Bez własnych oszczędności
Dotychczas wiele rodzin, które mają wystarczające środki, aby spłacać kredyt mieszkaniowy, nie mogło skorzystać z niego przez brak oszczędności na pokrycie tzw. wkładu własnego. Banki wymagały od kredytobiorców pokrycia części wydatków związanych z zakupem nieruchomości z własnej kieszeni, co już na starcie dyskwalifikowało wielu z nich w walce o własne „M”. We wtorek prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która ma wyjść naprzeciw wykluczonym rodzinom posiadającym zdolność kredytową.
„Dzięki tej ustawie likwidujemy barierę braku środków na wkład własny wymagany do uzyskania kredytu hipotecznego na zakup mieszkania lub budowę domu. Chcemy w ten sposób zaspokoić potrzeby mieszkaniowe Polaków” - powiedział Minister Rozwoju i Technologii Piotr Nowak.
W praktyce oznacza to, że rodziny będą mogły zaciągnąć do 100 proc. ceny zakupu nieruchomości lub budowy domu. Ustawa przewiduje również możliwość pożyczenia dodatkowych środków na wykończenie danego lokalu mieszkalnego.
Spłata rodzinna
To nowy instrument, który połączony będzie z gwarantowanym kredytem mieszkaniowym. Jeśli w czasie trwania spłaty rodzina kredytobiorców powiększy się o drugie lub kolejne dziecko, Bank Gospodarki Krajowej jednorazowo spłaci część zobowiązania w następujących wysokościach:
- 20 000 zł – w przypadku powiększenia gospodarstwa domowego o drugie dziecko,
- 60 000 zł – w przypadku powiększenia gospodarstwa domowego o trzecie albo kolejne dziecko.
Ponadto ustawa określa, że okres spłaty będzie wynosił minimum 15 lat, a udzielony w złotówkach ma zapobiec zmianom wysokości rat ze względu na kursy walut. Przewidziano również ograniczenia co do maksymalnego limitu ceny.
Jakie warunki trzeba spełnić?
„Kredytobiorca oraz członkowie jego gospodarstwa domowego nie mogą być właścicielami innego mieszkania, chyba że w skład gospodarstwa domowego wchodzi dwoje albo więcej dzieci. W takim przypadku mogą łącznie posiadać jedno dodatkowe mieszkanie, jednak nie większe niż 50m2, gdy jest dwoje dzieci, 75m2, gdy dzieci jest troje i 90m2, gdy dzieci jest czworo. Dla rodzin posiadających pięcioro lub więcej dzieci limitu metrażowego już nie ma” – czytamy w komunikacie Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Jednakże w dniu spłaty, kredytobiorcy nie będą mogli posiadać innego mieszkania niż to, które zostało zakupione w ramach rządowego programu.
Kredytu gwarantowanego będą udzielać wszystkie banki, które podpiszą umowę z BGK. Przepisy wejdą w życie po upływie pół roku od chwili ogłoszenia ich w Dzienniku Ustaw.
Napisz komentarz
Komentarze