Przedstawiciele polskich i niemieckich regionów Partnerstwa Odry spotykają się 13 stycznia 2016 r. we Wrocławiu. Tematem rozmów będą działania wzmacniające współpracę w takich obszarach jak: transgraniczne połączenia komunikacyjne, ochrona zdrowia, edukacja czy wykorzystanie rzeki Odry wraz z dorzeczem. W konferencji weźmie udział marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Partnerstwo Odry jest nieformalną siecią współpracy polskich i niemieckich regionów. Należą do niej województwa: dolnośląskie, lubuskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie oraz kraje związkowe: Berlina, Brandenburgii, Meklemburgii – Pomorza Przedniego i Wolnego Państwa Saksonii.
Podczas tegorocznego Szczytu Politycznego Partnerstwa Odry we Wrocławiu przedstawiciele polskich i niemieckich regionów odniosą się do ustaleń poprzednich szczytów, a także zaplanują przedsięwzięcia oraz inicjatywy wspierające dalszą współpracę.
Zaplanowano rozmowy na tematy związane m.in. z:
-poprawą transgranicznych połączeń komunikacyjnych, szczególnie kolejowych.
-wsparciem procesu tworzenia „Wspólnej koncepcji przyszłości 2030 dla polsko-niemieckiego obszaru powiązań” przygotowywanej przez Komitet Gospodarki Przestrzennej Polsko-Niemieckiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Regionalnej i Przygranicznej. Polsko-Niemiecki obszar powiązań jest tożsamy z obszarem Partnerstwa Odry.
-wsparciem rozwoju współpracy edukacyjnej ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju partnerstw szkół, uczelni wyższych oraz instytucji naukowo-badawczych, nauki języka sąsiada, kształcenia zawodowego na potrzeby rynku pracy regionów Partnerstwa Odry.
-rozwojem współpracy w zakresie ochrony zdrowia i gospodarki zdrowotnej oraz służb ratownictwa medycznego. W tym: wymiany informacji na temat infrastruktury medycznej po obu stronach granicy z uwzględnieniem trendów demograficznych, współpracy jednostek ochrony zdrowia, i kształcenia kadr medycznych, w tym kształcenia językowego. Regiony będą dążyć do wykorzystania środków UE w celu realizacji projektów współpracy w tym zakresie.
-wykorzystaniem rzeki Odry wraz z dorzeczem, która scala cały obszar, stwarzając możliwości współpracy zarówno w kwestiach transportowych, jak i turystycznych, z uwzględnieniem działań przeciwpowodziowych i wymogów ochrony środowiska.
Podczas poprzedniego szczytu politycznego w Greifswaldzie w roku 2012 zapadły ustalenia dotyczące m.in. tworzenia sieci placówek naukowych i wspólnych ofert turystycznych, możliwości finansowania współpracy transnarodowej regionów polskich i niemieckich w latach 2014-2020 na obszarze Partnerstwa Odry ze środków unijnych (programy EFRR i EFS). Rozmawiano też o zachowaniu dziedzictwa historycznego i planach utworzenia portalu internetowego archiwów znajdujących się na obszarze Partnerstwa Odry.
Szczyt Polityczny Partnerstwa Odry we Wrocławiu odbędzie się w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.
Gospodarzem konferencji jest Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski.
Napisz komentarz
Komentarze