Pomorze Zachodnie z inwestycjami na poziomie ponad 1 mld zł jest drugim regionem w Polsce najchętniej wybieranym przez duński biznes. Zachodniopomorskie firmy co roku eksportują do Danii towary warte blisko 1 mld zł. Tym co łączy Pomorze Zachodnie i Danię jest również troska o środowisko oraz odnawialne źródła energii. To niektóre z tematów spotkania Marszałka Olgierda Geblewicza z nowym Ambasadorem Królestwa Danii w Polsce Ole Toftem oraz duńską Wiceminister Energii Marie Hindhede.
- Mocno liczę na dobrą współpracę z nowym Ambasadorem Królestwa Danii w Polsce panem Ole Toftem. Cieszę się z tego spotkania i dziękuję również za wizytę na Pomorzu Zachodnim pani wiceminister energii Marie Hindhede. Duńczyków i mieszkańców Pomorza Zachodniego łączy bardzo wiele. Od biznesu, połączeń lotniczych, turystyki czy w końcu wrażliwości na środowisko i otwartości na potencjał energetyki odnawialnej. Od lat jesteśmy dobrymi partnerami, co przyniosło konkretne korzyści dla naszych mieszkańców. Głęboko wierzę, że kolejne efekty współpracy są przed nami - powiedział Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Ole Toft rozpoczął misję dyplomatyczną w Polsce w lipcu br. i zastąpił na tym stanowisku Ole Egberga Mikkelsena. Nowy Ambasador a także wiceminister Hindhede wskazywali, że ważnym impulsem dla rozwoju regionów o dużym potencjale do rozwijania energetyki wiatrowej jest rozbudowa systemu przesyłowego energii i budowa interkonektorów, które będą integrowały europejski system przesyłowy. Trzeba również pamiętać, iż energetyka wiatrowa to tylko jeden z elementów z bardzo obszernego katalogu odnawialnych źródeł energii. Ważne jest, aby nie zaniedbywać innych możliwości pozyskiwania „zielonej” energii.
Pomorze Zachodnie to największy producent energii odnawialnej w Polsce i produkcyjno-technologiczny hub dla całej branży OZE. Produkowana w zachodniopomorskiem energia z OZE mogłaby zaspokoić blisko 80% potrzeb regionalnej konsumpcji. To efekt ponad 200 instalacji OZE o łącznej mocy 1,6 GW oraz udziału w produkcji krajowej energetyki wiatrowej na poziomie 25% (1,49 GW).
Efekty konsekwentnej polityki Pomorza Zachodniego na rzecz ochrony środowiska były prezentowane już przed rokiem podczas oficjalnej wizyty marszałka w Kopenhadze i zrobiły wrażenie na mocno stawiających na ekologię Skandynawach. Dania to jeden ze światowych liderów branży odnawialnych źródeł energii. By chronić klimat, ale i rozwijać się z poszanowaniem dla środowiska tamtejszy rząd zdecydował, że do 2050 r. zużycie ropy naftowej i węgla zostanie zredukowane praktycznie do zera.
Napisz komentarz
Komentarze