Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 08:43
Reklama
Reklama

Wystawa "Szczecin. Atlas obecności" do 3 października

Do 3 października można zobaczyć w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie głośną wystawę „Szczecin. Atlas obecności”. Ze względu na duże zainteresowanie, instytucja zdecydowała się o miesiąc wydłużyć możliwość zwiedzania ekspozycji.
Wystawa "Szczecin. Atlas obecności" do 3 października

„Szczecin. Atlas obecności” w przemyślany i nowatorski sposób podchodzi do historii miasta. Oddaje głos mieszkańcom, pionierom, ich potomkom, osobom które wybrały Szczecin na miejsce swojego życia. Wystawa odnosi się zarówno do sfery prywatnej szczecinian, jak i życia publicznego, wspólnotowego. Prezentuje dawne i nowe obrazy miasta, charakterystyczne miejsca i wydarzenia, przypomina drogi i wydarzenia, prowadzące do Szczecina współczesnego oraz ludzi, którzy je wytyczali i kreowali.

- Reakcja odwiedzających na wystawę bardzo pozytywnie nas zaskoczyła – mówi Agata Ilnicka z zespołu kuratorskiego wystawy „Szczecin. Atlas obecności”. – Dla wielu osób była to okazja, aby spojrzeć na miasto z zupełnie innej perspektywy, bardziej osobistej. Odkryli, że Szczecin to przecież Oni sami. W Szczecinie po roku 1945 rozpoczęła się wspólna historia ludzi o odmiennych obyczajach, tradycjach. Nowe miejsce, nowe możliwości były dużym wyzwaniem. Przypominamy tę trudną, ale z perspektywy ponad 75 lat istnienia polskiego Szczecina, piękną i twórczą drogę do dzisiejszego miasta.

 

Na wystawę składają się unikatowe materiały: archiwalne oraz współczesne fotografie pozyskane ze zbiorów prywatnych i od szczecińskich instytucji, dokumenty zachowane w archiwach i muzeach, archiwalne artykuły ze szczecińskich gazet, a także materiały z archiwów krajowych agencji prasowych.

Od początku, założeniem organizatorów był otwarty charakter wystawy i aktywny udział widzów w jej dalszym rozwoju.

- „Szczecin. Atlas obecności „jest wystawą, która znacznie różni się od tych, jakie zwykle możemy znaleźć w przestrzeniach muzealnych – wyjaśnia Agata Ilnicka. – To nie tylko zbiór eksponatów do oglądania ale prezentacja, którą w dużej mierze tworzą odwiedzający. Oddaliśmy ludziom głos. Stworzyliśmy dla zwiedzających możliwość wypowiedzi, odniesienia się nie tylko do prezentowanej ekspozycji, ale do podzielenia się swoimi wspomnieniami, historiami a także opiniami na temat miasta. Taki zabieg przyniósł bardzo interesujący efekt. Ludzie chętnie zostawiali swoje opowieści – wzruszające, zabawne, często bardzo osobiste. To niezwykła wartość tej wystawy.

 

Wystawa „Szczecin. Atlas obecności” podzielona jest na trzy części. Pierwsza pokazuje różnorodny narodowościowy i kulturowy obraz miasta. Odwiedzający mają okazję poznać krótki rys historyczny dotyczący początków miasta i jego dziejów od roku 1945, kiedy zaczęła się polska historia Szczecina. Trudne początki dla nowo powstającej, niejednorodnej społeczności i perspektywa wspólnego wysiłku, jaki trzeba ponieść aby dźwignąć miasto z ruin, są punktem wyjścia. Druga część wystawy poświęcona jest urbanistyce i architekturze miasta ukazując ich rolę w scalaniu społeczeństwa. Przestrzeń miejska mocno wpływa na życie mieszkańców, na ich tożsamość. Punktem odniesienia do identyfikacji z miastem są nie tylko miejsca historyczne, ważne i charakterystyczne obiekty, lecz przede wszystkim miejsca, z którymi mieszkańcy mają osobiste wspomnienia, ukształtowane na przestrzeni lat i doświadczeń. Część trzecia nawiązuje do wydarzeń kulturalnych, sportowych, życia prywatnego, ceremonii, wizyt prominentnych gości i znaczących spotkań w 75-letniej historii miasta, a także do tak głośnych wydarzeń, jak bunty i protesty społeczne.

Ekspozycja „Szczecin. Atlas obecności” dostępna będzie do 3 października 2021 w galeriach Skrzydła Wschodniego Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie (wejście J, poziom -1) od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00 -18:00 ( wyjątkowo 5 i 12 września od 10:00 do 16:00).

 

Bilety w cenie 6 i 4 zł (ulgowe) są do nabycia w kasach zamku (wejście A, piętro I oraz Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, wejście I) i online na http://bilety.zamek.szczecin.pl/

Zwiedzających obowiązuje zachowanie reżimu sanitarnego, w tym korzystanie z rękawiczek.

 

Wystawę „Szczecin. Atlas obecności” objął honorowym patronatem Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje Gazeta Wyborcza w Szczecinie.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklamadotacje rpo
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama