Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 15:40
Reklama dotacje rpo
Reklama

Polacy się nie szczepią. Rząd wyjaśnia, co zrobi z preparatami

Pierwsza partia niechcianych przez Polaków szczepionek ma zostać wysłana już w tym tygodniu. Czy na tej operacji Polska jeszcze zarobi?
Polacy się nie szczepią. Rząd wyjaśnia, co zrobi z preparatami

Autor: iStock

Minister zdrowia, a nawet cały rząd, od kilku tygodni narzeka, że tempo szczepień w Polsce spada. „Odsetek nie jest aż tak zastraszający." – powiedział szef KPRM Michał Dworczyk, ale jednocześnie dodał, że władza nadal zachęca do przyjęcia preparatu. Poinformował także, że w tym tygodniu zapadnie decyzja o włączeniu placówek podstawowej opieki zdrowotnej do Narodowego Programu Szczepień.

Według danych z poniedziałku w Polsce wykonano 31 535 478 szczepień, a w pełni zabezpieczonych jest 15 181 701 osób. Łącznie do Polski dostarczono 39 820 280 dawek, a do punktów szczepień wysłano ich 33 044 565. W poniedziałek do naszego kraju dotarło 1,5 mln dawek firmy Pfizer/BioNTech, a w czwartek ma to być kolejne 160 000 sztuk AstraZeneca. Na piątek zaplanowana jest dostawa 222 000 egzemplarzy Moderny.

Mamy zatem zapasy, których na razie nie możemy zużyć. „Dlatego, żeby nie zmarnować zapasów szczepionek, sprzedamy je innym państwom. Pierwsza transza, ok. 4 mln dawek, być może zostanie wysłana na Wschód już w tym tygodniu.” – podała właśnie "Dziennik Gazeta Prawna".

Preparaty mają zostać dostarczone do Gruzji i na Ukrainę, a zainteresowanie zgłosiły również Wietnam i Australia. „W sumie Polska ma sprzedać innym krajom kilkadziesiąt milionów dawek." - informuje gazeta, a taką operację potwierdził Dworczyk.

Sprzedażą zajmuje się Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych. Rozmówcy dziennika z Komisji Europejskiej wyjaśniają, że taka odsprzedaż jest możliwa, ale istnieje jeden warunek.: nie można na tym zarabiać.

Jednak jak mówi prezes RARS, Michał Kuczmierowski agencja rozważa, czy do transakcji nie doliczyć kosztów przechowywania szczepionek oraz opłat logistykę. "Być może zostanie to rozwiązane na zasadzie cash and carry – tzn. my sprzedamy, a o odbiór i przewóz zadbają już zainteresowane strony. Pieniądze z tytułu sprzedaży będą trafiały do Funduszu Covidowego." - wyjaśnia dziennik.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

koks 13.07.2021 22:25
- Konstytucja daje nam wiele wolności, ale także nakłada wiele obowiązków. Myślę, że zdrowy rozsądek nakazuje, abyśmy się szczepili - stwierdził były prezydent Aleksander Kwaśniewski, komentując decyzję prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Opowiada też anegdotę o tym, jak nie wpuścili go do restauracji.

ciekawe 13.07.2021 22:23
We wtorek Główny Inspektor Sanitarny zasugerował, że w Polsce możemy się spodziewać wprowadzenia zasad dla niezaszczepionych. Padł przykład Francji. W odpowiedzi rzecznik rządu Piotr Mueller tonuje słowa szefa GIS. Nieoficjalnie mówi się jednak, że Rada Medyczna byłaby za wprowadzeniem częściowych zmian. - Może dojść do sytuacji, że w Polsce będą wdrożone zasady powodujące, aby osoby, które nie są zaszczepione, nie stwarzały ryzyka dla osób zaszczepionych - powiedział podczas konferencji prasowej w Łodzi Główny Inspektor Sanitarny. Pytany o możliwości wprowadzenia w kraju rozwiązań podobnych do tych we Francji, gdzie głównie osoby zaszczepione będą mogły korzystać na przykład z centrów handlowych, niektórych usług oraz instytucji kultury, Saczka odpowiedział, że ważny jest przede wszystkim społeczny aspekt rozwiązań prowadzących do przerwania ryzyka zakażeń. - Może dojść do takiej sytuacji, że w Polsce też pewnego rodzaju zasady będą wdrożone właśnie w takim kontekście, aby osoby, które są zaszczepione, nie były narażane na ryzyko przez osoby, które nie są zaszczepione - podkreślił Saczka. Ale - jak dodał - decyzje w sprawach tego typu rozwiązań należą do premiera. Jak ujawnił z kolei "Dziennik. Gazeta Prawna", członkowie Rady Medycznej przy premierze uważają, że należy rozważyć przymus szczepień dla medyków. Jednym z pomysłów miałoby być zobowiązanie lekarzy rodzinnych, by dzwonili do niezaszczepionych pacjentów. Nieoficjalnie miała już zapaść decyzja, że otrzymają dodatkowe wynagrodzenie, jeśli namówią swoich podopiecznych. Jednak rozważany jest także pomysł, żeby był to obowiązek, wprowadzony decyzją administracyjną: za brak telefonu miałby grozić mandat.

tutejszy, z Polski 13.07.2021 21:57
Ciemnota w narodzie duża. Az mi wstyd

Spokojnie 13.07.2021 16:31
Anglików zgubiła poprawność polityczna. Do serii rzutów karnych wystawili aż trzech czarnoskórych zawodników, z których żaden nie strzelił. Wiem, że zaraz mnie za rasistę, ale tak to wyglądało”

obce prymitywne służby - WON!!! 13.07.2021 18:43
Rasistowski wpis adminie, jak możesz?

Knagulec 13.07.2021 15:55
Komentarz usunięty

Zdrowy jak rydz 13.07.2021 14:08
Komentarz zablokowany

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklamadotacje rpo
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama