W związku z odrzuceniem przez Sąd Okręgowy w Szczecinie mojego pozwu dotyczącego informacji rozpowszechnianych przez Grupę Referendalną przesyłam wyjaśnienia dotyczące tych zarzutów.
Członkowie komitetu referendalnego zarzucają mi działania niezgodne z prawem w sprawie utworzenia świetlicy wiejskiej w Widuchowej.
Od dawna mieszkańcy Widuchowej zgłaszali do urzędu gminy potrzebę utworzenia świetlicy wiejskiej. Wychodząc naprzeciw ich prośbom podjęłam decyzję o utworzeniu świetlicy wiejskiej w Widuchowej w budynku byłej poczty przy ul. Grunwaldzkiej. Zgodnie z wytycznymi Kancelarii Prawnej, wystąpiliśmy o zgody do wszystkich niezbędnych instytucji, aby proces uruchomienia świetlicy przeprowadzić zgodnie z prawem. Uzyskaliśmy wszystkie konieczne pozwolenia i do dnia dzisiejszego żadna kontrola nie zarzuciła jakichkolwiek nieprawidłowości w działaniach. Świetlica Wiejska – dziś działająca jako Placówka Wsparcia Dziennego – to jedna z najaktywniejszych i świetnie działających, na rzecz całej lokalnej społeczności, placówek tego typu w gminie. Jednak te działania nie podobają się członkom komitetu referendalnego i można domniemywać, że w przyszłości nie będą chcieli wspierać tego rodzaju działalności w naszej gminie.
Według członków komitetu referendalnego nie „myślę perspektywicznie”, czego dowodem jest brak działań związanych z budową farm wiatrowych na terenie naszej gminy.
Gdyby radne Jadwiga Hasiuk, Maria Markowicz, Agnieszka Smętek, które są w komitecie referendalnym, były aktywnie i skutecznie pracującymi radnymi, członkowie komitetu nie wysuwaliby takiego zarzutu. O wielu spotkaniach i rozmowach z przedstawicielami inwestycji dotyczących farm wiatrowych i fotowoltaiki informowałam zainteresowanych przedstawicieli rady gminy oraz wielu mieszkańców.
Energix Group poprzez swoje spółki zależne prowadzi na terenie Gminy Widuchowa dwa projekty farm wiatrowych:
Projekt trzech (3) turbin wiatrowych zlokalizowanych w miejscowości Żelechowo o planowanej mocy około 6,0 MW, przewidziany do realizacji w ramach rozbudowy istniejącej Farmy Wiatrowej Kozielice – Bielice – Banie. W ramach tego projektu planowana jest budowa do 37 turbin wiatrowych zlokalizowanych na terenie gmin Banie oraz Widuchowa wraz z infrastrukturą towarzyszącą tj. stacją elektroenergetyczną, liniami elektroenergetycznymi oraz konieczną infrastrukturą drogową.
Projekt wygrał aukcję na sprzedaż energii ze źródeł odnawialnych w 2019 roku.
Planowany start wielobranżowych robót budowlanych to rok 2020.
- Projekt składający się z szesnastu (16) turbin wiatrowych zlokalizowanych w miejscowości Żarczyn o planowanej mocy ok 55,0MW
Projekt posiada pozwolenia na budowę dla wspominanych szesnastu turbin wiatrowych, aktualnie prowadzone są prace projektowe dotyczące infrastruktury towarzyszącej tj. dróg dojazdowych oraz elektroenergetycznych linii kablowych.
Celem jest przygotowanie tego projektu do udziału w planowanych w roku 2020 aukcji na sprzedaż energii ze źródeł odnawialnych i oczywiście w konsekwencji budowa projektu.
Firma działa w Naszym rejonie już od lat, pomimo zmian w ustawodawstwie, które nie zawsze były pomyślne dla branży farm turbin wiatrowych.
Tak, więc kolejny zarzut, który jest kłamstwem. Smutne!
Wkrótce prześlę Państwu moje odpowiedzi do pozostałych zarzutów Grupy Refendalnej. Przypomnę, że Sąd nie rozpatrywał moich pozwów uznając, że materiały szkalujące mnie nie mogą być rozpatrywane w trybie wyborczym, gdyż zostały opublikowane przed ogłoszeniem przez Komisarza Wyborczego terminu referendum. Tym samym pozostaje mi droga powództwa cywilnego. Jak sami Państwo widzicie Grupa Referendalna kruczkami prawnymi unika odpowiedzialności za słowa i uważa, że bezkarnie może wprowadzać w błąd mieszkańców gminy. Żaden z ich zarzutów nie znajduje potwierdzenia w rzeczywistości.
Anna Kusy-Kłos, wójt Widuchowej
O wczorajszym rozstrzygnięciu sądu w trybie wyborczym w sprawie świetlicy pisaliśmy tu:
https://www.igryfino.pl/wiadomosci/36796,kolejna-porazka-wladz-gminy-przed-sadem
Napisz komentarz
Komentarze