Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 15:08
Reklama dotacje rpo
Reklama

Nauczyli krowy korzystać z toalet. Idea jest poważna

Naukowcy usiłują znaleźć sposób na obniżenie ilości azotu zanieczyszczającego wodę. Dwaj badacze wpadli na nietypowy pomysł – do walki ze zjawiskiem chcą wykorzystywać wyrabianie wśród krów nawyku oddawania moczu do specjalnych toalet. Wyniki ich badań są zaskakujące.
Nauczyli krowy korzystać z toalet. Idea jest poważna

Autor: iStock

Azot w krowim moczu

Prof. Lindsay Matthews i prof. Douglas Elliffe, we współpracy z Instytutem Badawczym Biologii Zwierząt Gospodarskich w Niemczech, podjęli się nietypowego przedsięwzięcia, którego celem jest obniżenie poziomu azotu przedostającego się do wody. Jest on jednym ze składników krowiego moczu. Przemieniający się w podtlenek azotu gaz, to jeden z czynników efektu cieplarnianego. Naukowcy twierdzą, że gdyby udało się zebrać i oczyścić choćby część płynów, ich wpływ na środowisko mógłby się zmniejszyć.  

Wytresowali krowy

Badacze pracowali z szesnastoma cielętami, które uczyli oddawać mocz w specjalnych zagrodach. Pomagały w tym wibrujące obroże i nagrody zachęcające bydło do wykonywania wskazanych czynności. Z kolei krowy oddające mocz poza boksem, nazwanym przez naukowców „MooLoo”, zniechęcane były do tego poprzez spryskiwanie wodą. Autorzy eksperymentu udowodnili, że bydło może kontrolować naturalny odruch i wstrzymywać go, dopóki nie znajdzie się we właściwym miejscu. Pod warunkiem, że zwierzę zostanie nagrodzone. Oszacowali również, że czas potrzebny na wyrobienie nawyku jest zbliżony do tego, którego potrzebują dzieci, czyli ok. 20 – 25 dni.

Kolejne wyzwania przed naukowcami i rolnikami

„Nasze badania są dowodem słuszności koncepcji. Bydło można szkolić w toalecie i to bez większych trudności. Jednak zwiększenie skali metody do praktycznego zastosowania w rolnictwie wiąże się z dwoma kolejnymi wyzwaniami.” –  piszą profesorowie w swoim raporcie.

Chodzi o opracowanie systemów wykrywających mocz i automatycznie nagradzających krowy za jego oddanie w zagrodach latrynowych oraz produkowanie tego typu boksów na większą skalę. Ponadto naukowcy muszą zbadać, jak daleko bydło jest w stanie przejść, aby tego dokonać. To byłoby podstawą do wskazania w późniejszym czasie lokalizacji, w których mogłyby stanąć zagrody. Profesorowie podkreślają również, że wprowadzenie takiego rozwiązania pozwoli na większą produkcję artykułów mlecznych i mięsa przeznaczonego do spożycia.

„Im więcej moczu wychwytujemy, tym mniej będziemy musieli zmniejszyć liczbę bydła, aby osiągnąć cele w zakresie emisji – i tym rzadziej będziemy musieli iść na kompromis w sprawie dostępności mleka, masła, sera i mięsa z bydła.” – czytamy w opisie badania. 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ziomal 15.09.2021 15:17
Jeszcze Knagulca nauczcie korzystania z toalet bo dzban skorzany u siebie ma jeszcze slawojke

Knagulec 15.09.2021 17:56
Czemu zawsze robie swoje potrzeby u ciebie a przy okazji pozdrów starą szwagier

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama