- Pan Adam Bodnar urodził się i wychował na ziemi gryfickiej. Tutaj ukształtował się jego światopogląd. Jako mieszkańcy Pomorza Zachodniego możemy być dumni, że spośród nas wywodzi się człowiek, który w wyjątkowo trudnych dla Polski czasach pokazał, jak w sposób odważny i bezkompromisowy walczyć o prawa słabszych i traktowanie najważniejszych wartości z należytą powagą i szacunkiem. Dał przykład, jak rozmawiać o demokracji i standardach, które powinny być przestrzegane w każdym cywilizowanych kraju – mówi marszałek Olgierd Geblewicz. – W czasie sprawowania przez niego funkcji Rzecznika Praw Obywatelskich bardzo często bywał w naszym regionie, spotykał się z mieszkańcami, był otwarty na wszystkie, najtrudniejsze tematy, które budziły nasze emocje czy wątpliwości. Taki człowiek w pełni zasługuje na uhonorowanie, a jako województwo możemy to zrobić właśnie przyznając nasze najwyższe regionalne odznaczenie.
Adam Bodnar urodził się w Trzebiatowie. W Gryficach ukończył Liceum Ogólnokształcące im. B.Chrobrego. Na studia wyjechał do Warszawy, gdzie ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.
W czasie swojej kariery zawodowej związany był m.in. z Helsińską Fundacją Praw Człowieka, był ekspertem Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej, członiem rady dyrektorów Funduszu ONZ na rzecz Ofiar Tortur. Dzięki poparciu 67 organizacji pozarządowych został w 2015 r. zgłoszony na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich.
Adam Bodnar postrzegał pełnioną funkcję jako swoją osobistą misję i rolę społeczną, kierując się poszanowaniem prawa i wysokimi standardami etycznymi. Wyczulony na potrzeby społeczne, brał udział w licznych spotkaniach i wykładach na temat konstytucyjnych praw i wolności człowieka.
Wielokrotnie odwiedzał region zachodniopomorski (m.in. Szczecin, Stargard, Gryfice, Drawsko Pomorskie, Złocieniec, Czaplinek, Gryfino, Myślibórz), spotykając się z osobami społecznie zaangażowanymi, którym bliskie są wartości demokratycznego państwa prawa, wolności człowieka i społeczeństwa obywatelskiego. Podczas spotkań podnosił świadomość w zakresie respektowania praw różnych grup społecznych, w tym osób starszych i niepełnosprawnych, i przeciwdziałania ich wykluczeniu. Orędownik walki z mową nienawiści w sieci i tzw. "fake newsami".
Odznakę Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego nadaje się osobom, jednostkom samorządu terytorialnego, organizacjom pozarządowym, które swoją działalnością zawodową, społeczną i publiczną wybitnie przyczyniły się do gospodarczego, kulturalnego i społecznego rozwoju Pomorza Zachodniego.
Napisz komentarz
Komentarze