Skrzypaczka i kompozytorka
Historia kobiet komponujących muzykę klasyczną jest niezwykle krótka, ale na pewno ważne w niej miejsce zajmuje Grażyna Bacewicz. Znakomity warsztat zdobyty podczas nauki w szkołach muzycznych w Warszawie i Paryżu wykorzystywała w swej różnorodnej twórczości mieszczącej się na ogół w nurcie neoklasycznym. Jako wykształcona i koncertująca skrzypaczka Bacewicz szczególną uwagę poświęciła muzyce na skrzypce oraz inne instrumenty smyczkowe, w tym siedem kwartetów. I właśnie Kwartet smyczkowy nr 4 (1950) Grażyny Bacewicz zaprezentują w odsłonie kameralnej i popisowej członkinie naszej orkiestry wchodzącej w skład Karłowicz Quartet.
Karłowicz Quartet
Karłowicz Quartet powstał we wrześniu 2017 roku. W skład zespołu wchodzą absolwentki najlepszych uczelni artystycznych w Polsce. Swoje doświadczenie kameralne zdobywały pod kierunkiem wybitnych kameralistów z zespołów takich jak Royal String Quartet, Scharoun Ensemble, Apollon Musagete Quartett, Kwartet Śląski, Kwartet Wilanów, Alban Berg Quartet, Altenberg Trio. Aktywnie uczestniczą w życiu artystycznym Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.
W swoim repertuarze posiadają najwybitniejsze dzieła muzyki klasycznej, nie stroniąc przy tym od muzyki rozrywkowej i filmowej. Dużym atutem kwartetu jest otwartość na wszelkie innowacyjne projekty i nastawienie na stały rozwój artystyczny.
Zespół Karłowicz Quartet tworzą: Elżbieta Fabiszak-Dąbrowska - skrzypce, Karolina Hyla-Wybraniec - skrzypce, Magdalena Micke - altówka, Klara Świdrów - wiolonczela.
Utwór ku własnej pamięci
Podczas niedzielnego koncertu w ramach naszych spotkań online usłyszymy także utwór jednego z najwybitniejszych twórców kwartetów smyczkowych w minionym stuleciu - Dymitra Szostakowicza. Szostakowicz tworzył a bardzo trudnym, wręcz tragicznym czasie, najczarniejszych latach sowieckiego komunizmu. Echo cierpień i tragizmu tej epoki często wybrzmiewa w jego muzyce. Jego VIII Kwartet smyczkowy c-moll op. 110 (1960), który zostanie wykonany przez Karłowicz Quartet, ma wyjątkowo osobisty, wręcz autobiograficzny charakter. Dzieło powstało w zaledwie trzy dni, a wielbiciele twórczości kompozytora bez trudu rozpoznają w utworze szereg muzycznych autocytatów z wcześniejszych kompozycji.
Jest w tym kwartecie także obecny muzyczny podpis Szostakowicza, czyli dźwięki D-Es-C-H. O samym utworze Szostakowicz pisał w jednym z listów tak: Rozmyślałem o tym, że jak kiedyś umrę, to nikt chyba nie napisze utworu poświęconego mojej pamięci. Dlatego postanowiłem takowy skomponować. Można by na jego okładce napisać: „Poświęcony pamięci autora tego kwartetu”.
Dziesiąta premiera online
Jak wypadnie zestawienie Kwartetów dwojga wielkich kompozytorskich nazwisk w wykonaniu współczesnych wykonawczyń? Przekonamy się już w niedzielę 24 maja o godzinie 19:00 podczas koncertu online Karłowicz Quartet | Szostakowicz | Bacewicz.
Zapraszamy na nasze kanały w serwisach Facebook i YouTube.
Katarzyna Plater-Zyberk
rzecznik prasowy
Filharmonia im. M. Karłowicza w Szczecinie
Napisz komentarz
Komentarze