Radni zgodzili się na objęcie przez Szczecin udziałów o wartości 6 mln spółki New Cogen Sp. związanej z niemiecką grupą E.ON. To jedna z największych w Europie spółek użyteczności publicznej w dziedzinie energetyki. To też konkurent PGE. Władze Szczecina liczą, że w elektrowni przy ulicy Dąbskiej powstanie system do jednoczesnej produkcji energii elektrycznej oraz cieplnej.
-Dzięki temu zadbamy o ekologię i portfele mieszkańców – powiedział na dzisiejszej sesji Rady Miasta Szczecin prezydent Piotr Krzystek.
Przeciwko temu protestuje PGE Polska Grupa Energetyczna. Poniżej zamieszczamy oświadczenie PGE
Oświadczenie PGE Polskiej Grupy Energetycznej
PGE Polska Grupa Energetyczna stoi na stanowisku, że wyrażenie przez Radnych zgody na przystąpienie Miasta Szczecin do Spółki New Cogen Sp. z o.o. jest decyzją wbrew interesom mieszkańców i lokalnych przedsiębiorców.
Podtrzymujemy zdanie, że inwestycja, którą planuje spółka New Cogen po dokapitalizowaniu przez Miasto, jest zbędna i będzie stanowić nieuzasadnione obciążenie finansowe dla Miasta. W Szczecinie nie ma potrzeby budowy kolejnej elektrociepłowni - istniejące i niedawno zmodernizowane jednostki ciepłownicze PGE, czyli biomasowa EC Szczecin i kogeneracyjna EC Pomorzany, posiadają duże rezerwy, które byłyby w stanie wygenerować ciepło dla miasta i w pełni zabezpieczyć jego zapotrzebowanie. Pełne wykorzystanie jednostek PGE miałoby korzystny wpływ na poprawę parametrów pracy oraz ekonomikę produkcji i jednocześnie nie wymagałoby żadnych dodatkowych nakładów ze strony Miasta Szczecin.
Podtrzymujemy stanowisko, że węglowa ciepłownia Dąbska powinna zostać wygaszona z uwagi na jej wysoką emisyjność i szkodliwość dla Miasta. Ciepłownia Dąbska, po realizacji planowanej inwestycji, nadal w 85 proc. będzie produkować ciepło i energię elektryczną z węgla, co jest niekorzystne dla Mieszkańców Miasta. Po inwestycji, produkcja z gazu będzie wynosić tylko 15 proc. Dlatego nie jest to inwestycja ekologiczna – tak jak chcieliby ją widzieć włodarze miasta. Jest to tylko sposób na uniknięcie spełnienia kosztownych wymagań dotyczących ograniczenia emisji. Inwestycja ta nie poprawi w żaden sposób jakość powietrza w mieście, a jedynie pozwoli spółce New Cogen na zaoszczędzenie milionów złotych kosztem zdrowia mieszkańców Szczecina.
PGE Polska Grupa Energetyczna przez lata prowadziła ogromne inwestycje w redukcję emisji w szczecińskich elektrociepłowniach. PGE zainwestowała ponad 450 mln zł w budowę bloku biomasowego EC Szczecin oraz ponad 220 mln zł w modernizację EC Pomorzany. Niestety dotychczasowa polityka szczecińskiego dystrybutora ciepła - firmy SEC, należącej do niemieckiego koncerny energetycznego E-ON, polegała na permanentnym zmniejszeniu wykorzystywania ciepła produkowanego przez elektrociepłownie PGE na rzecz Ciepłowni Dąbska.
Podtrzymujemy stanowisko, że decyzja Radnych Miasta Szczecin jest niekorzystna dla Mieszkańców.
O sprawie pisaliśmy wcześniej tu:
Napisz komentarz
Komentarze