Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 11:46
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ciekawostka, którą warto zobaczyć

Podczas pobytu w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie obowiązkowym punktem wycieczki jest zabytkowa kareta z przełomu XIX/XX w. To nie tylko eksponat - wewnątrz wozu znajduje się dotykowy ekran z pakietem gier edukacyjnych.

Autor: Agnieszka Stańczyk

Kareta typu plauka należy do pojazdów użytkowanych w XIX i na początku XX wieku w Europie Zachodniej, przede wszystkim na obszarze Niemiec. Wozy wykorzystywano podczas doniosłych uroczystości rodzinnych, jak śluby czy chrzciny. Służyły również do niedalekich podróży. Plauka ma najczęściej nadwozie w kształcie karet coupѐ, z drzwiami w ścianach bocznych. Kozioł przylega bezpośrednio do przedniej ściany, która stanowi jednocześnie (poniżej okien) jego oparcie. Kozioł ma boczne pełne ścianki i zadaszenie, co jest wyjątkowe i charakterystyczne właśnie dla tego rodzaju pojazdów.

W karecie prezentowanej na szczecińskim zamku zachowały się oryginalne elementy: kabina, zawieszenie, koła i amortyzatory. Oś pojazdu znakowana jest nazwą producenta – Carl TW Wecker.

Dziś plauka służy odwiedzającym szczeciński Zamek nie tylko jako jeden z eksponatów historycznych, ale również miejsce rozrywki. Wewnątrz pojazdu na monitorze znajdują się cztery gry: łucznik, labirynt, puzzle oraz kolorowanki. Atrakcje umilą zwiedzanie najmłodszym. Dorośli również mogą próbować swoich sił. Zamek zaprasza do Holu Wschodniego (Duży Dziedziniec, wejście A, parter). Zwiedzanie wozu jest bezpłatne.

Kareta została odrestaurowana i zakupiona przez Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie w ramach projektu „INT 51: POMERANIA - atrakcje kulturalne i przyrodnicze”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej – z Programu Współpracy Interreg VA Meklemburgia-Pomorze Przednie/ Brandenburgia/ Polska. Głównym założeniem projektu jest zacieśnienie współpracy polsko-niemieckich ośrodków kulturalnych i turystycznych oraz miast i gmin położonych na terenach atrakcyjnych krajoznawczo, które mają w swojej ofercie ciekawe propozycje dla gości. Celem projektu jest połączenie transgranicznej oferty turystycznej i zaprezentowanie mieszkańcom terenów przygranicznych oraz turystom wspólnego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego.

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie realizuje projekt wraz z partnerami:

• partner wiodący – Tierpark Ueckermünde e.V. (Ogród Zoologiczny Ueckermuende), Vogelpark Marlow gGmbH (Park Ptaków Marlow),

• NABU – Regionalgruppe Insel Usedom e.V (Niemiecki Związek Ochrony Przyrody – Regionalny Związek Usedom ),

• Gmina Przelewice,

• Stadt Eberswalde (Miasto Eberswalde),

• Gmina Police,

• Związek Miast i Gmin Dorzecza Parsęty,

• Landesforst MV (AöR) (Krajowe Lasy Kraju Związkowego MV),

• Stadt Dargun (Miasto Dargun),

• Ośrodek edukacji ekologicznej w Lipiu.

Więcej informacji: www.zamek.szczecin.pl/pomerania

 

Oprac. Agnieszka Stańczyk



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

kupiec 11.07.2021 12:48
Podobna dwukółka czeka na Mietka.

do wozu marsz ah ah ah 11.07.2021 12:48
gdzie mnietka siwek ha ha ah

paragon 11.07.2021 12:52
Stara to nie ma metki

podatnik 11.07.2021 12:57
Mietka stara ale musi być bo ma płacone za to aby była.

paszczak z warszewa 11.07.2021 12:38
mnie tylko kreci ta baszta 7 paszczy ha ha ah

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama