Ruch Polska 2050 docelowo będzie opierał się na trzech autonomicznych i partnerskich wobec siebie filarach: Głowie, Sercu i Rękach.
- Serce już jest - to Polska 2050 - wspólnota ludzi, którzy angażują się w życie publiczne dla sprawy a nie dla władzy samej w sobie. Zorganizowany jest w formie Stowarzyszenia Polska 2050, które współtworzy Agnieszka Buczyńska. Polska 2050 nie ma być podwykonawcą, czy przystawką do partii, tylko ma w przyszłości tę partię kontrolować i pilnować by działała na rzecz ludzi.
- Głowa to Think Tank Strategie 2050 - miejsce wykuwania innowacyjnych idei dla Polski. Think-tank jest samorządny - zarządzany przez ekspertów, którzy współtworzyli programy Szymona Hołowni. Nie jest zapleczem dla polityków, ale partnerem dla nich i dla obywateli z Polski 2050. Osobą odpowiedzialną za jego współtworzenie jest Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.
- Dopiero z Serca i Głowy wypłynie partia polityczna czyli „Ręce”. Partia będzie pochodną doświadczenia w działaniu oddolnym i wiedzy. Ten filar zostanie utworzony w przyszłości przed wyborami, kiedy pojawi się perspektywa zmieniania Polski także poprzez obecność w Parlamencie.
Działania Ruchu skupiają się na podejmowaniu inicjatyw, które zmieniają Polskę dzień po dniu, krok po kroku, centymetr po centymetrze. W samym lipcu przeprowadził ponad 300 akcji obywatelskich w całej Polsce:
- pomocowe polegające na zbieraniu darów dla osób najuboższych, bezdomnych, dla szpitali, oddawania krwi, szycia maseczek czy pomoc powodzianom
- edukacyjne – setki porady prawnych i psychologicznych, świadczonych przez wolontariuszy zarówno seniorom, jak i osobom w trudnej sytuacji życiowej.
- ekologiczne – polegające na sprzątaniu lasów, parków, rozdawanie nasion do sadzenia łąk kwiatowych, zbieranie karm dla zwierząt
- lokalne inicjatywy obywatelskie - w Szczecinku w województwie zachodniopomorskim wolontariusze zebrali ponad 2,5 tys. podpisów pod petycją w proteście obywatelskim przeciwko składowaniu 100 tys. ton śmieci, w tym śmieci niebezpiecznych, na terenie miasta. Obecnie rozpatrywane jest odwołanie od decyzji burmistrza w sprawie składowiska śmieci. Akcja ta łączy w sobie z jednej strony ekologiczną, zieloną treść, z drugiej - obywatelską formę. W przyszłości będą podejmowane podobne inicjatywy lokalnie, regionalnie i ogólnokrajowo, z wykorzystaniem wszelkich przewidzianych prawem możliwości
- działania za granicą – prowadzone w 20 krajach świata skupiły się na akcjach ekologicznych i pomocowych.
W ciągu najbliższych 100 dni wspólnie z liderami regionalnymi wypracowany zostanie plan działań i aktywności, który następne będzie realizowany przez kolejne 1000 dni. Tyle bowiem zostało do kolejnych wyborów. W tym celu Szymon Hołownia już od następnego tygodnia rusza w Polskę. W sierpniu na spotkaniu z liderami zapadną finalne decyzje o wewnętrznej organizacji ruchu i jego przyszłych aktywnościach podejmowanych aż do wyborów.
Jednocześnie Szymon Hołownia ogłosił sześć ogólnopolskich inicjatywy na 100 dni:
- „Kontrakty obywatelskie” – to umowy podpisywane ze społecznościami lokalnymi dotyczące konkretnych inicjatyw, które będą służyły rozwiazywaniu lokalnych problemów.
Cel: Polska 2050 podpisze 1 kontrakt w sierpniu, a 10 w ciągu 100 dni.
- „Edukacja dla Przyszłości” - podcasty i videoblogi dostępne za darmo dla młodzieży, które wypełnią luki programowe w edukacji o te elementy, których brak obecnie w systemie oświaty (z obszaru np. edukacji obywatelskiej, ekologicznej, psychologicznej czy zdrowotnej).
- “Liderzy 2050” – program wsparcia szkoleniowego dla liderów ruchu. Dzięki niemu w polskie życie publiczne wkroczą nowi ludzie z nowoczesnym rozumieniem zarządzania oraz instrumentów obywatelskiego wpływu na władzę.
- „Zapraszamy do pokoju” – projekt polegający na zapraszaniu osób różnych opinii do prowadzenia dialogu według wcześniej określonego scenariusza, by dyskutować w pokojowej atmosferze o rzeczach ważnych. Jego celem jest nauka dyskusji o różnorodności w przyjaznej atmosferze ze znajomymi i nieznajomymi, rodziną czy sąsiadami.
- Szymon Hołownia rusza w trasy – dialog to podstawa porozumienia, dlatego Szymon Hołownia nie przestaje podróżować po Polsce, aby rozmawiać z Polakami o ich problemach.
- Radio internetowe – Jednym z ważnych aspektów budowania obywatelskiej Polski jest możliwość stałego kontaktu z ludźmi, poszukiwania inspiracji, ścierania poglądów. Znakomitą przestrzenią do takich działań będzie własne radio. Start emisji regularnego programu już we wrześniu, będzie dostępny online do słuchania na żywo, jak i w formie podcastów.
Po upływie 100 dni zaprezentowane zostaną informacje o szczegółach i efektach poszczególnych inicjatyw. W lipcu ruszyła strona www.polska2050.pl
Iwona Zaczek
Napisz komentarz
Komentarze