Jak w referendum głoswali mieszkańcy gminy Widuchowa?
W referendum 7 czerwca 2020 r. udział wzięło 1357 osób (85 więcej niż wymagane minimum). Frekwencja wyniosła 31,79%. Referendum zatem okazało się ważne.
Oddano 1346 ważnych głosów, nieważnych - 11.
Za odwołaniem wójt Anny Kusy-Kłos opowiedziało się 1277 osób, przeciw odwołaniu - 69.
Wyniki głosowania w poszczególnych obwodach:
obwód nr 1 – Widuchowa
głosów ważnych – 560, głosów nieważnych – 2
za odwołaniem wójt – 519, przeciw odwołaniu – 41
obwód nr 2 – Krzywin
głosów ważnych – 372, głosów nieważnych – 0
za odwołaniem wójt – 360, przeciw odwołaniu – 12
obwód nr 3 – Żelechowo
głosów ważnych – 227, głosów nieważnych – 4
za odwołaniem wójt – 220, przeciw odwołaniu – 7
obwód nr 4 – Lubicz
głosów ważnych – 187, głosów nieważnych – 5
za odwołaniem wójt – 178, przeciw odwołaniu – 9
Co dalej po referendum?
1.Niezwłocznie po sporządzeniu protokołu wyniku referendum terytorialna komisja podaje do publicznej wiadomości wyniki głosowania i wynik referendum poprzez wywieszenie w swojej siedzibie jednego z egzemplarzy tego protokołu.
Wykonano.
2.Jeżeli referendum dotyczyło odwołania organu jednostki samorządu terytorialnego przed upływem kadencji, terytorialna komisja niezwłocznie przesyła protokół wyniku referendum wraz z protokołami obwodowych komisji właściwemu komisarzowi wyborczemu i wojewodzie.
Wykonano.
3. Wojewoda niezwłocznie ogłasza w wojewódzkim dzienniku urzędowym protokół wyniku referendum otrzymany od terytorialnej komisji.
W oczekiwaniu.
Aktualizacja z 10.06.2020 r. godz. 8.10: Wynik referendum został opublikowany w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego 10 czerwca 2020 r., poz. 2808.
4. Ogłoszenie w wojewódzkim dzienniku urzędowym wyników referendum oznacza zakończenie działalności wójt Anny Kusy-Kłos.
W oczekiwaniu.
Aktualizacja z 10.06.2020 r. godz. 8.10: W związku z opublikowaniem w Dzienniku Urzędowym wyników referendum, wójt Anna Kusy-Kłos zakończyła działalność.
5. Prezes Rady Ministrów niezwłocznie wyznacza osobę, która pełni funkcję wójta do czasu wyboru nowego oraz zarządza wybory przedterminowe.
(W przypadku wniesienia protestu przeciwko ważności referendum do czasu rozstrzygnięcia sprawy nie zarządza się wyborów przedterminowych).
Ewentualne protesty
1. W terminie 7 dni od dnia podania wyników referendum do wiadomości publicznej w dzienniku urzędowym każdy uprawniony do wzięcia w nim udziału mieszkaniec gminy może wnieść protest, jeżeli dopuszczono się naruszenia przepisów ustawy, a naruszenie to mogło wywrzeć istotny wpływ na wynik referendum.
2. Sąd okręgowy rozpatruje protest w ciągu 14 dni od dnia zgłoszenia protestu z udziałem wnoszącego protest i przedstawiciela terytorialnej komisji wyborczej oraz z udziałem komisarza wyborczego.
3. W przypadku wniesienia protestu przeciwko ważności referendum do czasu rozstrzygnięcia sprawy nie zarządza się wyborów przedterminowych.
Napisz komentarz
Komentarze