Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 11:57
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dla tych co dbają o zabytki

Do 18 czerwca 2021 r. można zgłaszać się do Konkursu „Samorząd dla Dziedzictwa”. To druga edycja konkursu skierowana do samorządów gminnych, które mogą wykazać się modelowym opracowaniem, wdrażaniem i realizacją gminnego programu opieki nad zabytkami. W tym roku zgłoszenia przyjmowane będą w trzech kategoriach: duże i średnie gminy miejskie, małe gminy miejskie oraz gminy miejsko-wiejskie i wiejskie.

Ogólnopolski Konkurs „Samorząd dla dziedzictwa” to projekt w ramach Krajowego Programu Ochrony Zabytków i Opieki nad Zabytkami na lata 2019 - 2022. Narodowy Instytut Dziedzictwa pełni rolę koordynatora i popularyzatora idei konkursu, realizuje procedurę konkursową oraz prowadzi kampanię informacyjną dotyczącą poszczególnych etapów projektu. Instytut jest również odpowiedzialny za produkcję filmów promocyjnych stanowiących główną nagrodę dla laureatów wybranych w trzech konkursowych kategoriach. 

Konkurs stanowi przede wszystkim promocję dobrych wzorców w ochronie i zarządzaniu dziedzictwem kulturowym przez samorządy lokalne. Może zatem służyć jako dobry przykład, źródło inspiracji dla innych jednostek samorządu terytorialnego. Równocześnie dotychczasowe dokonania gmin (m.in. wyremontowane zabytki udostępniane zwiedzającym, ich adaptacja do nowych funkcji, rewaloryzacja historycznych zespołów miejskich, zabytkowych parków, dworów czy obiektów poprzemysłowych często wzbogacanych o nowe funkcje) stwarzają coraz bogatszą ofertę dla mieszkańców i turystów. W wielu miejscowościach dostrzegamy pozytywne zmiany wizerunku pod względem ekspozycji walorów kulturowych, wartości urbanistycznych, architektonicznych i estetycznych. I co ważne, dotyczy to nie tylko dużych miast. To wszystko wpływa na rozwój nie tylko w wymiarze ekonomicznym; buduje poczucie przynależności i dumy z dokonań minionych i współczesnych pokoleń.

„Dlaczego warto wziąć udział w konkursie »Samorząd dla Dziedzictwa«?”, na to i wiele innych pytań związanych z konkursem odpowiada przewodnicząca jury konkursu prof. dr hab. Monika Murzyn-Kupisz z Uniwersytetu Jagiellońskiego. W rozmowie z dziennikarzem Maciejem Kurzajewskim ekspertka tłumaczy dlaczego dbałość o zabytki, poprzez realizowanie i wdrażanie gminnych programów opieki nad zabytkami, powinna być priorytetem dla samorządów? Jakie korzyści płyną z uczestnictwa w konkursie? Podcast stanowi kompendium wiedzy dla tych przedstawicieli władz samorządowych, dla których dziedzictwo kulturowe stanowi nie tylko świadectwo przeszłości, ale również istotny element naszej współczesności; potencjał, który – odpowiednio zagospodarowany – może mieć znaczący wpływ na rozwój lokalnych społeczności, Podcast do odsłuchania https://www.youtube.com/watch?v=k6gNW5bDfE4.

Narodowy Instytut Dziedzictwa Oddział Terenowy w Rzeszowie, ul. Hetmańska 15, 35-045 Rzeszów, z dopiskiem „Samorząd dla Dziedzictwa”, do 18 czerwca 2021 r



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

antynagroda 02.06.2021 14:22
Władze Gryfina to wręcz zaniedbują.

pekaes 02.06.2021 09:16
A ta zabytkowa buda na pierwszym planie to co z nią?

Kamil 02.06.2021 18:29
To? To to ja z bratem kupimy

koło 02.06.2021 08:33
Największym zabytkiem na tym zdjęciu to jest dla mnie ten Żuk. Jeżdżący zabytek techniki.

super! 02.06.2021 11:35
To nie żuk a lublinek - super autko - teraz takich nie robią - a to było polskie auto z Fabryki Samochodów Ciężarowych z Lublina...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama