Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 04:37
Reklama dotacje rpo
Reklama

Jest pozwolenie na budowę dla przyłączenia gazociągu do Elektrowni Dolna Odra

Dwie decyzje o pozwoleniu na budowę dla gazociągu przyłączeniowego do dwóch bloków gazowo-parowych o łącznej mocy 1340 MW, budowanych w Elektrowni Dolna Odra, wydał wojewoda zachodniopomorski. Gazociąg połączy Elektrownię Dolna Odra w Nowym Czarnowie pod Gryfinem z istniejącą infrastrukturą przesyłową GAZ-SYSTEM. Jest to ostatni etap uzyskiwania pozwoleń dla tej inwestycji.
Jest pozwolenie na budowę dla przyłączenia gazociągu do Elektrowni Dolna Odra

Autor: Fot. ZUW

Nowe bloki w elektrowni pozwolą na produkcję energii elektrycznej z niskoemisyjnego paliwa gazowego, z korzyścią dla środowiska i jakości powietrza w regionie.
 
Trasa gazociągu przyłączeniowego o średnicy DN 700 i ciśnieniu MOP 8,4 MPa będzie przebiegać przez województwo zachodniopomorskie na terenie gmin: Przelewice, Pyrzyce, Kozielice, Banie, Bielice, Gryfino, Widuchowa. Niezbędnym etapem do otrzymania pozwoleń na budowę przyłącza i rozpoczęcia prac w terenie było wcześniejsze uzyskanie decyzji lokalizacyjnej. GAZ-SYSTEM co roku będzie odprowadzał podatek od nieruchomości w wysokości 2 proc. wartości budowanej infrastruktury przesyłowej zlokalizowanej na terenie gminy.
 
Zakres inwestycji obejmuje budowę gazociągu z układem włączeniowym – zlokalizowanym w m. Przywodzie – do istniejącego gazociągu Szczecin – Lwówek oraz budowanego gazociągu Goleniów – Lwówek. Dla potrzeb przyłączenia powstanie także stacja gazowa o przepustowości 250 000 m3/h.
 
Zakończenie budowy gazociągu planowane jest na III/IV kwartał 2023 r.
 
Projekt budowy dwóch bloków gazowo – parowych o łącznej mocy 1340 MW jest odpowiedzią na rosnące w energetyce zapotrzebowanie na gaz ziemny jako paliwo przyjazne środowisku. Realizacja obu powiązanych ze sobą inwestycji: budowy bloków gazowo-parowych oraz gazociągu przyłączeniowego ma również strategiczne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Dzięki nowoczesnej technologii Krajowy System Elektroenergetyczny zyska energię elektryczną wytwarzaną w oparciu o niskoemisyjne źródło. Energia elektryczna produkowana w nowych blokach w Elektrowni Dolna Odra pokryje zapotrzebowanie 2,5 miliona gospodarstw domowych.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

energhetyk 16.08.2021 19:04
W robocie ludzią boją się głośnio cos powiedzieć.

Pikuś 16.08.2021 16:35
Pracownicy DO już się cieszą. Niedługo pójdą na bezrobotne.

Zmiana 16.08.2021 18:37
Nie mogę się doczekać, kiedy złożę wypowiedzenie i zmienię otoczenie.

Logika 16.08.2021 11:28
I wszystko jasne. Gaz będzie od Niemców z EUGAL-a albo OPAL-a odnóg NS 2. Bałtyk wszak leży na północ od Gryfina a gazociąg biegnie na z południe.

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama