Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
wtorek, 19 listopada 2024 15:53
Reklama

Wśród zakażonych nawet 80 proc. może nie mieć objawów Covid-19

Według szacunków Imperial Collage w Londynie nawet 80 proc. wszystkich zakażonych nie ma żadnych objawów Covid-19. Największa liczba zainfekowanych zakaża się właśnie od osób asymptomatycznych, które mogą zostać zidentyfikowane tylko przez przeprowadzone testy.
Wśród zakażonych nawet 80 proc. może nie mieć objawów Covid-19

Autor: Fot. WSSE Opole

„Powszechnie uważa się, że (asymptomatyczni) nie są niebezpieczni, a oni sami myślą, że mogą żyć normalnie, np. młodzi Brytyjczycy uważają, że mogą chodzić do pubów" – powiedział w wywiadzie dla El Mundo profesor londyńskiego uniwersytetu, Paolo Vineis. "To prawda, że śmiertelność wśród młodych jest dużo niższa, ale ci młodzi bezobjawowi są źródłem zarażenia osób starszych, które znajdują się w sytuacji ryzyka” - zaznaczył epidemiolog.

Według specjalisty należy robić testy na Covid-19 wszystkim, którzy ze względu na swoją pracę mają kontakt z dużą ilością osób, a przede wszystkim personelowi sanitarnemu. Ci z pozytywnymi wynikami testu powinni zostać odizolowani. Powinno się także zrobić testy próbne ogółowi społeczeństwa, co pozwoliłoby poznać szacunkową liczbę zarażonych asymptomatycznych, lepiej obliczyć wskaźnik śmiertelności i śledzić ewolucję epidemii.

"Nie jest możliwe natomiast oszacowanie czasu trwania epidemii koronawirusa" – twierdzi Vineis. "Istnieją wprawdzie modele matematyczne, które biorą pod uwagę dane z Chin, a następnie sukcesywnie włączają do nich dane z innych krajów, próbując w ten sposób przewidzieć ewolucję epidemii, ale to nie są pewne kalkulacje" - dodaje. Jego zdaniem pandemia najprawdopodobniej potrwa miesiące i nie wiadomo, kiedy osiągnie punkt kulminacyjny.

Epidemiolog uważa, że takie szacunki można robić tylko na poziomie lokalnym, np. w Lombardii, ale nie na poziomie globalnym. „Wiele zależy od efektywności podjętych środków i od ich respektowania przez ludność” - podkreślił Vineis.

Największym błędem, według epidemiologa, było początkowe niedocenienie zagrożenia, uznanie, że to jest tylko rodzaj grypy. Jednak to jest nowy wirus, którego zachowania nie znamy i dopiero teraz poznajemy, jak bardzo jest niebezpieczny - mówi Vineis. "Europa powinna mieć jeden plan zwalczania epidemii, taki sam we wszystkich krajach" - dodaje.

„Powinniśmy być lepiej przygotowani na wypadek tego typu zagrożeń. Pięć lat temu, Bill Gates w proroczym video powiedział, że pilnie przygotowujemy się do wojny, ale nie na wypadek pandemii, która może być dużo gorsza” - przypomniał.

Według naukowca należy też zastanowić się, dlaczego wirus rozprzestrzenił się. „Dość szybko postępowały po sobie epidemie SARS, MERS, eboli, wirusa Zika" – twierdzi Vineis, wyjaśniając, że istnieją ku temu przyczyny związane, na przykład, z coraz szybciej postępującą deforestacją i związkami człowieka z dziką przyrodą. "Należy zająć się skutkami globalizacji" – apeluje w wywiadzie.

