Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 18:21
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Rusza szczegółowy Spis Powszechny. Kary finansowe za brak odpowiedzi

Choć wielu Polaków głowi się nad celem Narodowego Spisu Powszechnego, odpowiedź jest banalnie prosta. To przeprowadzane co 10 lat badanie ma na celu przybliżenie rządzącym sytuacji, w jakiej znajdują się Polacy, aby jak najlepiej dopasować wszelkie podejmowane w ich imieniu decyzje. Najbliższy spis rozpocznie się 1 kwietnia. Poniżej przeczytasz m.in., jak wygląda spotkanie z rachmistrzem w czasie pandemii, jakich pytań możesz się spodziewać i jaka jest kara za nieudzielenie informacji.

Nie oczekuj rachmistrza w swoim domu

W czasie trwania pandemii Narodowy Spis Powszechny, podobnie jak większość inicjatyw, obłożony został szczególnymi restrykcjami. Choć to zupełnie nowe rozwiązanie, w tym roku rachmistrz nie złoży nam bezpośredniej wizyty. Wyjątek będą stanowiły osoby, które z przyczyn od siebie niezależnych (wiek, stan zdrowia, niepełnosprawność) nie będą w stanie dokonać samospisu. Dla pozostałych osób rząd przygotował dwie możliwości. Respondenci będą mogli odpowiedzieć na pytania przez internet lub telefonicznie.

Jakich pytań możemy się spodziewać?

Informacje, wymagane podczas NSP, określone są ściśle przez rozporządzenie. Podczas wypełniania ankiety będziemy poproszenie o podanie m.in.: wieku, płci, statusu aktywności zawodowej, wymiaru czasu pracy, stopnia i samooceny niepełnosprawności, kraju przebywania, narodowości, wyznania religijnego, stanu miejsca zamieszkania, jego wyposażenia czy tytułu prawnego do zajmowania posesji. Pytania skonstruowane są zatem bardzo szczegółowo.

Za odmowę udzielenia odpowiedzi dotkliwa kara

Jeżeli odbierzesz telefon od rachmistrza, nie ryzykuj nieudzielenia odpowiedzi na jego pytania. W takim wypadku Główny Urząd Statystyczny skieruje sprawę do sądu. Za odmowę wzięcia udziału w NSP grozi kara pieniężna nawet do 5 tys. zł.

Jak sprawdzić wiarygodność rachmistrza?

Osoby wykonujące prace spisowe posiadają identyfikatory wystawione przez Główny Urząd Statystyczny. Wiarygodność rozmówcy można sprawdzić dzwoniąc na infolinię pod nr 22/279-99-99 wew. 2 lub poprzez stronę internetową www.spis.gov.pl . Rachmistrzowie objęci są tajemnicą statystyczną, nie musisz więc martwić się o bezpieczeństwo swoich danych.

Aby dokonać samospisu należy wejść na stronę  https://nsp2021.spis.gov.pl i wypełnić zamieszczony tam formularz, lub zadzwonić pod nr 22/279-99-99 wew. 1 i spisać się przez telefon. Jeżeli nie zrobisz tego samodzielnie, rachmistrz skontaktuje się z tobą, aby przeprowadzić spis.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Remik 01.04.2021 11:32
Krótko mówiąc.Mogą mnie cmoknąć.Dziękuję za uwagę i pozdrawiam.

Znajomy 31.03.2021 20:25
A może jeszcze podać godzinę kiedy z żoną sex uprawiamy

ja 01.04.2021 04:15
a jakim prawem pytanie o religię.Jest rozdzielność kościoła od państwa?

Zona 01.04.2021 08:39
Pytanie czy ty w ogóle uprawiasz sex? Jedziesz na recznym od lat

Żona 01.04.2021 08:48
Nie masz czym uprawiać seksu a podnosisz głos. Bierz przykład z Gumowca ten dopiero ma zaganiacza

spiskowiec 31.03.2021 18:57
Spisać i walnac podatek!

mordechaj schneerson 31.03.2021 18:32
ROBIA S PIS Abo patrza kogo jeszcze wydymać ha ha ah i z czego bezpieczeństwo danych to fikcja ha ha ah

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama