Nie umawiałyśmy się. Ludwika kupiła białe róże, a ja czerwoną pelargonię. Pomyślałam sobie - cudownie biało-czerwone kwiaty dla Kogoś tak ważnego, kto jest we wspomnieniach wielu ludzi.
Z wiadomych względów (pandemia) nie chciałyśmy, aby większa grupa osób z naszego Towarzystwa Miłośników Historii Ziemi Gryfińskiej udała się na cmentarz.
„Stanisław Rzeszowski urodził się w Tetyjowie na Ukrainie 29.04.1920, zmarł 4.11.1985 w Gryfinie i tutaj został pochowany. Maturę pedagogiczną zdawał w Rogoźnie Wlkp. W czasie okupacji niemieckiej brał udział w ruchu oporu, był więziony na Pawiaku. W drodze do pruszkowskiego obozu uciekł z transportu, potem był w partyzantce w Puszczy Kozienickiej. Pracował jako nauczyciel w Patkowie koło Czarnolasu, w Międzygórzu w woj. dolnośląskim, w Stargardzie Gubińskim i w Poznaniu, a od 1951 r. na ziemi szczecińskiej: w Nowogardzie i w Szczecinie, gdzie wykładał historię w szkole rybołówstwa morskiego. Był redaktorem kwartalnika "Gryfia" w Szczecinie i "Nowogardia" w Nowogardzie. W 1969 r. założył Ośrodek wiedzy o Pomorzu Zach. i Ziemiach Połabskich. Był współzałożycielem Szczecińskiego Towarzystwa Kultury oraz Klubu "Odra - Wisła - Sprewa". Od 1965 r. mieszkał w Gryfinie przy ul. Targowej, pracował w Liceum Ekonomicznym jako nauczyciel historii, bibliotekarz, reżyser zespołu teatralnego. Założył pierwszy w Polsce Szkolny Powiatowy Ośrodek Krajoznawczo-Turystyczny. Prowadził studia nad folklorem, ewidencjonował zabytki i pomniki przyrody”
śp. Stanisław Rzeszowski
Żył 65 lat. Pochowany jest na cmentarzu komunalnym w Gryfinie, w mogile swojej matki Zofii, Jadwigi Rzeszowskiej z Urbanowiczów.
autor legend:
- O pięciogłowym smoku
- Skarb rycerza o sześciu palcach
- O skamieniałym chciwcu z Karska
- O błękitnym ogniku
Wydał około 40 opracowań związanych z historią Pomorza Zachodniego, między innymi takie tytuły jak: "Pomorze szczecińskie wczoraj i dziś", "Zagadnienia etniczne regionu nowogardzko-dobrzańskiego", "Szlakiem legend i opowieści ludowych", Przewodnik metodyczny dla organizatorów wycieczek nauczycielskich po województwie szczecińskim", oraz "Wychowanek Długosza" (rzecz o Bogusławie X), "Pod znakiem Rodła" (zbeletryzowana opowieść o życiu Polaków w Szczecinie w latach międzywojennych). Opublikował blisko 300 artykułów i reportaży w prasie krajowej i zagranicznej (serbołużyckiej).
Katarzyna Figas
Napisz komentarz
Komentarze