- Trwają archeologiczne badania sondażowe w części prezbiterialnej i w jednej z wież – mówi Ewa Kulesza – Szerniewicz, zastępca Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie - Badania mają udokumentować kolejne fazy budowy kaplicy i zagospodarowania jej otoczenia tj. pozostałości dworów zakonnych templariuszy i joannitów.
- Wszystkie prace i badania są realizowane przez specjalistów: konserwatorów i archeologów, w uzgodnieniu z Zachodniopomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Do tej pory niestety na ślad Świętego Gralla nie natrafiono, a jego odnalezienie wciąż pozostaje niespełnionym marzeniem również zachodniopomorskich archeologów – mówi wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc.
Początki obecnego kościoła filialnego pw. Św. Stanisława Kostki (filia parafii w Sarbinowie) sięgają połowy XIII wieku, kiedy to wzniesiono kaplicę z kostki granitowej i cegły. Jej pozostałością jest dolna część fasady zachodniej z uskokowym portalem ostrołukowym. Pod koniec XIII wieku została gruntownie przebudowana po przejęciu przez templariuszy. Już w 1318 r. dobra po zakonie Templariuszy przejęli Joannici, którzy przebywali w Chwarszczanach do 1540 roku. W tym okresie powstały m.in. narożne baszty z klatkami schodowymi, a wnętrze kaplicy klasztornej ozdobiono freskami.
Po II wojnie światowej podjęto prace przy najbardziej zagrożonych polichromiach. W latach 1996-1997 zespół szczecińskich konserwatorów prowadził prace przy usuwaniu wtórnych zamalowań i zabezpieczał zastrzykami najbardziej odspojone fragmenty tynków. W latach 90.XX w. i na początku XXI w. prowadzone były badania archeologiczne w otoczeniu kaplicy, gdzie odkryto pochówki zakonników i relikty zabudowań.
Napisz komentarz
Komentarze