Paolo Vineis jest profesorem w Imperial College w Londynie, szefem Departamentu Epidemiologii Genetycznej i Molekularnej we włoskim Instytucie Medycyny Genetycznej. Jego działalność naukowa koncentruje się na epidemiologii molekularnej, jest ekspertem w dziedzinie patogenów, takich jak koronawirus.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

wyznanie lekarki 23.03.2020 10:53
Gdy protestowałyśmy, całe społeczeństwo miało nas gdzieś. A gdy dziś idę do pracy, ludzie biją mi brawo z balkonu. Krzyczą, że jestem bohaterką. Gratulują. To hipokryzja! Czego wy mi ludzie gratulujecie? Tej pensji? Jeszcze rok temu wielu z was krzyczało, że w ***ch nam się przewróciło, bo podwyżek chcemy. Jesteśmy upokorzone przez system, jesteśmy codziennie upokarzane przez zwykłych ludzi. Nienawidzę tej roboty. Przegrałam życie za 3,5 tysiąca. Nienawidzę jej, ale jej nie rzucę. Mam trójkę małych dzieci. Potrzebuję pieniędzy. Taki ciekawy artykuł jest na wp.pl

Miękka faja 23.03.2020 10:29
Jaka jest różnica między zakażony a zarażony?? Raz tak raz inaczej piszecie.

taka różnica 23.03.2020 10:48
Zakazić się możesz od czegoś, a zarazić od kogoś. A jak jesteś chory to jest to dla ciebie już obojętne.

Ręce opadają 23.03.2020 09:15
80 % może nie mieć objawów... ale nam dalej będą wciskać ze testy ani maski nie potrzebne... Nie ma testow nie ma zarażonych.. Ale ludzie umierają na choroby towarzyszące. Proste.

Miras 23.03.2020 09:34
Ja czytałem, że 30 procent, ale to i tak dużo.

Cogito ergo sum 22.03.2020 20:05
Polska oszczędza na testach dlatego nie jest znana aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce. Ot choćby dane o zgonach. O ile w Chinach i Europie to 3,6 do 5 % chorych to w Polsce jeden. Ja uważam to za fałszowanie danych.

cyc 22.03.2020 19:09
O czym tu mowa , dorośnijcie tak trudno zrozumieć przesłanie zostańcie w domach .Zobaczcie co się dzieje ze spacerowiczami , zobaczcie po godzinie 18 nasz park w Gryfinie , BIEGACZE ,SPACEROWICZE I MŁODZIEŻ NA ŁAWKACH , nie wspomnę pijaczków bo to standard .Piszecie bo chcecie a co sami robicie .

Kwarantanna w RFN 22.03.2020 18:40
Komentarz usunięty

postulat 22.03.2020 18:18
Tylko powszechna dostępność do testów może pomóc znacząco w skutecznym zwalczaniu koronawirusa !!!

K 22.03.2020 18:38
Masz rację , ale z tymi testami to nie takie proste jak już wiemy .Wierzę że nie długo już wszystkie laboratoria będą mogły takie testy wykonywać .

smutne 22.03.2020 18:16
Coraz więcej wiemy i coraz bardziej bezradni jesteśmy.

burza 22.03.2020 17:44
Najtrudniej przekonać do zrobienia testu osoby,które twierdzą,że nie są chore,bo nie mają objawów .

narciarz z urzędu 22.03.2020 19:13
No właśnie

wagarowicz 22.03.2020 19:58
Piszesz o pewnym burmistrzu, co w dodatku okazało się, że był na nartach na południu Europy chociaż nie brał urlopu (bo mówi, że nie był na urlopie)?

Wniosek 23.03.2020 09:20
Nie bój. W Polsce namawianie do testów nie grozi. Raczej odmawianie.. W Polsce umiera się na choroby towarzyszące. I jest stosunkowo mało zachorowań... albo raczej zdiagnozowanych przypadków.. Dlatego takie piękne statystyki.

lepiej nie myśleć 23.03.2020 09:33
Ale w pewnym momencie jak to pieprznie....

Nina 22.03.2020 17:41
To bardzo zła wiadomość, bo nie wiadomo jak z tym walczyć.

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama