Wybór preparatów wspierających zdrowie jest w dzisiejszych czasach tak szeroki, że bez problemu znajdziemy „magiczny sposób” na każdą dolegliwość. Warto jednak pamiętać o podstawie dobrego zdrowia, czyli zbilansowanej diecie. Suplement to inaczej uzupełnienie, o czym pod wpływem reklam i chwytliwych haseł na pudełkach niestety zdarza nam się zapominać. Jeżeli w naszym jadłospisie nie pojawią się podstawowe składniki tzw. piramidy żywienia, nawet najlepsze kapsułki nie będą w stanie zastąpić witamin i minerałów w nich zawartych. Podpowiadamy jaki wpływ mają na nasz organizm poszczególne mikroelementy i w których naturalnych produktach warto poszukać ich, zanim zdecydujemy się sięgnąć po opakowanie z tabletkami.
Witaminy z grupy B
Witaminy z grupy B odpowiadają za prawidłową pracę układu nerwowego. Ich nieopisana rola polega również na wspomaganiu wchłaniania innych mikroelementów. Wzmacniają serce i usprawniają pracę mózgu, poprawiają kondycję wątroby i zapobiegają wypadaniu włosów. Odpowiada w dużej części za prawidłowe parametry krwi, poprawiają wzrok i wspierają rozwój płodu w łonie ciężarnej matki.
W jakich produktach możemy je znaleźć?
Wołowina, jaja, łosoś, produkty mleczne oraz wysokiej jakości drób.
Witamina D
Szczególną rolę w organizmie witamina D ogrywa dla prawidłowego rozwoju kości. Ponadto pomaga w walce z nadciśnieniem i innymi chorobami serca. Reguluje poziom cukru we krwi, usprawnia metabolizm, może wpływać również na zaburzenia natury psychicznej. Dostarczana jest do organizmu razem z promieniami słonecznymi, których brakuje nam szczególnie w sezonie jesienno – zimowym.
W jakich produktach możemy ją znaleźć?
Jaja, tłuste ryby morskie, wątroba dorsza i olej w niej zawarty, wołowa polędwica, udziec cielęcy.
Witamina E
To suplement diety najchętniej wybierany przez panie, nazywany również „witaminą młodości”. Odpowiada za prawidłową kondycję skóry, włosów i paznokci. Działa przeciwzmarszczkowo, dlatego znajdziemy ją w składzie większości kremów do rąk i twarzy. W organizmie chroni przez zniszczeniem komórki a w procesie zapłodnienia bierze udział m.in. w zagnieżdżeniu zarodka. Wspomaga też układ odpornościowy i walkę z otyłością.
W jakich produktach możemy ją znaleźć?
Migdały, orzechy, szpinak, brokuły, oliwa z oliwek, kiełki, pomidory, czarna porzeczka, brzoskwinie.
Magnez
Niedobór magnezu często prowadzi do bolesnych skurczy mięśni, bo właśnie za ich prawidłową pracę odpowiada. Wspiera również serce oraz nerki. Nie bez znaczenia jest też dla zachowania dobrego wzroku. Wpływa również na poziom glukozy oraz insuliny we krwi.
W jakich produktach możemy go znaleźć?
Ryby i owoce morza, mleko i jego przetwory, jaja, orzechy, banany, szpinak, kakao, ciemne pieczywo, kasza gryczana, ryż.
Cynk
Podczas zimnych pór roku prawidłowy poziom cynku pomaga wzmocnić organizm przed niechcianymi infekcjami. Dzięki niemu możemy cieszyć się dobrą pamięcią, koncentracją i spokojnym snem. Przeciwzakaźne działanie przyspiesza gojenie dolegliwości skórnych.
W jakich produktach możemy go znaleźć?
Ryby, słonecznik, pestki dyni, ostrygi, mięso, wątróbka, zarodki pszenne, olej lniany.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Naturalne źródła witamin i minerałów. Sprawdź, zanim sięgniesz po tabletki
W aptekach i sklepach roi się od kolorowych pudełek z suplementami diety. Wbrew przesłaniu, które kierują do nas producenci, nie wszystkie z tych produktów są niezbędne dla prawidłowej pracy organizmu. Zanim sięgniemy po kolejną, „cudowną” tabletkę, warto dowiedzieć się czemu właściwie ma służyć jej przyjmowanie i jak zastąpić niedobór pierwiastków naturalnymi produktami.
- 06.11.2021 08:30
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze