pracy. Tak sytuacja wygląda w Polsce, która – jak powtarza minister zdrowia – przygotowuje się do nadejścia szczytu zachorowań piątej fali pandemii.

Tymczasem kolejne kraje w Europie uznają, że mają to za sobą i odchodzą od wyśrubowanych norm sanitarnych i społecznych.

Ma już za sobą pierwszy dzień bez ograniczeń – wszystkich. Decyzję o ich zniesieniu podjęto mimo rekordowych wskaźników zakażeń Omikronem, ale jednocześnie w szpitalach jest zaledwie kilkudziesięciu pacjentów. Nie trzeba mieć także negatywnego testu, przekraczając granicę, a restrykcje zostały zamienione w zalecenia. Duńskie władze nadal postulują zachowanie odstępu społecznego, unikanie zgromadzeń oraz zasłanianie ust i nosa w szpitalach.

Francja

Złagodzenie obostrzeń w tym kraju nie wynika wyłącznie z sytuacji pandemicznej, ale protestów ulicznych i manifestacji osób, które nie chciały zaakceptować restrykcji. Obecnie główne zmiany zasad nad Sekwaną dotyczą tego, że nie trzeba nosić maseczek na otwartej przestrzeni, a praca zdalna nie jest obowiązkowa. Zniesiono także limity osób w miejscach publicznych. Francuskie władze planują, że wszelkie obostrzenia zostaną zniesione już w lutym. Wynika to także z faktu, że szczyt zachorowań przez ten kraj przeszedł pod koniec stycznia, a obecnie liczba zakażeń spada.

Norwegia

Decyzje zostały ogłoszone we wtorek i tego samego dnia zaczęły funkcjonować. Większość obostrzeń w Norwegii została zniesiona. – Biorąc pod uwagę wszystko to, co dzisiaj wiemy, słuszne jest zniesienie środków kontroli z małymi wyjątkami – tłumaczył premier Norwegii Jonas Gahr Store, wskazując, że obecnie wśród zakażeń dominuje omikron, który – zdaniem ekspertów – jest bardziej inwazyjny, ale przebieg choroby jest łagodniejszy.

Te decyzje oznaczają, że swobodnie może działać gastronomia, teatry i kina. Nie ma limitów podczas prywatnych spotkań, praca zdalna nie jest nawet rekomendowana, otwarto nocne kluby (ale bez możliwości tańczenia), a zasłanianie ust jest obowiązkowe w wybranych miejscach, np transport publiczny. Niewykluczone, że w Norwegii restrykcje zostaną całkowicie zniesione 17 lutego.

Litwa

Rząd Litwy zdecydował, że od soboty nie będzie już obowiązywał paszport covidowy. Minister zdrowia Arunas Dulkys, tłumaczy to omikronem i tym, że wariant ten szybko się rozprzestrzenia zarówno wśród zaszczepionych, jak i osób, które nie przyjęły preparatu. Zostanie jednak wprowadzony limit osób w miejscach publicznych – jedna osoba na 15 mkw. Nadal trzeba będzie też nosić maseczki i utrzymywać dystans społeczny.

Włochy

Tu zmian nie ma, ale mają nadejść. Minister zdrowia Pierpaolo Sileri ocenia, że z końcem marca nie będzie już obowiązywał stan wyjątkowy wprowadzony we Włoszech dwa lata temu. To także z powodu omikronu i jego właściwości.

Stanowisko WHO

1 lutego Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) – przypomina portal infor.pl – poinformowało, że w wielu krajach fala infekcji wywoływanych wariantem omikron koronawirusa nie osiągnęła jeszcze szczytu. Dlatego nie należy przedwcześnie znosić restrykcji. – Ogłoszenie zwycięstwa nad pandemią Covid-19 jest przedwczesne – przestrzegł szef WHO.

– Zalecamy ostrożność, ponieważ wiele krajów nie przeszło jeszcze przez szczyt fali zakażeń omikronem. W niektórych z nich liczba zaszczepionych na Covid-19 wśród najbardziej narażonych grup jest niska (...) to nie jest moment, w którym możemy znosić wszystkie związane z epidemią ograniczenia" – ostrzegła podczas konferencji prasowej ekspertka Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Maria Van Kerkhove.

Dodała, że WHO zawsze zalecała, żeby restrykcje epidemiczne były zarówno wprowadzane, jak i znoszone stopniowo, ponieważ sytuacja epidemiczna szybko się zmienia.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

cytat 03.02.2022 21:55
Dane nie pozostawiają złudzeń. W regionach Polski, gdzie jest mniejszy poziom immunizacji poszczepiennej, jest więcej pacjentów z ciężkim przebiegiem COVID-19. Pokazuje to na mapach analityk Łukasz Pietrzak. Z kolei najnowsze badania Amerykanów wskazują, że osoby niezaszczepione są aż 23 razy bardziej narażone na ciężki przebieg infekcji, wymagający hospitalizacji, niż zaszczepieni trzema dawkami szczepionki.

Gisc 03.02.2022 17:25
Czytac ze zrozumieniem.. omikron rozprzestrzenia się zarówno wśród niezaszczepionych jak i zaszczepionych.. i w obu przypadkach raczej nie jest tak groźny jak inne warianty… wiec stopień zaszczepienie nie ma tu nic do rzeczy.. dlatego tez luzują bo jeśli mieli by stosować restrykcje to musieliby stosować się do nich rowniez Ci z paszportami covidowymi itd. Mówiono jyz wcześniej ze omikron jest łagodniejszy i ze prawdopodobnie to już koniec i ze raczej wirusa będziemy traktować jak wirusa grupy który z nami już zostanie.. trzeba bedzue z rym żyć i tyle!

plik 03.02.2022 18:38
Gisc, trollu siejesz fake newsy. Zaszczepienie jest najważniejsza ochroną przed koronawirusem, powikłaniami,. przechorowaniem. Przestań mącić kłamco.

racja 03.02.2022 19:40
Co więcej - procent trafiających do szpitali, pod respiratory i na cmentarze nadal wśród niezaszczepionych dużo wyższy. Oczywiście - jeśli zachoruje 90 latka z chorobą nowotworową i innymi - to każdy logicznie myślący będzie wiedział, że nawet zaszczepienie może nie wystarczyć. Ale każdy logicznie myślący będzie wiedzieć, że BEZ SZCZEPIENIA - szanse tej osoby będą dużo mniejsze...

Maciej 05.02.2022 10:12
Zgadzam się z twoją wypowiedzią. Jest adekwatna do tej sytuacji.

szkoda słów 05.02.2022 11:45
dobrze, że się zgadzasz sam ze sobą - tylko na jakiej podstawie? Kiedy porównując inne kraje o większym zaszczepieniu jasno widać różnice? To jak możesz twierdzić, że "szczepienia nie mają nic do rzeczy"?

cowboy 03.02.2022 13:46
To dzieje się w krajach o zupełnie innej sytuacji epidemiologicznej, głównie związanej z wyszczepieniem.

a u nas 03.02.2022 13:10
Jak to wczoraj prezes Naczelnej Rady Lekarskiej skomentował działania i słowa Czarnka: nie mogę komentować, bo wszedłbym w politykę - a żadnych naukowych i merytorycznych decyzji komentować nie mogę, bo ich nie ma...

ja 03.02.2022 12:50
Może to w końcu początek końca tego cyrku.

szkoda słów 03.02.2022 13:38
matołku - jeśli śmierć i cierpienia tylu ludzi nazywasz "cyrkiem" - to zbadaj się u psychiatry - czy objawów paranoi nie masz...

ja 04.02.2022 13:04
Paranoje to właśnie masz Ty wyznawco jedynej słusznej choroby. Cierpienia ludzie przeżywali gdy nie mogli się do szpitala dostać. Albo przez teleporady.

do matołka 13.04 04.02.2022 19:47
matołku - zrozum - nie dlatego ludzie cierpią, że szpitale nic nie robią, tylko że minister zamknął je - ponieważ "zalegają" w nich chorzy na kowid - w większości tacy, co uważają tak jak ty, że kowid to "cyrk"...

primo 03.02.2022 12:29
Normalne, osiagnęli wysoki poziom zaczepienia to teraz mogą luzować.

dasię 03.02.2022 12:26
A jednak mozna.

statystyk 03.02.2022 13:13
Zobaczymy - no i trzeba porównywać - jak w Szwecji zagęszczenie ludności i warunki w szkołach i szpitalach, poziom zaszczepienia itp... Ale moim zdaniem - już ogłaszano w zeszłym roku luzowanie - i okazało się, przedwcześnie. W sytuacji, gdy w niektórych państwach szaleje - tylko patrzeć kolejnego wariantu... No ale państwa o wyższym poziomie świadomości mogą sobie pozwolić na CZASOWE zluzowanie - do następnej fali. Niestety u nas rząd nie zrobił nic...

cowboy 03.02.2022 13:48
Dokładnie tak, jak pisze statystyk. Tam jest zupełnie inna sytuacja, bp u nas są zaniedbania.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama