– Dzielenie Polaków i wyznaczanie kolejnego wroga jest świadomą strategią i polityką obecnego obozu władzy. Nie mam wątpliwości, że jedną z kolejnych grup, której przypisana zostanie podobna rola, będą samorządowcy – stwierdził marszałek Olgierd Geblewicz. – Widzimy coraz bardziej agresywną retorykę polityków PiS, którzy ludzi traktują instrumentalnie, budząc zrozumiałe emocje po obu stronach celowo wzniesionej barykady.
Zdaniem Moniki „Pacyfki” Tichy, prezeski szczecińskiego Stowarzyszenia Lambda, największym problemem w budowaniu postaw wzajemnej akceptacji jest docieranie do zwykłych ludzi i uświadamianie im, że stereotypy w postrzeganiu osób LGBT + prowadzą do całkowicie zafałszowanego obrazu tych środowisk. Obrazu, który wpływa na relacje w rodzinach, w środowiskach rówieśniczych i zawodowych. Według ogólnopolskich badań aż 70 % młodych nieheteronormatywnych ludzi ma myśli samobójcze, tylko co ósmy ojciec i co czwarta matka akceptują odmienną orientację seksualną swoich dzieci. Zauważalna staje się tendencja do wyjazdu za granicę osób zaangażowanych w działania społeczne na rzecz osób LGBT + po kolejnych wyborach, poprzedzonych agresywnymi hasłami wyborczymi wycelowanymi przeciwko „tęczowym” środowiskom. Organizacje pozarządowe są stopniowo odcinane od środków, które umożliwiają im działalność.
- Budowanie społeczeństwa otwartego, miejsca, gdzie panuje dobra atmosfera do życia dla wszystkich mieszkańców bez względu na to, jak bardzo się od siebie różnią, okazuje się trudniejszym zadaniem niż budowa drugiej linii kolejowej, obiektu kultury czy szpitali, co stawialiśmy dotychczas za swój główny samorządowy cel – zauważył Olgierd Geblewicz. – Ale to jest właśnie jedno z podstawowych zadań Samorządu Województwa, aby budować tolerancyjną zachodniopomorską wspólnotę.
Podczas spotkania ustalono, że przy Zachodniopomorskiej Radzie Działalności Pożytku Publicznego powołany zostanie specjalny zespół, który zajmie się problematyką LGBT +. W jego skład wejdą m.in. osoby wskazane przez organizacje, które od dawna działają w tej sferze. Efektem ich pracy będzie zaplanowanie konkretnych działań wraz z budżetem niezbędnym do ich realizacji. Dotyczy to nie tylko najbliższego czasu, ale ujęcia tych kwestii jako stałych elementów pracy Samorządu Województwa.
Wkrótce zostaną też zorganizowane spotkania samorządowców z osobami LGBT +. Na początek to urzędnicy poznają ludzi, którzy w doniesieniach prawicowych mediów są demonizowani i obrażani.
- Możliwość zadania pytań, spokojnej rozmowy i zdobycia rzetelnej wiedzy, to w czasie, gdy najgłośniej wybrzmiewa mowa nienawiści, jedna z najważniejszych wartości dla każdego myślącego człowieka – uważa Olgierd Geblewicz.
Napisz komentarz
Komentarze