Ten unikalny zestaw do diagnozowania i leczenia neurochirurgicznego padaczek u dzieci i młodzieży komplementarnie dopełnił posiadane dotychczas zasoby sprzętowe Oddziału Klinicznego Neurochirurgii Dziecięcej szpitala „Zdroje”. Zestaw składa się z aparatu do badania funkcji bioelektrycznych mózgu - czyli do wykonywania badań śródoperacyjnych EEG z możliwością umieszczania wąskich elektrod w ośrodkach głęboko położonych w strukturach mózgu. Jego drugim komponentem jest specjalny robot wykorzystywany do robienia możliwie najmniejszych otworów w czaszce i do precyzyjnego umieszczenia elektrod w mózgowiu. Kolejnym elementem zakupionego przez Fundację WOŚP zestawu jest nowoczesny mikroskop umożliwiający trójwymiarowe widzenie pola operacyjnego oraz barwienie miąższu mózgowego w poszukiwaniu ognisk patologicznych. Mikroskop powiązany jest z nawigacją śródoperacyjną, a całość dopełnia urządzenie laserowe służące do niszczenia głęboko położonych ognisk padaczkorodnych. Mała inwazyjność i niezwykła precyzja – to najważniejsze atuty tego supernowoczesnego sprzętu, wymieniane przez neurochirurgów. Wartość zestawu to ponad 8,5 mln. zł.
W 2021 roku z otrzymanych od Orkiestry darowizn cieszyli się także specjaliści z Oddziału Chirurgii Dziecięcej, Ortopedii i Urologii z Pododdziałem Centrum Leczenia Oparzeń. Na rzecz oddziału Fundacja WOŚP przekazała instrumentarium do laparoskopii, platformę elektrochirurgiczną oraz wiertarki ortopedyczne. Sprzęt ten podniósł jakość przeprowadzanych zabiegów, ale też umożliwił wprowadzenie nowych technik operacyjnych w leczeniu noworodków i niemowląt. Z kolei Centrum Leczenia Oparzeń dla dzieci i młodzieży otrzymało trzy niezwykle potrzebne zestawy dermatomów do przeprowadzania przeszczepów skóry. Dermatomy to jedne z najważniejszych urządzeń wykorzystywanych w centrach leczenia oparzeń. Bez nich udzielenie pomocy ciężko oparzonym dzieciom nie byłoby możliwe. Zabiegi takie jak przeszczepy skóry wymagają też podania małym pacjentom znieczulenia. I także w tym zakresie CLO mogło liczyć na pomoc Orkiestry. W pakiecie urządzeń przekazanych w 2021 roku przez WOŚP znalazł się również nowoczesny aparat do znieczuleń oraz aparat USG z dopplerem.
Jednym z dziecięcych oddziałów funkcjonujących w szpitalu „Zdroje’ jest Oddział Neurologii Wieku Rozwojowego i Pediatrii. Jest on jedynym oddziałem neurologii dziecięcej w województwie zachodniopomorskim prowadzącym diagnostykę padaczek, stanów napadowych oraz zaburzeń snu u dzieci i młodzieży. Taka diagnostyka wymaga stosowania badań EEG i Video EEG – przeprowadzanych zarówno w czuwaniu, jak i we śnie. Dzięki Fundacji WOŚP zarówno oddział, jak również działająca przy nim poradnia od ubiegłego roku mogą wykorzystywać w procesie diagnostyki i leczenia dwa nowe, specjalistyczne aparaty EEG – stacjonarny z funkcją video EEG i holterem oraz jezdny, umożliwiający przeprowadzanie badań dzieci bezpośrednio na salach chorych, a także pacjentów hospitalizowanych na innych szpitalnych oddziałach.
W 2021 roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy wsparła też działalność Oddziału Intensywnej Terapii i Anestezjologii dla Dzieci, na który trafił specjalistyczny respirator do wentylacji oscylacyjnej i wysokoprzepływowej u najmłodszych oraz zestaw do intubacji pacjentów z tzw. trudnymi drogami oddechowymi.
Ostatnie „orkiestrowe” dostawy dotarły do szpitala „Zdroje” w grudniu. Było to 10 zestawów nowoczesnych pomp insulinowych, o które szpital wnioskował w związku z dynamicznym rozwojem tutejszej Poradni Diabetologicznej, w której leczone są przyszłe mamy z cukrzycą typu 1. Zastosowanie pomp daje kolejnym chorującym na cukrzycę pacjentkom duże szanse na pozostanie szczęśliwymi mamami zdrowych maluchów. Wszystko to w ramach realizowanego od lat przez Fundację WOŚP Programu Leczenia Osobistymi Pompami Insulinowymi Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą typu 1.
Każdego roku kolejne Finały Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy są doskonałą okazją by pokazać, jak szpitalna rzeczywistość nabiera barw, a proces leczenia jakości dzięki darom przekazywanym przez Fundację. W szpitalu „Zdroje” czerwone „serducha” biją na każdym z oddziałów dziecięcych. Dziś nie sposób wyobrazić sobie ich funkcjonowania bez wsparcia WOŚP – a tak naprawdę bez wsparcia wszystkich, którzy na rzecz Orkiestry grają. To z przysłowiowego grosika wrzuconego do magicznie barwnych puszek wolontariuszy czy przesłanego na konto Orkiestry powstaje wodospad dobra, od lat zalewający nasze szpitalne bloki operacyjne, zabiegowe, pracownie diagnostyczne, sale chorych… Dajmy się tej pięknej fali dobra ponieść! „Przejrzyjmy na oczy” i ponownie zagrajmy razem – dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci!
Napisz komentarz
Komentarze