Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 8 listopada 2024 02:01
Reklama

Anonimowe zgłaszanie problemów - przydatne narzędzie od policji

Wakacje to czas, w którym jesteśmy szczególnie narażeni na niebezpieczne incydenty. Częściej spotykamy osoby nadużywające alkoholu w miejscach publicznych, dochodzi do dewastacji elewacji i miejskich urządzeń. W cieplejszych dniach również żebractwo staje się bardziej powszechne, a w wielu miejscach tworzą się dzikie wysypiska śmieci.
Anonimowe zgłaszanie problemów - przydatne narzędzie od policji

Autor: screen Krajowa Mapa Zagrożeń

Te i podobne czynniki zakłócają poczucie bezpieczeństwa i estetyki miejsc, w których żyjemy. Za pomocą specjalnego narzędzia możemy anonimowo zgłosić problem i wpłynąć na poprawę sytuacji. 

Krajowa Mapa Zagrożeń

Niektóre problemy społeczne wymagają interwencji służb. Numery alarmowe przeznaczone są do zgłaszania sytuacji nagłych, dlatego nie zawsze wiemy, jak poprosić o pomoc. Wychodząc naprzeciw społecznym potrzebom, policja we współpracy z Urzędem Geodezji i Kartografii stworzyła narzędzie, które pozwala anonimowo zgłaszać wszelkie zagrożenia i naruszanie społecznych zasad. Krajowa Mapa Zagrożeń to interaktywna plansza, dzięki której możemy wspólnie kreować bezpieczeństwo w otaczającej nas przestrzeni. Aktualnie w całej Polsce zarejestrowanych jest ponad 86 tysięcy takich zgłoszeń.

Jakie tematy można poruszyć?

Twórcy aplikacji utworzyli kategorie, które odpowiadają tematyce najczęściej poruszanych problemów. W większości są to wątki, z którymi spotykamy się codziennie w naszym otoczeniu. Wśród nich wyróżniono m.in.:

- akty wandalizmu,
- dzikie wysypiska śmieci,
- grupowanie się małoletnich zagrożonych demoralizacją,
- miejsca niebezpieczne na wodach,
- nielegalne rajdy samochodowe,
- nieprawidłowe parkowanie,
- niewłaściwa infrastruktura drogowa,
- spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych,
- używanie środków odurzających,
- zdarzenia drogowe z udziałem zwierząt leśnych,
- znęcanie się nad zwierzętami,
- zła organizacja ruchu drogowego,
- żebractwo.

Jak zgłosić zagrożenie?

Wystarczy wejść na stronę https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html. W lewym, dolnym rogu znajduje się czerwony przycisk z symbolem „+”. Po kliknięciu w niego, otworzy się formularz zgłoszeniowy. Aplikacja poprosi nas o wybranie kategorii problemu, czasu i miejsca jego występowania, opisanie dodatkowych uwag oraz ew. dołączenie zdjęć. Udzielenie informacji zajmuje zaledwie kilka chwil, a system nie wymaga podania danych osobowych, co gwarantuje pełną anonimowość. Po dodaniu zgłoszenia, pokazuje się komunikat o jego przyjęciu. Policjanci podejmują działanie w ciągu 7 dni. Czas ten może wydłużyć się, jeśli będzie wymagała tego sytuacja.  


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

pis da i jarek zawsze dziewica ha ha ahg 08.07.2021 19:06
Komentarz zablokowany

Jan 08.07.2021 13:47
Wydzierżawimy grunty rolne i nieużytki o powierzchni od 1,5 ha do 200 ha długoterminowo pod inwestycję - farmy fotowoltaiczne / wiatrowe w całej Polsce.Jeśli posiadasz działkę do dzierżawy pod inwestycje związane z OZE – skontaktuj się z nami. Prześlij nam nr działki, obręb ewidencyjny i nazwę gminy.Skontaktuj się z nami pod adresem: ***

Pokrzywdzony 08.07.2021 13:34
Przecież nie przyjmują zgłoszeń nawet jaksię tam u nich pojawisz. Mogą ci pałą albo paralizatorem wyprać m0ózg. Mi to zrobili perswazją.

kto cię tam wie 08.07.2021 13:42
A w jakiej sprawie byłeś? Muszę ciebie strasznie nie lubić. Może wciąż donosisz na sąsiadów?

olka 08.07.2021 09:04
Podoba mi się taka inicjatywa,popieram.

Okoń 08.07.2021 14:31
Komentarz zablokowany

ANONIMOWY 08.07.2021 09:02
PONOĆ SĄ JAKIEŚ NIEPRAWIDŁOWOŚCI W umigg DAWALI SE PREMIE ZA WYIMAGINOWANE PRACE TOMASZA MILERA

spałowana na proteście 08.07.2021 08:53
I ty możesz zostać kaczystowskim konfidentem!

Okoń 08.07.2021 14:32
Komentarz zablokowany

hmmm... 08.07.2021 08:14
To coś na podobieństwo mapy zagrożeń.

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama