Profesor Rymar w jednym z rozdziałów rozprawia się ze sceptykami, którzy nie utożsamiają źródłowej Cidini (gdzie była bitwa 24 czerwca 972 r.) ze współczesną Cedynią.
Profesor pisze:
„Jednak nie brak sceptyków, całkowicie bezzasadnie, bo poszukiwane przez nich miejscowości na zachód od Odry na terenie bezpośrednio kontrolowanym przez Niemcy na środkowym Połabiu, gdzie można stwierdzić podobne miejscowości jak Sithen, Zithen, Zehdenick. W ślad za tym mogli językoznawcy popuścić wodze fantazji.
(…)
Negowanie Cedyni jest wykluczone, bo na zachód od Odry polskie wojska nie mogły na Hodona oczekiwać, na Połabiu Hodo nie mógł na Mieszka napadać, z zresztą informacja kronikarza jest ściśle powiązana z lojalnością Mieszka wobec Niemiec, czego wyrazem było płacenie trybutu „aż po rzekę Wartę”, co nakazuje operacje lokalizować tylko na Pomorzu i to na całym aż po Wisłę, w tym wówczas w obszarze późniejszej Nowej Marchii w szczególności.”
Spotkanie w Szczecinie - kolejna po chojeńskiej - promocja bardzo ważnej dla naszego regionu monumentalnej, liczącej blisko tysiąc stron książki specjalisty od Nowej Marchii już w czwartek w Sali Kolumnowej Książnicy Pomorskiej o godz. 17.00.
Książkę „Historia polityczna i społeczna Nowej Marchii w średniowieczu (do roku 1535)” wydała ją w ub. roku Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gorzowie. Książkę można kupić m.in. w Bibliotece Publicznej w Chojnie (cena 60 zł). Miejmy nadzieję, że wkrótce nabędziemy ją również w gryfińskim CIT…
Napisz komentarz
Komentarze