Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 22:11
Reklama

Cienie zapomnianych kultur. Legenda i bestiarium

Stowarzyszenie Spichlerz Sztuki zaprasza na 14. edycję „Cieni zapomnianych kultur” w dawnym opactwie cystersów w Kołbaczu. Tegoroczne wydarzenie, podobnie jak rok temu, będzie miało charakter hybrydowy – spotkamy się bezpośrednio 25 września (rezerwacje - ograniczona ilość miejsc) oraz w przestrzeni online 9 i 10 października 2021 r.
Cienie zapomnianych kultur. Legenda i bestiarium

PROGRAM:

BESTIARIUM ŚREDNIOWIECZNE
Spotkanie z Mają Iwaszkiewicz, historyczką sztuki, pasjonatką średniowiecza
Wystawa / Pokaz animacji
25 września (sobota), godz. 19.00, świetlica przy kościele pocysterskim w Kołbaczu

REZERWACJE - na tę część wszystkie miejsca są już zarezerwowane, zapraszamy na wydarzenie online 9 października


O fascynującym postrzeganiu zwierząt w średniowieczu i związaną z tym sferą symboli opowie nam Maja Iwaszkiewicz, historyczka sztuki, mediewistka i pasjonatka wieków średnich, autorka książki „Świnia na sądzie ostatecznym”. - Zapraszam na wyprawę w świat, w którym wszystko, co istnieje ma drugie znaczenie, jednorożce i feniksy to zwyczajne zwierzęta a morskie stwory tworzą podwodne biskupstwa – mówi Maja Iwaszkiewicz. Ten świat to średniowiecze. Epoka niesamowicie ciekawa, tajemnicza i niedoceniona.

Poza opowieścią, czeka nas wystawa prezentująca intrygujące średniowieczne bestiarium oraz animacja, w której ożywione zostaną stwory – w tym pewna tajemniczą postać z fasady kościoła pocysterskiego w Kołbaczu… Animację przygotują artyści multimedialni Patryk Stępniak-Pater i Artur Klimaszewski.

Dziś świat zwierząt nie wpływa na nas tak mocno, jak na ludzi średniowiecza – oddaliliśmy się od natury, a wyobraźni nie kształtuje tak silnie sfera sacrum, ani wiara w magiczne oddziaływanie na nas świata. Może więc tegoroczne „Cienie zapomnianych kultur” będą okazją do zaskakującego odkrycia w średniowieczu tego wymiaru, którego dziś nam brakuje.

Partnerem wydarzenia jest Wydawnictwo Poznańskie, które wydało książkę Mai Iwaszkiewicz.

Patronat medialny sprawuje igryfino.



KONCERT „LEGENDA”
Tomasz Budzyński / Michał Jacaszek
25 września (sobota), godz. 20.30, kościół pocysterski w Kołbaczu

REZERWACJE na adres mailowy: [email protected]


Michał Jacaszek i Tomasz Budzyński dokonali reinterpretacji albumu LEGENDA – wyjątkowej w historii polskiej muzyki rockowej płyty grupy Armia z 1991 roku. „Legenda” była jedynym w swoim rodzaju połączeniem punkrockowej motoryki, symfonicznej wzniosłości i mistycznych tekstów Tomasza Budzyńskiego.

Poetyckie teksty Budzyńskiego obudowane elektroniczno-filmową muzyką Jacaszka robią piorunujące wrażenie. Artyści uzyskali nową jakość, zachowując ducha oryginału i jego tajemniczą głębię. Reinterpretację albumu LEGENDA wydało Narodowe Centrum Kultury.

Od ukazania się „Legendy” Armii mija w tym roku 30 lat. To doskonała okazja, żeby usłyszeć ją w nowym opracowaniu i w unikalnej przestrzeni dawnego opactwa cystersów w Kołbaczu.

W czasie występu artyści zagrają z towarzyszeniem perkusisty Kuby Świątka.
Koncertowi towarzyszyć będą specjalne wizualizacje.


 

WYDARZENIE ONLINE

9 października (sobota)
„Bestiariusz średniowieczny” – spotkanie, wystawa, pokaz animacji - godz. 20.00
Facebook/Spichlerz Sztuki
You Tube/Spichlerz Sztuki Kołbacz
Retransmisja spotkania


10 października (niedziela)
Koncert „LEGENDA” Jacaszek / Budzyński – godz. 20.00
Facebook/Spichlerz Sztuki
You Tube/Spichlerz Sztuki Kołbacz

Retransmisja koncertu z kościoła pocysterskiego w Kołbaczu

 

---
Tegoroczne „Cienie zapomnianych kultur” w dawnym opactwie cystersów w Kołbaczu
dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura - Interwencje 2021”. Wydarzenie współfinansowane jest także ze środków Województwa Zachodniopomorskiego, Starostwa Powiatowego w Gryfinie oraz przy wsparciu lokalnych sponsorów i przyjaciół pocysterskiego Kołbacza – firm Asko-Tech, Elte, Spółka Wodna Kołbacz, Odra Land, MN Sport, Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki Kołbacz.



---

Cienie zapomnianych kultur


Projekt realizowany od 2008 roku przez stowarzyszenie Spichlerz Sztuki. Sięga do międzykulturowego dialogu i jednocześnie stawia pytania o lokalną tożsamość. Odkryty na nowo spichlerz (obecnie remontowany) zamieniony w Galerię Cysterską, jest za każdym razem zaproszeniem w ponadczasową podróż. W Kołbaczu goszczą artyści, muzycy, etnografowie, społecznicy. Oryginalne osobowości wypełniają tę przestrzeń ważnymi tematami i wartościami zacieranymi przez czas, spychanymi często na cywilizacyjny i kulturowy margines. Jak co roku, celem tego projektu jest także prezentacja obiektów pocysterskich Kołbacza jako inspirującej artystycznie przestrzeni i zwrócenie uwagi na kierunek ich dalszej rewitalizacji.

www.spichlerz-sztuki.pl



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
łał 12.09.2021 10:15
Jak zwykle zapowiada się interesująco!

Męczysław Spasiony 10.09.2021 21:54
Jam też o kulturze zupełnie zapomniałem.

Bestia 10.09.2021 19:59
Będę!

Reklama
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama