Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 listopada 2024 20:41
Reklama

Dlaczego nie należy pić gorącej herbaty z cytryną? A jeśli już...

Wielu z nas do czarnej herbaty dodaję cytrynę. Dla zdrowia okazuje się ważne w którym momencie ją ją łączy z naparem. Aby mieszanka rzeczywiście wyszła nam na zdrowie, warto przyrządzać ją świadomie. Podpowiadamy jak.
Dlaczego nie należy pić gorącej herbaty z cytryną? A jeśli już...

Autor: iStock

Herbata to naturalny lek

O jej pozytywnych właściwościach można mówić wiele. Począwszy od ochrony przed próchnicą, przez obniżenie ciśnienia krwi i poprawy jej krążenia; wzmacnianiu organizmu przed infekcjami; aż po zapobieganie nowotworom, nadmiernemu poziomowi cholesterolu czy poprawę jakości snu. To wszystko dzięki zawartym w niej garbnikom, flawonoidom oraz alkaloidom. Warto sięgać po nią dla zdrowia i przyjemności.

Cytryna jest dobra na wszystko

Wybierana chętnie szczególnie w czasie chłodniejszych pór roku, cytryna bogata w witaminę C i rutynę wzmacnia osłabiony organizm i pomaga w walce z przeziębieniem, grypą oraz wirusami. Wysoka zawartość witamin i pierwiastków powoduje też, że owoc ten działa oczyszczająco i zapobiega ciężkim schorzeniom, podobnie jak liście herbaty.

Czy ich połączenie może być niebezpieczne?

Niektórzy dopatrują się zagrożenia w połączeniu herbaty zawierającej glin z sokiem z cytryny. Ten pierwszy pierwiastek jest dla naszego organizmu niemal obojętny. Jeśli jednak znajdzie się w kwaśnym środowisku, powstaje z takiego połączenia cytrynian glinu. To właśnie jemu przypisywana jest odpowiedzialność m.in. za chorobę Alzheimera i zmiany w mózgu. Aby jednak sama herbata z cytryną mogła spowodować tak duże szkody w organizmie, musielibyśmy wypijać jej ogromne ilości, które dla człowieka są niemożliwe do przyjęcia. Ponadto, aby ograniczyć uwalnianie niebezpiecznego związku, należy pamiętać o trzech zasadach:

1. Herbata powinna być wybierana świadomie już na etapie kupowania. Jej tanie odpowiedniki mogą być produkowane ze starych liści, w których zawartość samego glinu będzie wyższa. Najlepiej złocisty napój przygotowywać ze świeżych liści.

2. Najbezpieczniej jest dodać cytrynę do herbaty wtedy, kiedy napar zostanie wystudzony do temperatury 40 – 45 st. C.

3. Unikajmy herbat ekspresowych, które pakowane są w małe torebeczki zawierające mikroplastik. Lepszym rozwiązaniem są herbaty liściaste, które bez problemu przyrządzimy za pomocą specjalnego zaparzacza. Ważne jest jednak, aby usunąć fusy z filiżanki przed dodaniem do niej cytryny, bez względu na czy wybraliśmy napój ekspresowy, czy naturalny susz.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

tylko biała lub zielona 04.01.2022 01:43
czaj i wszystko jasne

88 03.01.2022 07:24
Komentarz zablokowany

herbaciarz 02.01.2022 17:02
Liście czarnej herbaty zawierają glin czyli aluminium, który źle wpływa na zdrowie. Nasz organizm nie przyswaja glinu w czystej postaci, dlatego możemy pić herbatę spokojnie.Inaczej jednak jest w przypadku herbaty z cytryną. Pod jej wpływem, w dobrze ciepłym napoju zachodzi reakcja chemiczna, w wyniku której glin zmienia się w cytrynian glinu. To szkodzi! Przykładowo wzrasta ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera!

C 02.01.2022 15:39
Cytrynka to witaminka.

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama