Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 11:42
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Tak WOT w naszym województwie wspiera walkę z Covid-19

Ponad 300 żołnierzy bierze udział w walce z koronawirusem w województwie zachodniopomorskim. Wspierają pracę szpitali, policję, pomagają osobom starszym. To zarówno żołnierze wojsk operacyjnych: 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej czy Inspektoratu Wsparcia jak i Wojsk Obrony Terytorialnej. - Doceniamy to bardzo potrzebne wsparcie w ciężkiej pracy służby zdrowia wsparcie - mówi komendant 109. Szpitala Wojskowego z Przychodnią w Szczecinie płk Krzysztof Pietraszko.
To właśnie WOT wspomagał w naszym powiecie akcję pobierania wymazów od mieszkańców na kwarantannie.

Autor: igryfino

Skalę zaangażowania Wojska Polskiego w walkę z pandemią Covid-19 na terenie województwa zachodniopomorskiego przedstawili w poniedziałek pełniący obowiązki dowódcy 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej ppłk Mirosław Radwan, komendant szpitala wojskowego przy ul. Piotra Skargi w Szczecinie płk Krzysztof Pietraszko i oficer prasowy 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej mjr Marcel Podhorodecki.

-Główny wysiłek wojska, nas żołnierzy WOT i żołnierzy wojsk operacyjnych, skierowany jest na wsparcie szpitali po to aby maksymalnie odciążyć personel medyczny: pielęgniarki i ratowników medycznych tak, by mogli pracować bezpośrednio przy łóżkach pacjentów - mówi ppłk Mirosław Radwan. -My już to robimy - dodaje podpułkownik.

Wymienił trzy obszary zaangażowania wojska w placówkach służby zdrowia. To pomoc tzw. logistyczna, czyli wsparcie służby zdrowia w pracach bezpośrednio na oddziałach szpitalnych, zarówno tych „covidowych” jak i innych, gdzie pomoc wojska jest potrzebna. Żołnierze dostarczają także do szpitali sprzęt medyczny i środki ochrony osobistej a także butle z tlenem. To także pobieranie wymazów przez przeszkolone wojskowe pielęgniarki i ratowników medycznych. To również rozpoczynające się zadania wspierające administrację szpitalną, polegające na wpisywaniu do systemu komputerowego ELC liczby wolnych i zajętych łóżek dla pacjentów z dodatnim wynikiem wymazu na obecność koronawirusa.

-Kilka razy dziennie, przez całą dobę trzeba wpisywać te dane do systemu komputerowego po to, by w czasie rzeczywistym załogi karetek pogotowia wiedziały, gdzie są jeszcze wolne miejsca dla pacjentów. Dane te przekazywane są ze szpitalnych oddziałów. Żołnierze, którzy będą to robili odciążą personel medyczny od pracy administracyjnej - wyjaśniał ppłk Mirosław Radwan.

W poniedziałek wojsko zaangażowane było we wsparcie 26 szpitali na terenie województwa zachodniopomorskiego. W 14 z nich żołnierze pobierali wymazy w tym przy dwóch na punktach typu Test&Go, gdzie wymazy pobierane są bez opuszczania samochodu.

-Żołnierze są zaangażowani w zadania logistyczne, prowadzą triaż pacjentów i pobierają wymazy. Doceniamy to bardzo potrzebne wsparcie ciężkiej pracy służby zdrowia - podkreślał komendant 109. Szpitala Wojskowego z Przychodnią w Szczecinie płk Krzysztof Pietraszko.

Żołnierze zaangażowani są także we wsparcie policji. Na terenie kilku komend powiatowych policji w województwie zachodniopomorskim prowadzą z policjantami wspólne patrole, których celem jest kontrolowanie przestrzegania zasad kwarantanny u osób na nią skierowanych.

-Działamy ramię w ramię z wojskami obrony terytorialnej. Codziennie w działania walki z epidemią zaangażowanych jest około 500 żołnierzy wojsk operacyjnych, 12 Dywizji Zmechanizowanej, 8 Flotylli Obrony Wybrzeża czy 3 Flotylli Okrętów a także z Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych i Sił Powietrznych - podkreśla mjr Marcel Podhorodecki. -Realizujemy te zadania wsparcia służb medycznych na terenie trzech województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego i województwa lubuskiego - dodaje.

Oficerowie podkreślali, że zaangażowanie wojska w wymienionych przez nich obszarach będzie najprawdopodobniej rosło, choćby ze względu na zwiększającą się liczbę osób skierowanych na kwarantannę, zależało będzie również od zapotrzebowania ze strony szpitali.

Marcin Górka, rzecznik prasowy 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

*** 10.11.2020 00:56
Komentarz zablokowany

taka fucha 09.11.2020 23:55
WOT pilnuje lekarzy w gryfińskim szpitalu.

admion tyko tego nji s*** ja aja j 09.11.2020 22:08
Komentarz usunięty

ozdrowieniec 09.11.2020 18:55
Oddałbym osocze ale boję się że uratuje polityka zamiast człowieka

Viktoria Wiedeńska z domu Kircholm 09.11.2020 18:32
Dzięki wsparciu antkowych przebierańców ilość wykonywanych w kraju testów spadła o 20 tysięcy dziennie. Gdy dzięki działaniom WOTa ilość wykonywanych testów spadnie do zera ich szef Płaszczak ogłosi zwycięstwo nad wirusem :-)

sauuron 09.11.2020 18:21
"Francuzi nie zdają sobie sprawy, że sytuacja jest krytyczna". Merowie proszą o pomoc wojsko.Przewodniczący Rady Naukowej doradzającej rządowi Francji w walce z epidemią koronawirusa Jean-Francois Delfraissy oświadczył, że sytuacja sanitarna we Francji jest krytyczna. Ocenił, że realnie dochodzi do ok. 100 tys. zakażeń koronawirusem dziennie. "Sytuacja jest trudna, wręcz krytyczna" – ocenił Delfraissy w wywiadzie dla radia RTL. Przewodniczący Rady Naukowej szacuje, że dziennie dochodzi realnie do około 100 tys. zakażeń koronawirusem; licząc również przypadki niezdiagnozowane i bezobjawowe."Spodziewaliśmy się, że będzie druga fala. (…) Z drugiej strony sami jesteśmy zaskoczeni brutalnością tego, co dzieje się przez ostatnie 10-15 dni, być może w połączeniu z ochłodzeniem i faktem, że ten wirus jest stosunkowo wrażliwy na klimat" - zaznaczył naukowiec. Francuskie ministerstwo zdrowia poinformowało wczoraj wieczorem, że w Francja: epidemia w rozkwicie "Ten wirus jest bardzo trudny" – kontynuował szef Rady Naukowej. „Ta druga fala okaże się prawdopodobnie silniejsza niż pierwsza" - dodał. Podkreślił, że oddziaływanie epidemii na system opieki zdrowotnej będzie szczególnie widoczny w ciągu najbliższych trzech tygodni, zwłaszcza na poziomie oddziałów intensywnej terapii. Wielu naszych współobywateli nie zdaje sobie jeszcze sprawy, co nas czeka; jest to tak trudne do zaakceptowania, że mogę to zrozumieć" - podsumował Delfraissy. "Skutki wprowadzenia godziny policyjnej będą odczuwalne dopiero w środku tygodnia" – ocenił z kolei epidemiolog Pascal Crepey z Wyższej Szkoły Zdrowia Publicznego. "W tej chwili nie można powiedzieć, czy efekt godziny policyjnej będzie wystarczająco silny, aby przełamać tę dynamikę (rozprzestrzeniania się koronawirusa) i odwrócić krzywą" – dodał Crepey. Komentatorzy analizujący dane sanitarne zastanawiają się, czy dojdzie do dalszych ograniczeń. Takiego rozwiązania nie wykluczają również szefowie francuskich regionów. m.in Grad Est czy Ile-de-France. 21 merów poprosiło o pomoc wojsko w związku z trudną sytuacją epidemiczną w ich gminach. „Prosimy państwo i rząd o udzielenie wyjątkowej pomocy doraźnej na naszych terytoriach, aby zaradzić brakowi pracowników służby zdrowia (…) wyczerpanych i dotkniętych Covid-19. Prosimy o pomoc identyczną z tą, jaka została udzielona wiosną ubiegłego roku regionowi Miluzy” – napisali w liście wysłanym do prefekta departamentu Loary merowie związku międzygminnego Pays du Gier. Współczynnik zakażeń na 100 tys. mieszkańców, który wynosi obecnie 338 we Francji, w Loarze osiągnął 919.

chociaż tyle 09.11.2020 18:17
i Bóg zapłać

gumowiec 09.11.2020 18:16
Knagulca w kamasze dziada skórzanego

Wojak szwejk 09.11.2020 18:19
Droga do sławy wojennej prowadziła według recepty: „O szóstej żołnierze dostają gulasz z kartoflami, o pół do dziewiątej idzie wojsko do latryny, żeby się wyknocić, o dziewiątej idzie spać. Przed takim wojskiem nieprzyjaciel pierzcha ze zgrozą.”

gumowiec 09.11.2020 18:16
Knagulca w kamasze dziada skórzanego

hheniekk 09.11.2020 18:15
ooosssssoooooooooo cchchchhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhcchhhoooooozzzzzzzzzzziiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

sauron 09.11.2020 18:12
francja i niemcy zaczynaja brac z nas przyklad i tez wojsko dziala

Grabaż 09.11.2020 18:33
Z was to jedyne co można wziąć to miarę :-)))

patrzałki 09.11.2020 17:57
Z tego wniosek że jeszcze współpracują z Żandarmerią Wojskową.

wniosek 09.11.2020 17:52
Czyli wojsko wspomagało nas od dawna.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama