-Chcemy podpisać aneksy do umów z bankami w sprawie zmian harmonogramów spłat rat kredytów. Dostosować te spłaty do naszego indywidualnego wskaźnika prognozy finansowej. Obecne spłaty rat kredytów nie spełniają tego wskaźnika. W związku z tym bank zażądał dodatkowego zabezpieczenia przez wpisy hipotek do ksiąg wieczystych nieruchomości – informował na sesji 27 października 2016 r. skarbnik Ryszard Makuchowski. -Nie chodzi o to, że nasza sytuacja jest tragiczna, czy że jesteśmy niewypłacalni. Nasz wskaźnik jest w tej chwili niski, podobnie niski będzie w przyszłym roku, bo niskie mieliśmy wyniki ze sprzedaży nieruchomości w latach 2014-2015. Jeśli nie podpiszemy aneksów do umów z bankami, czekać nas będzie program naprawczy – przekonywał radnych skarbnik gminy Trzcińsko-Zdrój.
Do sprawy odniósł się m.in. wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Robert Kowalski.
-Zastawienie pod hipotekę budynków szkół to bardzo poważny problem głównie dla naszych uczniów, nauczycieli i rodziców. A jak się zdarzy coś bardziej niepokojącego i wskaźniki spadną nam jeszcze niżej, to co wtedy zrobimy panie skarbniku? – mówił radny Robert Kowalski. - Widzę, że chcecie tylko jakoś dojechać do końca kadencji. Proponuje pan teraz obniżki spłat kredytów, a potem zaplanowany jest gwałtowny wzrost tych spłat. Jeżeli zgodzimy się teraz na wydłużenie spłat kredytów, to będą to dla gminy dodatkowe koszty choćby w postaci odsetek. Skąd my później wygenerujemy półtora miliona złotych na spłatę?! To nie my radni doprowadziliśmy do sytuacji jaką teraz mamy, żeby zastawiać szkoły! Przecież mamy inne nieruchomości. Chcecie wszystkie szkoły zlikwidować?! Nawet gdyby został zrealizowany pomysł pana burmistrza likwidacji szkoły w Gogolicach w związku z niżem demograficznym. Mówicie, że nie było przypadku, żeby ktoś sprzedał szkoły. Ale dzisiaj są takie a nie inne czasy. Co o nas ludzie powiedzą, jak przyjdzie bank i komornik, żeby zabrać nam szkoły?! – mówił na sesji wiceprzewodniczący rady Robert Kowalski.
Radni większością głosów nie zgodzili się na obciążenie hipoteką gminnych placówek oświatowych. To jednak nie koniec sprawy. Na początku listopada zwołana zostanie kolejna sesja i to w trybie nadzwyczajnym.
Napisz komentarz
Komentarze