-Nie chcielibyśmy by był to pierwszy krok w zakresie demontowania kompetencji samorządu terytorialnego w Polsce. Jeżeli tego typu kroki będą podejmowane, my za każdym razem zarówno jako Sejmik Województwa jak i Związek Województw będziemy podejmowali stanowiska w obronie wspólnego dorobku jakim jest budowa samorządu terytorialnego w Polsce i decentralizacja kompetencji. Im bliżej mieszkańców są kompetencje, tym lepiej - powiedział Olgierd Geblewicz, marszałek Województwa Zachodniopomorskiego .
Marszałek Olgierd Geblewicz i wicemarszałek Jarosław Rzepa przypominali, że przeprowadzona w 2009 roku reforma doradztwa rolniczego służyła regionalizacji, a Ośrodki Doradztwa Rolniczego stały się dla samorządu narzędziem w zakresie oddziaływania na rolnictwo i obszary wiejskie. Proponowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmiany, są powrotem do centralnego zarządzania.
-To jest narzędzie, którym możemy realizować swoją politykę dla obszarów wiejskich i dla rolnictwa. To dotyczy m.in. takich obszarów jak produkty regionalne, gospodarka obrotem ziemi, płatności, promocja. Środki samorządu pozwoliły na wykonanie wielu inwestycji. Barzkowice się zmieniły, wystarczy tam pojechać np. przy okazji targów. Centralizacja wydłuży proces decyzyjny. Łatwiej sprawy załatwiać w Szczecinie czy Barzkowicach, a nie jeździć do Warszawy. W tym miejscu dziękuję ze wsparcie okazane przez Radzę Społeczną działającą przy Ośrodku Doradztwa Rolniczego - przekonywał Jarosław Rzepa, wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego .
Podnoszone argumenty znalazły swoje odzwierciedlenie w stanowisku Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego w sprawie w sprawie podległości Zachodniopomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach. Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego wyraził sprzeciw pomysłowi zmiany podległości Barzkowic.
Marek Mucha
Napisz komentarz
Komentarze