Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
sobota, 11 stycznia 2025 16:00
Reklama
Reklama
Reklama

Nie w pełni jawne porozumienie w sprawie ulicy Łużyckiej

Do uroczystego podpisania porozumienia na przebudowę ulicy Łużyckiej wraz z infrastrukturą, przełożeniem ciepłociągu doszło w Urzędzie Miasta i Gminy w Gryfinie. Sprawą zajmą się trzy podmioty – właściciel drogi (GDDKiA) , ciepłociągu (Elektrownia – PGE) i infrastruktury (gmina). - Z wielką przyjemnością chciałbym poinformować, że podpisaliśmy trójstronną umowę – porozumienie przebudowy całkowitej ulicy Łużyckiej, tak newralgicznej dla gminy Gryfino, ale istotnej również dla ruchu krajowego. Jest to przebudowa oczekiwana przez społeczność gryfińską od wielu lat – powiedział Mieczysław Sawaryn, burmistrz Gryfina.
Kiedy kilkanaście lat temu Elektrownia przejęła gminne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej to zobowiązała się do wymiany ciepłociągu. Nie zrobiła to jednak, jak to było w umowie tj. w ciągu 10 lat. Dlatego też w ubiegłej kadencji podpisała porozumienie z ówczesnym burmistrzem Henrykiem Piłatem.  Prace ruszyły już w zeszłym roku  od wycinki drzew. Spotkanie 6 stycznia w Urzędzie Miasta i Gminy w Gryfinie to dalszy ciąg, a nie początek porozumień.
 
Co obiecuje elektrownia
 -Prace zaczną się od robót związanych z likwidacją kolizji pomiędzy ciepłociągiem, za którego przełożenie odpowiedzialny jest nasz oddział czyli ZEDO i rozpoczyna się już w tym roku, zakończy się w zasadzie pracami drogowymi GDDKiA – mówił Wojciech Dobrak,  dyrektor elektrowni Dolna Odra.
PGE musi wywiązać się z umowy z gminą, której treść publicznie nigdy znana nie była.
-Przebudowa ciepłociągu jest oczywiście naszym głównym celem i do tego dążymy. Po inwestycji, awarie które dokuczały mieszkańcom Gryfina w tym też niejednokrotnie mnie, nie  będą miały miejsca – dodał Wojciech Dobrak.
 
Wyzwanie dla drogowców
Trzecim uczestnikiem spotkania i pełnomocnikiem był Grzegorz Dziedzina, zastępca dyrektora Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Szczecinie.  Oto co powiedział o inwestycji drogowców: - W 2018 rozpoczniemy prace drogowe. Wszystko uzależnione jest od bardzo wielu czynników. Sporo jest do uporządkowania przed finałem jakim jest tak naprawdę praca drogowa. To tytaniczna praca aby uporządkować wszystko to, czego nie będzie widać po pracach drogowych. Przebudowa wszystkich mediów podziemnych łącznie z największą kolizją, czyli ciepłociągiem, to spore wyzwanie.
 
Ile to będzie kosztować
Na nasze pytanie o koszt inwestycji odpowiedział dyrektor elektrowni Wojciech Dobrak.
-Wykonawcy w większości przedsięwzięć będą wyłaniani w przetargu publicznym i w celu uzyskania jak najniższych cen nie możemy podawać wstępnych szacunków – powiedział Wojciech Dobrak.
-Ponadto tworzenie szacunków z takim wyprzedzeniem byłoby zbyt pochopne. Trudno przewidzieć ceny jakie będą obowiązywały w danej branży za dwa lata – powiedział z kolei dyrektor Grzegorz Dziedzina.
Z tym pytanie zmierzył się też burmistrz Mieczysław Sawaryn.
-Oceniamy, że to będzie kosztowało kilka milionów złotych. Będziemy starali się o środki zewnętrzne. Jesteśmy też przygotowani na to, że będziemy zmuszeni sfinansować inwestycję z własnych funduszy – powiedział burmistrz Mieczysław Sawaryn.
 
Utrudnienia będą spore
Jednak przebudowa to utrudnienia dla mieszkańców. W imieniu użytkowników ulicy Łużyckiej poprosiliśmy dyrektora Grzegorza Dzidzinę o przekazanie wcześniej informacji o utrudnieniach. --Trzeba sobie otwarcie powiedzieć, że niewątpliwie utrudnienia czasowe będą. Postaramy się z wyprzedzeniem informować – powiedział dyrektor Grzegorz Dziedzina.
 
Jakie będą zyski
Wspólna inwestycja tych trzech podmiotów to zysk w wielu dziedzinach. Przede wszystkim zapowiada się koniec ery ciagłych awarii ciepłociągu. Miejmy nadzieję, że udrożni się też sama ulica Łużycka. Ma poprawić się bezpieczeństwo oraz płynność przejazdu. Droga będzie posiadała ścieżkę rowerową, nowe chodniki oraz zatoki dla autobusów.
-Ogólnie jest to też szansa dla rozwoju znajdujących się w Nowym Czarnowie zakładów przemysłowych zatrudniających znaczną ilość pracowników z gminy Gryfino i nie tylko. Przebudowa ulicy Łużyckiej, która będzie łączyć się z przebudową ulicy Armii Krajowej, wykonywanej przez powiat gryfiński przy udziale gminy i przebudowy ulicy Wojska Polskiego z GDDKiA, rozwiążą problemy komunikacyjne Gryfina. Ta przebudowa jest istotna również dla mieszkańców wsi, ponieważ tędy przejeżdżają ludzie do pracy, do szkół, na zakupy – przekownywał burmistrz Mieczysław Sawaryn.
 
 
Na końcu konferencji poprosiliśmy o skserowanie całego tekstu porozumienia. Okazało się, że mogliśmy tylko popatrzeć na podpisywanie, ale nie otrzymać lub spojrzeć do dokumentu. Podobno są tam zapisy, które nie mogą być ujawnione. Krakowskim targiem dostaliśmy (uczestnicy konferencji: TVP Szczecin, 7 Dni Gryfina i my) kopie pierwszej strony.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama