Miękka, wygodna sofa to miejsce, którego najczęściej używamy, gdy chcemy odpocząć. Jeśli decydujemy się na tę tapicerowaną, a zmagamy się z alergią na kurz i roztocza, musimy czyścić ją regularnie.
Czysty relaks alergika
Po pierwsze – odkurzać, przynajmniej raz w tygodniu! Meble obite są zwykle delikatnymi materiałami, więc do ich odkurzania powinniśmy używać specjalnych szczotek. Przykład? Specjalna, połączona z elektrowężem szczotka do tapicerek, w jaką wyposażony jest nowy w Polsce, akumulatorowy odkurzacz . To, co ważne szczególnie dla alergików – elektroszczotka działa na zasadzie odkurzania szczotkowego. Szczotki obracają się w przeciwnych kierunkach, obluzowując we włóknach brud, który od razu jest zasysany. Koniec z wirowaniem kurzu w powietrzu! Elektroszczotka w systemie ma osłonę chroniącą delikatne materiały, a poprzez regulację mocy, możemy dostosować odkurzanie do konkretnego materiału.
Alergicy powinni pamiętać też o innych powierzchniach tapicerowanych, nie tylko tych w domu, ale też w aucie. Dzięki temu, że odkurzacz jest bezprzewodowy, równie skutecznie odkurzy nam także i te powierzchnie.
Jeśli tapicerowane meble wymagają już nie tylko odkurzenia, a czyszczenia na mokro, pamiętajmy, by preparat, którym je czyścimy dostosować do rodzaju materiału. Jeśli możemy postawmy na najbardziej ekologiczne środki, nawet te domowej roboty. Woda z sodą oczyszczoną poradzi sobie z zabrudzeniami na materiałowej tapicerce. Roztwór wody z amoniakiem do dobre rozwiązanie dla tapicerki welurowej. Jeśli „przydarzy się” nam plama z tłuszczu zadziałajmy szybko z talkiem czy mąką ziemniaczaną. Pamiętajmy o tym, by czyścić tapicerki od końca ku środkowi. Zmniejsza to ryzyko powiększenia plam w centralnych miejscach naszych zestawów wypoczynkowych.
Zdrowy sen bez nieproszonych gości
Alergicy powinni też większą uwagę poświęcić miejscu, w którym śpią. W pościeli, a nawet w pokrowcach materaca żyją wywołujące alergię roztocza, grzyby i pleśnie.
Absolutną podstawą jest więc wymiana pościeli i pranie jej przynajmniej w 60 stopniach, minimum raz na tydzień. Materac powinniśmy też raz w tygodniu odkurzyć. Tu z pomocą przychodzi ponownie elektroszczotka do tapicerek i dwie wymienne końcówki do materaców.
Dobrze gdy jakość odkurzacza potwierdzona jest dodatkowym certyfikatem np. Grupy TÜV Nord – niemieckiej organizacji weryfikującej bezpieczeństwo produktów i usług w celu ochrony ludzi oraz środowiska przed zagrożeniami.
Nieco mniejsze zabrudzenia można też regularnie usuwać domowymi sposobami. Soda oczyszczona, sok z cytryny, a nawet sól w połączeniu z wodą poradzą sobie z drobnymi zabrudzeniami, które zaniedbane tworzą podatny grunt dla pleśni i grzybów. Słoneczne, letnie dni wykorzystajmy też na wietrzenie materaca.
Po takich zabiegach posłuży nam długo, zapewniając higieniczny i bezpieczny sen każdego alergika.
Magdalena Kosińska. Vorwerk Polska
Napisz komentarz
Komentarze