Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 21:27
Reklama
Reklama

Od wtorku nowe przepisy o hulajnogach elektrycznych. Sprawdź, co się zmieniło

W pierwszej połowie bieżącego roku, w polskim prawie po raz pierwszy sklasyfikowane zostały hulajnogi elektryczne. Choć prace trwały bardzo długo, użytkownicy tych urządzeń doczekali się wytycznych, które uregulowały zarówno kwestie dotyczące poruszania się po infrastrukturze, jak również wymagania techniczne. Teraz niektóre z tych zagadnień zostały doprecyzowane.
Od wtorku nowe przepisy o hulajnogach elektrycznych. Sprawdź, co się zmieniło

Autor: iStock

Hulajnoga elektryczna nie dla wszystkich

Największym zaskoczeniem podczas majowego ogłoszenia nowych przepisów o hulajnogach elektrycznych był zapis, który na pełnoletnich użytkowników urządzeń nakłada obowiązek posiadania prawa jazdy kat. AM, A1, B1 lub T albo kartę rowerową. Młodsi hulajnogiści mogą korzystać z jednośladu jedynie pod opieką dorosłych i w strefie zamieszkania. Ponadto określono wówczas również m.in., w jaki sposób prawidłowo parkować pojazd, ustalono pierwszeństwo pieszych przechodzących przez ścieżkę rowerową, zabroniono użytkowania hulajnóg pod wpływem alkoholu i wskazano maksymalną prędkość poruszana się. Nowością było również nadanie służbom uprawnień do kontrolowania i nakładania mandatów na osoby, które nie przestrzegają rzeczonych przepisów.

Więcej wymagań technicznych

2 listopada wchodzą w życie kolejne zmiany, które rząd przygotował z myślą o bezpieczeństwie użytkowania hulajnóg elektrycznych. Przed przystąpieniem do jazdy warto sprawdzić zatem, czy nasze urządzenie posiada wszystkie elementy wymienione w rozporządzeniu. Od wtorku wymagane jest:

- wyposażenie urządzeń transportu osobistego w pozycyjne światła przednie (białe lub żółte) i tylne (czerwone), które nocą, w przejrzystych warunkach, będą widoczne co najmniej z odległości 150 metrów;
- zamontowanie po bokach hulajnogi elektrycznej białych lub żółtych odblasków;
- umieszczenie z tyłu pojazdu elementu odblaskowego w kolorze czerwonym, o kształcie innym niż trójkąt;
- hulajnoga elektryczna od dziś musi posiadać też stopkę umożliwiającą stabilne podparcie, co najmniej jeden sprawny hamulec oraz sygnał ostrzegawczy (np. dzwonek);
- na ramie pojazdu należy w widocznym miejscu umieścić numer rozpoznawczy lub kod graficzny producenta;
- maksymalna długość hulajnogi nie może przekroczyć 1,4 metra a szerokość 0,9 metra;
- masa własna urządzenia powinna wynosić maksymalnie 30 kilogramów.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

wypasiony model 02.11.2021 13:26
Jeszcze nie konieczność garażowania wprowadzą..

nieJa 03.11.2021 08:25
ja chyba zwariowałem .W obliczu szalejącej inflacji ,ubożenia społeczeństwa zajmujemy się hulajnogami .Ten Kaczyński z wiekiem dziecinnieje!

czemu mnie to nie dziwi 02.11.2021 12:40
PiSie prawo trzeba poprawiać kilkakrotnie.

Pani Twardowska 02.11.2021 11:48
"Hulaj dusza! hulaj!" - woła, Śmieszy, tumani, przestrasza.

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklamadotacje rpo
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama