Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 01:09
Reklama
Reklama

Zmiany w pielgrzymkach. Jak będą wyglądały w tym roku?

Główny Inspektorat Sanitarny podał wytyczne, obowiązujące podczas tegorocznej pielgrzymki na Jasną Górę w Częstochowie. Na co muszą przygotować się pątnicy?
Zmiany w pielgrzymkach. Jak będą wyglądały w tym roku?

Autor: iStock

Parafie zaczęły już przyjmować zapisy na tegoroczną pielgrzymkę na Jasną Górę. Tak jak rok temu, obowiązują zaostrzone zasady sanitarne, ale inne niż 12 miesięcy temu. Dokładnie opisał je Główny Inspektorat Sanitarny, a każdy z organizatorów marszu pątników musi się do nich zastosować. GIS zaznacza, że podstawowym celem wprowadzonych procedur jest zapewnienie bezpieczeństwa pielgrzymom oraz utrzymanie sprawnej logistyki podczas marszu z zachowaniem warunków bezpieczeństwa sanitarnego.

Uczestniczyć mogą wyłącznie osoby zdrowe. „Nie manifestujące jakichkolwiek objawów, które mogą wskazywać na zakażenie SARS-CoV-2, które nie zamieszkiwały z osobą przebywającą w izolacji w warunkach domowych i nie miały kontaktu z osobą podejrzaną o zakażenie w okresie 10 dni przez rozpoczęciem pielgrzymki.” – informują służby sanitarne.

Specjaliści nie zarządzają wykonywania każdemu testów w kierunku zakażenia, ale tylko osobom, u których wystąpią symptomu choroby. „Rekomenduje się, aby maksymalna liczba pątników biorących udział w pielgrzymce wynosiła 300 osób. Do ww. zalecanego limitu osób biorących udział w pielgrzymce nie wlicza się osób, które otrzymały pełny cykl szczepień przeciwko COVID-19 szczepionką zarejestrowaną w Unii Europejskiej.” – dodaje GIS, a wyjaśnijmy, że rok temu był to limit 150 osób.

Żeby udział w marszu mogło wziąć więcej osób, organizatorzy wprowadzają różne rozwiązania. W Lublinie w trasę, codziennie, wyjdą trzy grupy, a w każdej będzie po 100 osób. Będzie to też pielgrzymowanie sztafetowe, co oznacza, że pątnicy na trasie będą się wymieniali po dotarciu do konkretnej miejscowości. „Po dojściu na miejsce, pątnicy wracają do domów, a następnego dnia na trasę wyjdą kolejni pielgrzymi. Dzięki wymianie pielgrzymów, na lubelskiej pielgrzymce może być nawet kilka tysięcy osób.” – informuje lubelska kuria. Na miejsce startu w kolejnym etapie marszu pielgrzymujących dowiezie autokar.

GiS wymaga też, żeby pielgrzymka została zgłoszona wojewodom, a ci mają z kolei przekazać te dane sanepidowi. Na trasie pątnicy powinni nocować w namiotach lub pokojach jednoosobowych. Wieloosobowe są dopuszczalne tylko w sytuacji, gdy razem nocuje rodzina. „Podczas pielgrzymki pątnik musi mieć zapewniony dostęp do wody, mydła, środków do dezynfekcji rąk, papieru higienicznego jednorazowego (chusteczki higieniczne, ręcznik papierowy), koszy na odpady wyłożonych jednorazowymi workami itp. po to, aby zapewnić możliwość zachowania wymagań higienicznych (właściwa higiena rąk, stosowanie odpowiednich środków do dezynfekcji, higiena podczas kaszlu, kichania).” – uczulają służby i dodają, że powinien być zapewniony mobilny punkt medyczny.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

jakub frank 01.07.2021 12:21
ja tam w czestochowie od rachelek pier dolenia dostałem OBJAWIENIA teraz kultywuje to lubomirski sapieha i inny klecha

88 01.07.2021 09:49
Ludzie się szczepią bo boją się Covida, a normalni inaczej roznoszą zarazę po całej Polsce. Polska jest jedynym krajem w cywilizowanej Europie gdzie religijni fanatycy blokuja drogi, zanieczyszczają odchodami fizjologicznymi przydrożne rowy, krzaki, lasy. Nie zwracają uwagi czy teren jest prywatny, lezą bezkarnie jak szarańcza, ochraniani przez Policję. Niech jadą specjalnymi pociagami do Częstochowy, a tam łażą wokół klasztoru, aż im licznik nabije odpowiednią ilość kilometrów.

Owieczka 01.07.2021 00:07
Idziemy na kolanach aby ksiądz miał lepszy i widok i dostęp od tyłu.

toi 01.07.2021 07:58
prokurator juz działa

Brat Jerzy 30.06.2021 20:15
Miałem sześć narzeczonych z pielgrzymek. Lubię te osikane i spocone.

Knagulec 30.06.2021 19:20
Knaga I gumowiec wypielgrzymują z powiatu i nie wracajcie dwa dzbany

były ks tymoteusz z orlenu 30.06.2021 19:17
ja kiedyś tez chodziłem na pielgrzymki i to tam właśnie poczułem zapach spoconej broszki myśalem ze to mami na ale nie i zrzuciłem sutannę

ajwaj aleluja i na saturna 30.06.2021 17:13
Komentarz zablokowany

lucyferianie 3 rp ha ah ah 30.06.2021 16:34
Komentarz usunięty

Lo 30.06.2021 15:55
Średniowiecze i zacofanie

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklamadotacje rpo
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama