Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 listopada 2024 11:48
Reklama

Uczniowie przechodzą na nauczanie zdalne. Jest decyzja ministra

Uczniowie klas V-VIII podstawówek i uczniowie szkół ponadpodstawowych wszystkich klas przechodzą na naukę zdalną od czwartku do końca ferii zimowych, czyli do 27 lutego – powiedział we wtorek 25 stycznia 2022 r. szef MEiN Przemysław Czarnek.
Uczniowie przechodzą na nauczanie zdalne. Jest decyzja ministra
We wtorek wieczorem w Sejmie odbył się briefing szefa MEiN Przemysława Czarnka i głównego inspektora sanitarnego Krzysztofa Saczki na temat wprowadzenia nauczania zdalnego dla większości uczniów.
 
"Wsłuchując się w apele i w głos służb sanitarnych, analizując dane z dnia wczorajszego i z dzisiaj, musieliśmy podjąć decyzję o ograniczeniu nauki stacjonarnej i wprowadzeniu nauki zdalnej na okres do końca ferii zimowych" – powiedział we wtorek szef MEiN Przemysław Czarnek. Podkreślił, że takie działania są podyktowane wzrastającymi przypadkami zakażeń koronawirusem.
 
"Zgodnie z rozporządzeniem, które będzie jutro podpisane i będzie obowiązywać od czwartku, w szkołach nadal naukę stacjonarną kontynuować będą uczniowie z klas I-IV i uczniowie zerówek. Do przedszkoli będą chodzić dzieci w wieku przedszkolnym. Uczniowie klas V, VI, VII, VIII i uczniowie szkół ponadpodstawowych wszystkich klas przechodzą na naukę zdalną do końca ferii zimowych" – zapowiedział minister Czarnek.
 
Zaznaczył, że w tym okresie, kiedy będzie obowiązywała nauka zdalna, będzie możliwość spotykania się maturzystów na konsultacjach indywidualnych i grupowych. Dodał, że szkoły specjalne same będą decydowały wraz z rodzicami, czy będą kontynuować naukę stacjonarną, czy przejdą na naukę zdalną.
 
"W tym okresie otwarte będą również bursy. Będzie też możliwość kontynuowania praktycznej nauki zawodu" – przekazał minister.
 
Zaznaczył, że większość uczniów będzie uczyć się zdalnie nieco ponad dwa tygodnie, bo pozostałe dwa tygodnie to są ferie zimowe, które w dziewięciu województwach przypadać będą na luty.
 
"Jesteśmy pełni nadziei, że z końcem lutego, czyli wraz z zakończeniem ferii, wszyscy spokojnie wrócimy do nauki stacjonarnej, bo – jak przewidujemy – ten szczyt piątej fali będzie przypadał za 2-3 tygodnie" – poinformował Czarnek.
 
Pytany przez dziennikarzy, czy możliwe jest wysłanie na naukę zdalną młodszych roczników, minister odpowiedział, że "będziemy widzieć, co się będzie działo w kolejnych dniach". "Nie sądzę, żeby było to konieczne, bo jednak wyłączenie z nauki stacjonarnej połowy szkół podstawowych i wszystkich szkół ponadpodstawowych powinno dać już pewien oddech" – ocenił Czarnek.
 
W odniesieniu do uczelni Czarnek przypomniał, że działają one według swoich przepisów. "Rektorzy uczelni samodzielnie podejmują decyzje, w części uczelni już studenci przeszli na naukę zdalną. To są decyzje rektorów poszczególnych uczelni" – zaznaczył.
 
Główny inspektor sanitarny Krzysztof Saczka przekazał, że w ostatnim tygodniu obserwowano w szkołach gwałtowny wzrost liczby ognisk szkolnych i liczby osób objętych postępowaniem epidemiologicznym w tych ogniskach.
 
Przyznał, że notowane wzrosty zakażeń są dużym wyzwaniem dla pracowników GIS, którzy codziennie muszą przeprowadzać bardzo wiele wywiadów epidemiologicznych, identyfikować wiele ognisk, prowadzić testy, ograniczać kontakty czy nakładać kwarantanny.
 
Poinformował, że na podstawie zarejestrowanych przypadków zakażeń udział procentowy mutacji omikron wynosi 37,6 proc. "Należy pamiętać, że to jest stan co najmniej sprzed tygodnia, dlatego że proces sekwencjonowania trwa kilka dni i te dane pokazują się z małą zwłoką czasową" – wyjaśnił Saczka.
 
W siedmiu województwach trwają ferie zimowe. W woj. kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim, świętokrzyskim i w wielkopolskim ferie zaczęły się 15 stycznia, potrwają do 30 stycznia. W woj. podlaskim i warmińsko-mazurskim ferie zaczęły się 22 stycznia, potrwają do 6 lutego. W pozostałych województwach ferie zaczną się za tydzień lub za trzy tygodnie.
 
Przedszkola są tzw. placówkami nieferyjnymi, pracują przez cały rok z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący, na wspólny wniosek dyrektora przedszkola i rady przedszkola lub rady rodziców.
 
Stacjonarnie we wtorek pracowało 14 395 placówek wychowania przedszkolnego (przedszkoli, zespołów wychowania przedszkolnego, punktów przedszkolnych), co stanowi 93,3 proc. wszystkich. 76 przedszkoli pracowało zdalnie, a 964 w trybie mieszanym.
 
Stacjonarnie w 9 województwach, gdzie nie ma ferii, pracowały we wtorek 6284 szkoły podstawowe i 3891 szkół ponadpodstawowych, czyli 70,5 proc. szkół podstawowych i 78,8 proc. ponadpodstawowych. Zdalnie pracowały 154 szkoły podstawowe i 110 ponadpodstawowych. W trybie mieszanym pracowało 2471 szkół podstawowych i 937 ponadpodstawowych.
 
We wtorek w Polsce zanotowano 36 995 nowych potwierdzonych przypadków koronawirusa, zmarły 252 osoby z COVID-19. Od początku pandemii wykryto w Polsce ponad 4,5 mln zakażeń, zmarło ponad 104 tys. osób.
 
Autorzy: Szymon Zdziebłowski, Krzysztof Kowalczyk, Marta Rawicz, Magdalena Gronek, Marcin Jabłoński

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

czy leci z nami pilot? I czy robiono mu narkotesty? 26.01.2022 06:18
Morderczym w konsekwencjach błędem było w ogóle otwieranie szkół po Bożym Narodzeniu. Gdy ktoś umiera, liczy, że pomoc medyczna będzie go reanimować, a nie dbać, żeby mu się ubranko nie pogniotło. Otwarcie szkół spowodowało kolosalny wzrost zakażeń - i spowoduje paraliż służby zdrowia za kilka tygodni - gdy chorzy z tego tygodnia zaczną trafiać do szpitali i pod respiratory (i do kostnic). Już widać obrazki wielogodzinnych oczekiwań na przyjęcia pacjentów NIEKOWIDOWYCH - bo rząd zablokował szpitale zamieniając je na kowidowe... Nie płacze się nad rozlanym mlekiem, gdy płonie las... Jak zwykle decyzja rządu jest spóźniona i wprowadzana na chybcika...

taki news 26.01.2022 00:17
Ujawniono kolejne osoby szpiegowane pegasusem - to lider agrounii Michał Kołodziejczak i autor książki o ministrze od służb specjalnych...

cóż 26.01.2022 00:44
To pokazuje machlojki w procesie wyborczym.

cóż 26.01.2022 00:45
To pokazuje machlojki w procesie wyborczym.

Przerwa nie Tetmajer 25.01.2022 23:58
Na przerwach to uczniowie siadają na posadzce i klikają w smartfony - takie mają współcześnie potrzeby. Na lekcjach zresztą też - klikają w smartfony, nawet jeśli mają dostać uwagę lub jedynkę. Przegrane pokolenie smartfonowych zombies.

proste 25.01.2022 22:33
Czarnek jeszcze dzisiaj po południu jak pijany płotu trzymał się kurczowo "jest super, nie zamykamy szkół"...Dane znali wszyscy - i wszyscy wiedzieli, że po to, żeby przerwać łańcuchy zakażeń nie trzeba było otwierać szkół po Świętach...Byłoby co najmniej parę tysięcy mniej zachorowań - a to oznaczałoby kilkadziesiąt trupów mniej za parę tygodni...

czarny 25.01.2022 22:37
Ten to często gada jak potłuczony.

Zuza 25.01.2022 21:40
A uczniowie klas 1i 3 nie choruja

piniendzy ni ma - pis nie da... 25.01.2022 22:22
Chorują - ale trzeba płacić zasiłki opiekuńcze...

słucham Kuny 25.01.2022 21:32
W ciągu ostatnich dwóch lat już dwukrotnie wzrosło ryzyko otyłości u dzieci na skutek lockdownu. Dwukrotnie wzrosło także ryzyko cukrzycy, nadciśnienia, chorób sercowo-naczyniowych - powiedział prof. Piotr Kuna z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Dodał, że jest "absolutnie przeciwny edukacji zdalnej".

cd 25.01.2022 21:39
- Chciałbym zwrócić uwagę na straty zdrowotne w dłuższej perspektywie. Mamy liczne badania naukowe i publikacje pokazujące, że lockdown i nauka w domach, a nie w szkole, powoduje praktycznie całkowity zanik aktywności na świeżym powietrzu wśród dzieci i młodzieży oraz izolację społeczną. Nie ma bowiem zajęć wychowania fizycznego i przerw na zabawę w grupie. Do tego dochodzi utrata więzi społecznych i wyrabianie złych nawyków m.in. siedzenie przy telewizorze i komputerze. W ciągu ostatnich dwóch lat już dwukrotnie wzrosło ryzyko otyłości u dzieci na skutek lockdownu. Dwukrotnie wzrosło także ryzyko cukrzycy, nadciśnienia, chorób sercowo-naczyniowych. Nie wspominając nawet o depresji i zaburzeniach psychicznych u dzieci, których epidemię widzimy coraz wyraźniej. W konsekwencji to pokolenie będzie pokoleniem cierpiącym całe życie. Będziemy za to płacić przez kilkadziesiąt lat - ocenił prof. Kuna.

etc 25.01.2022 22:03
Dodał, że siedmiodniowa kwarantanna jest za długa i nie ma oparcia w danych naukowych. W jego ocenie powinna ona zostać skrócona do maksymalnie 5 dni, bo okres inkubacji Omikronu jest ok. trzydniowy. - Niech dzieci nawet po tym czasie będą testowane antygenowo i zdrowi uczniowie niech jak najszybciej wracają do szkoły. (...) Czeka nas w związku z nauką zdalną epidemia otyłości, cukrzycy, chorób sercowo-naczyniowych i chorób psychicznych oraz niewyobrażalny dług zdrowotny, który zaciągamy. Będzie nas to kosztowało setki miliardów złotych na ochronę zdrowia w przyszłości - dodał prof. Kuna. Wcześniej swoją negatywną opinię o pomyśle powrotu do edukacji zdalnej wyraził szef WIM gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak. - Kontynuacja polityki zamykania szkół będzie niosła za sobą większe szkody i straty, niż ryzyko związane z utrzymaniem edukacji stacjonarnej. Dzieci, z racji specyficznej budowy i funkcji układu immunologicznego, dobrze radzą sobie z zakażeniem tym wirusem, przechodzą je łagodnie, ze sporadycznie występującymi powikłaniami. Natomiast mogą transmitować wirusa na inne osoby podatne, stąd trzeba po prostu szukać praktycznego rozwiązania tego problemu - powiedział prof. Gielerak. w Interii

podaje sposób 25.01.2022 22:09
Gierelak przyznał, że są dwa rozwiązania. Pierwszym byłyby tzw. szczepienia pierścieniowe mające na celu ochronę osób grup wysokiego ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19 poprzez szczepienie wszystkich osób z bliskiego kontaktu oraz - w drugiej kolejności - osób kontaktujące się z bliskimi. Dzięki tej metodzie można przerwać tzw. "łańcuch zakażeń". Drugim wyjściem - w obliczu bardzo krótkiej inkubacji Omikrona, której mediana wynosi trzy dni - jest skrócenie okresu kwarantanny dla dzieci. - To podejście zbieżne z zaleceniami amerykańskiego CDC w odniesieniu do personelu medycznego. W szkołach moglibyśmy wprowadzić dokładnie ten sam mechanizm. Przy jednym bądź dwóch zakażeniach w klasie reszta klasy trafia na trzydniową kwarantannę. Po tym okresie wykonujemy test antygenowy, na podstawie którego wszystkie osoby niezakażone wracają do stacjonarnej edukacji. Tego rodzaju praktykę stosujemy już przecież w szpitalach, a za chwilę, w obliczu już blisko miliona osób na kwarantannie w Polsce, będzie on konieczny nie tylko w odniesieniu do dzieci, ale całej populacji - powiedział prof. Gielerak.

dziamganie 25.01.2022 22:29
dziamganie profesorskie podobne do pisowskiego dzisiaj - przywożą pacjenta z zawałem a pan profesor zamiast reanimować zaczyna wykład o prawidłowym stylu życia?

dziamganie 25.01.2022 22:28
Jełopowate gadanie - szkoda że od września nie tłukł się z ministrem. Podobnie jak dziś PiS sobie "dyskutuje" o walce z pandemią... Zamknięcie szkół to już parę tygodni temu powinien być sposób na przerwanie łańcucha...

dziamganie 25.01.2022 22:26
pitu pitu - pan lekarz wyznaje zasadę "operacja się udała, tylko pacjent zmarł" - jak paraliż służby zdrowia z powodu kowidowych pacjentów - to nic dziwnego, że inne choroby rosną - ale to nie efekt samego lockdownu, tylko braku strategii walki z pandemią...

dziamganie 25.01.2022 22:24
Ale kto jest "zwolennikiem"? Tylko ja też jestem przeciwnikiem brania leków - jednak gdy jestem chory, wolę się leczyć a nie trwać w swoim przekonaniu, że lepiej być zdrowym i bogatym, niż chorym i biednym...

tyle 25.01.2022 21:31
Głupota.

Psycholog 25.01.2022 21:24
Czy nie żal wam dzieci ? https:/prof-kuna-wprowadzenie-edukacji-zdalnej-nie-ma-nic-wspolnego-z-logika-to-pokolenie-dzieci-bedzie-pokoleniem-cierpiacym-cale-zycie/

pchła 25.01.2022 21:56
Z ciebie Psycholog jak z koziej d.. trąbka. lepiej, żeby były otyłe przez kilka tygodni czy martwe na zawsze?

dziamganie 25.01.2022 22:30
Głupota może mieć nawet tytuł profesorski... na przykład minister edukacji. I jak wydaje się ten profesor, który nie widzi paraliżu służby zdrowia...

Mama 25.01.2022 20:54
Bo uczniowie klas 1-3 nie chorują ….. kasa kasa kasa ….

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama