Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
niedziela, 29 grudnia 2024 04:03
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nowe przepisy. ZUS może zażądać zwrotu sporych pieniędzy

Niezauważalnie w życie weszło prawo, które daje urzędnikom Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nowe uprawnienia. Mogą upomnieć się o dawno już wypłacone pieniądze. I to z odsetkami.

Autor: iStock

Nowe przepisy zaczęły obowiązywać już 18 września, ale wiele osób, fachowców nie zwróciło na nie uwagi. Dopiero teraz opisał je serwis prawo.pl. Chodzi o nowelizację prawa dotyczącego działalności ZUS. Urzędnicy zyskali nowe narzędzia w swojej działalności i teraz mogą żądać zwrotu przyznanych świadczeń.

Dotyczy to rent, wcześniejszych emerytur, świadczeń macierzyńskich. Zakład może upomnieć się o wypłacone środki do pięciu lat wstecz i to z odsetkami. Przy czym urzędnicy sprawę mogą zweryfikować w dowolnym momencie.

Prawo.pl zauważa jeżeli ktoś otrzyma niekorzystną dla siebie decyzje, może się od niej odwołać, a takie postępowanie może trwać nawet kilka lat. „Natomiast, jeśli dana osoba zapłaci należność w terminie wskazanym przez ZUS, to nie będzie on mógł naliczać odsetek za okres od dnia przypadającego po dniu wydania decyzji do dnia spłaty (art. 84 ust. 1a usus).” – serwis przytacza opinię radcy prawnego Magdaleny Januszewskiej, która specjalizuje się w prawie pracy i ubezpieczeń i zabezpieczenia społecznego. Ekspertka zauważa, że nowe przepisy odwracają dotychczasową sytuację.

Kolejny prawnik, Przemysław Hinc dodaje, że do tej pory ZUS miał zweryfikować zasadność wypłaconego świadczenia przed jego realizacją. Obecnie ten obowiązek jest w praktyce z Zakładu zdjęty. „ZUS będzie wypłacał pieniądze na podstawie wniosku i załączonych do niego dokumentów, a na jego weryfikację będzie miał 5 lat” – mówi ekspert.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Jkai nawet nie jako taki 23.09.2021 15:55
"Po pierwsze, są to proste błędy obliczeniowe w Excelu, wskazujące na niezrozumienie sensu danych makroekonomicznych. Po drugie, są merytoryczne pominięcia i opuszczenia, wskazujące już raczej na złą wolę. Po trzecie, i najważniejsze, jest to metodologiczny błąd, polegający na wykorzystaniu bilansu płatniczego jako miernika korzyści z integracji gospodarczej" – pisze Ignacy Morawski, autor tekstu w "Pulsie Biznesu".

a daj pan spokój 23.09.2021 18:21
To propagandysta PiSu to czego się po nim spodziewać?

nieJa 25.09.2021 10:45
ZUS mi od 16 lat potrąca podatki od emerytury.W okresie pracowniczym składki emerytalne były opodatkowane.ZUS ponownie je opodatkowuje .Jak rozumię zwróci mi nieprawnie pobrane podatki za okres 16 lat.jak działa w jedną stronę to myślę ,że i w drugą

... 25.09.2021 14:19
Oj tam oj tam - za to ilu prezesów utrzymujesz... W dodatku wianuszek firm zewnętrznych - od obsługi informatycznej po telefoniczną...

taki jaki, jaki taki 25.09.2021 14:18
Jaki jak jakiś kretyn albo celowo fałszował dane - od fake newsów zaczynał się brexit - zresztą już porównano IDENTYCZNE wypowiedzi Ziobry i brexitowców - w dodatku podobne kłamstwa...

wiemy 23.09.2021 15:25
ZUS jest chciwy.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama