Współpraca Pomorza Zachodniego i Brandenburgii została sformalizowana w 2001 roku. W grudniu minie dokładnie 20 lat od podpisania umowy, która przyspieszyła transgraniczną integrację i stworzyła nowe możliwości rozwoju regionów. Z tej okazji Premier Kraju Związkowego Brandenburgia dr Dietmar Woidke spotkał się z Marszałkiem Województwa Zachodniopomorskiego Olgierdem Geblewiczem.
Podczas wizyty w Poczdamie rozmawiano o rocznicy partnerstwa, ale głównymi tematami były aktualności: pandemia, kryzys migracyjny, zawirowania w gospodarce, nowa perspektywa unijna.
- Europa stoi dzisiaj przed różnorodnymi wyzwaniami. Jedyną odpowiedzią na te wyzwania może być większa spójność. Zbliżenie Polaków i Niemców, trwałe, oparte na solidnych podstawach, co w przypadku Brandenburgii i Zachodniopomorskiego ma miejsce – mówił marszałek Olgierd Geblewicz. - Ten mocny fundament stanowią bliska współpraca między ludźmi po obu stronach Odry na różnych szczeblach, nie tylko politycznych i administracyjnych, lecz także na poziomie obywateli, mieszkańców oraz korzystna dla obu stron kooperacja gospodarcza.
Marszałek podkreślał, że dobrosąsiedzki stosunki są szczególne ważne w regionach przygranicznych.
- Politykę, gospodarkę, kulturę i naukę tworzą ludzie. Oddziaływanie Pomorza Zachodniego i Szczecina sprawia, że nasza współpraca z naszym regionem partnerskim Brandenburgią odbywa się na wielu płaszczyznach i na co dzień chcemy realizować najlepsze pomysły z możliwych, które łączą społeczności po obu stronach granicy - mówił Olgierd Geblewicz. - Chcemy, by nasi obywatele żyli w dobrym sąsiedztwie i chcemy je wzmocnić, zbliżać ludzi do siebie jeszcze bardziej, uczynić ich jeszcze bardziej otwartymi, a inicjatywy transgraniczne to bardzo dobra droga ku temu.
Po rozmowie z premierem Brandenburgi, podczas spotkania z dziennikarzami, marszałek zwrócił uwagę na problemy w relacjach transgranicznych spowodowane pandemią COVID-19.
- Pandemia paradoksalnie uświadomiła nam, jak wiele zrobiliśmy na pograniczu, by zbudować trwałe więzi. Gdy wprowadzono twarde restrykcje, zrozumieliśmy, jak trudno nam żyć z granicą – ocenił Olgierd Geblewicz. - Możemy jeszcze więcej osiągnąć, nasze regiony maja wspólny potężny potencjał gospodarczy, a rozbudowywana, modernizowana infrastruktura komunikacyjna jeszcze w tym pomoże
Marszałek województwa podkreślił, jak ważne jest rozpoczęcie po stronie niemieckiej budowy połączenia kolejowego Berlin – Szczecin.
Przypomniał również, że inny szlak kolejowy zamienia się w piękną trasę turystyczną, łączącą Polskę i Niemcy.
- W przyszłym roku spotykamy się wiosną w Siekierkach-Neurüdnitz, gdzie przekształcamy zimnowojenny militarny most w pokojowy most rowerowy imienia Władysława Bartoszewskiego – zapowiedział Olgierd Geblewicz.
Premier Brandenburgii Dietmar Woidke mówił o dobrych relacjach między regionami. Chwalił – powołany z inicjatywy Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego – zespół transgraniczny.
Premier Woidke zwrócił również uwagę, że od trzech lat nie udaje się przeprowadzić konsultacji na szczeblu rządowym. Wyraził nadzieję, że impuls do zacieśnienia relacji między narodami wyjdzie od nowo formowanego rządu w Berlinie.
Mówił też o kryzysie migracyjnym na polsko-białoruskiej granicy, gdzie „Łukaszenka w nieludzki sposób posłużył się migrantami”.
Napisz komentarz
Komentarze