Od 2004 r. środowisko spółdzielcze nagradza tych przedstawicieli samorządów lokalnych, którzy z przychylnością i zrozumieniem patrzą na działalność spółdzielni na ich terenach. Konkurs „Samorządowiec-Spółdzielca”, którego finał tradycyjnie odbywa się pod koniec marca, ma uhonorować za życzliwość i docenianie roli spółdzielczości w lokalnym środowisku. Patronat nad tą inicjatywą objęło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, a jego przedstawiciele co roku uczestniczą w uroczystym nadaniu tytułów „Samorządowiec-Spółdzielca”.
Wyróżnienie „Samorządowiec –Spółdzielca” jest wyrazem uznania dla działaczy samorządowych, radnych, posłów, senatorów i polityków za ich aktywną i owocną współpracę ze spółdzielniami, za wspieranie i obronę spółdzielczości, za docenianie jej roli w rozwoju społeczno-gospodarczym i kulturalnym środowisk lokalnych, za podejmowanie wspólnych ze spółdzielcami, działań mających na celu kształtowanie społeczeństwa obywatelskiego i rozwijanie demokracji.
Spółdzielczość - jako ruch gospodarczy i społeczny przeciwstawiający się dominującemu na dzisiejszym rynku nastawieniu wyłącznie na zysk - nie ma dziś łatwego zadania. Chce on pozostać wierny swoim zasadom w działalności na rzecz członków, zapewniając im godziwą pracę i wynagrodzenie za nią, a także możliwość decydowania o spółdzielczym majątku. W sytuacji, gdy lokalne władze samorządowe lub urzędnicy państwowi nie wykazują zrozumienia dla wartości i spółdzielczych zasad gospodarowania, spółdzielnie napotykają na wiele trudności w swej działalności i w rozwoju - nawet wówczas, gdy są jedynym i najpoważniejszym pracodawcą w gminie - mówi nam Artur Nycz.
Napisz komentarz
Komentarze