Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 16:37
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Sejm zdecydował o zakazie handlu. Jakie zmiany?

Zakończyły się parlamentarne prace nad nowelizacją ustawy o zakazie handlu. Teraz dokument trafi do podpisu prezydenta. Tymczasem kolejne sklepy zostaną otwarte w niedzielę.

Autor: iStock

Sieć Auchan właśnie podała, że w najbliższą niedzielę będzie czynnych 35 placówek z jej szyldem. Tym samym dołącza ona do ponad 20 handlowych spółek, które prowadzą już niedzielną sprzedaż, obchodząc obowiązujący zakaz. Działają tak, współpracując z firmami pocztowymi. Dzięki temu sklepy stały się oficjalnie miejscami, w których można nadać lub odebrać przesyłkę.

Przyjęta właśnie przez parlament nowelizacja ukróca ten proceder. Posłowie zgodzili się na przyjęcie trzech z siedmiu zgłoszonych przez senat poprawek. Najważniejsze zmiany, które wprowadzają nowe przepisy to:

  • W niehandlową niedzielę będzie mogła działać firma, której działalność pocztowa stanowi przynajmniej 50 procent całej.
  • Za ladą będą mogli pracować także członkowie najbliższej rodziny właściciela placówki. Nikt więcej, nawet odpłatnie, nie będzie mógł pomagać.

Senatorowie proponowali wprowadzenie kilku zmian, wśród których najważniejszą było dopuszczenie do pracy w dni wolne emerytów i studentów. Mieliby za to otrzymywać wynagrodzenie. Posłowie jednak na takie rozwiązanie się nie zgodzili. Teraz nowelizacja trafi na biurko prezydenta. Nic nie wskazuje na to, aby Andrzej Duda dokumentu nie podpisał. Następnie przepisy zostaną opublikowane w Dzienniku Ustaw. Nowe zasady mają wejść w życie w lutym 2022 roku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ewa 15.10.2021 19:43
Wszyscy się wypowiadają, a powinni się wypowiadać pracownicy. Nawet w PRL , niedziela była niedzielą.

pisie prawo, durne prawo... 15.10.2021 12:47
I wielu uczniów i studentów dorabiających sobie w galeriach i dużych sklepach w weekendy straci szansę na pracę. A mam pytanie - co to znaczy "50% działalności pocztowej"? Bo może się okazać, że jeśli to od obrotów - to wiele urzędów pocztowych firmy Poczta Polska nie będzie miało szans - ostatecznie jak stojąc w kolejce na poczcie żeby nadać polecony kupię sobie dwie gazety albo jakiś obrus - to wyjdzie na to, że WIĘKSZOŚĆ mojego pobytu dotyczyła nie "placówki pocztowej" a kiosku z pracą albo sklepu z obrusami...

cóż 15.10.2021 12:16
Pisowskie buble ustawowe wychodzą nam bokiem.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama