Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 21:44
Reklama
Reklama

Musisz zgłosić, że masz piec lub kominek. Inaczej grozi ci grzywna

Lada dzień trzeba będzie poinformować władze, czym ogrzewamy domy i mieszkania. Należy też zgłosić posiadanie zwykłego kominka.
Musisz zgłosić, że masz piec lub kominek. Inaczej grozi ci grzywna

Autor: iStock

Centralna Ewidencji Emisyjności Budynków od 1 lipca zaczyna zbierać dane o tym, czym ogrzewają się Polacy. Każdy właściciel lub zarządca domu czy kamienicy musi to zgłosić i powiadomić swoją gminę albo miasto, jakiego pieca używa. Taka ogólnopolska baza ma pomóc zewidencjonować źródła ciepła i dokładnie określić, w jakim stopniu zwykli mieszkańcy zanieczyszczają środowisko. Pozwoli to też ustalić, ile w Polsce jest przestarzałych instalacji, tzw. „kopciuchów”, które należałoby natychmiast wymienić.

Uwaga, te przepisy dotyczą również budynków niemieszkalnych, czyli np. siedzib firm. Termin to 14 dni dla budynków nowych, które powstaną po 1 lipca i rok dla wszystkich pozostałych. A kto powinien dopełnić tego obowiązku? Najprościej mówiąc - każdy, kto ogrzewa swój lokal w inny sposób, niż ciepłem systemowym. Czyli trzeba to zrobić jeśli w kamienicy jest piec węglowy, w domu gazowy (podgrzewający wodę do kaloryferów), a nawet wówczas gdy ktoś ma kominek na drewno i dzięki temu podnosi o kilka stopni temperaturę w pomieszczeniach.

Ważna sprawa - za brak zgłoszenia grozi kara. „Przepisy wprowadzające obowiązek złożenia deklaracji zostały wzmocnione przepisami sankcyjnymi, uwzględniającymi jednocześnie instytucję czynnego żalu. W art. 27h ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków wprowadza się sankcje karne, które mogą być nakładane w przypadku niezłożenia w ustawowym terminie ww. deklaracji. Za brak złożenia deklaracji będzie grozić grzywna, która jest wymierzana na zasadach ogólnych kodeksu wykroczeń. Jeżeli jednak zreflektujemy się, że nie złożyliśmy deklaracji zanim samorząd "poweźmie o tym informację", możemy uniknąć kary, przesyłając wymagane informacje do urzędu w ramach czynnego żalu.” – informuje CEEB. Taka kara to nawet 5 tys. zł.

Jak złożyć deklarację? Jeśli ktoś posiada Profil Zaufany, może to zrobić na stronie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Pozostali powinni pobrać wniosek z witryny Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego i wypełniony złożyć w swoim urzędzie gminy lub miasta.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ewa 13.06.2021 23:54
Teraz obywatele będą tylko siedzisz w necie lub ganiać po urzędach żeby się wyspowiadać . To pytanie było w spisie powszechnym , po cholerę są te spisy jak i tak trzeba urzedasom powtarzać w kółko i to samo.

S. B...owiec 13.06.2021 23:27
Niedługo będą nam w łóżka zaglądać.. Komuna musi wszystko wiedzieć.

ha 14.06.2021 00:04
Najpierw jednak spis ;)

Gość 14.06.2021 00:06
Wszyscy piszą źle i o tych ludziach i słusznie. Ale nikt nie zastanowi się. Nie zada sobie pytania. Dlaczego ten często młody i sfrustrowany człowiek tak, a nie inaczej wyładowuję swoją agresję. Jest to przyczyna materialna, osobista, polityczna, a może wszystko po trochu ? Gdzie szukać przyczyny ? Gdzie rozwiązania ? Może brak rozmowy i pomocy jakiejkolwiek i bo przecież najłatwiej mieć w d#upie tzw. młodzież trudną 18 lat skończone i niech się sami za siebie wezmą. Przecież to nie mój problem że nie mogą znaleźć pracy i sami sobie są winni że tacy są. Nic z domu nie wynieśli. A może oni nie mieli dobrych rodziców. Ryba psuje się od głowy. Może tak bluzgać i złorzeczyć. Należy pomóc takim ludziom jak my starsi nie damy im szansy, nie da im jej nikt. Pozdrawiam i życzę mile spędzonych wakacji wszystkim mieszkańcom i przyjezdnym :)

Michall 13.06.2021 23:25
Polska kraina wolności.

ekol 14.06.2021 00:05
... i dbałości o klimat!

haker 13.06.2021 14:49
Czy dane w deklaracji będą tak bezpieczne jak maile Dworczyka?

wszechwiedza 13.06.2021 13:59
Grochówkę zjadaną też uważam trzeba władzom zgłaszać. Toż to potem taki "ślad węglowy", że ho ho... A władza musi wiedzieć wszystko...

Gosc 13.06.2021 13:57
Paranoja jakaś nie każdego stać na wymianę ,ja mieszkam na wiosce budynek czterorodzinny tak zwana współwłasność tylko ,że jedno puste mieszkanie współwłaściciel nie żyje w dwóch mieszkają osoby postronne nie będące współwłaścicielami jak to będzie brane pod uwagę w jednym jest ogrzewanie gazowe wdrugim centralne ogrzewanie palą czym popadnie ja również mam ogrzewanie centralne palę drzewem i węglem .Gmina niech najpierw weźmie się za porządki z tymi współwłasnosciami co właściele nie żyją a osoby tam mieszkające nie mając prawa własności i aktu notarialnego podawaja się za wspolwascicieli i czują się jakby mieli najwięcej do powiedzenia jak prawowity właściciel

tyle 13.06.2021 15:13
Powinny być dopłaty.

Złożenie donosu 13.06.2021 13:37
Że niby do kiedy?

hmmm... 13.06.2021 12:09
Dziwne spisy wprowadzają.

Fajnie 13.06.2021 12:28
To i tak psikuś z tym że mają spisywać długości penisów

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklamadotacje rpo
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama