Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 09:18
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Będą się tu szkolić ratownicy medyczni oraz lekarze z Niemiec i z Pomorza Zachodniego

W tym tygodniu, jak wcześniej juz informowaliśmy, został oficjalnie otwarty Ośrodek Symulacji Medycznych w filii Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie. Utworzono go w ramach projektu „Zintegrowane Transgraniczne Ratownictwo Medyczne w Pomeranii / Brandenburgii (InGRiP)” dofinansowanego z Programu Współpracy INTERREG V A. To pierwszy Ośrodek Symulacji Medycznych w Polsce należący do Pogotowia. Będą się w nim wspólnie szkolić ratownicy medyczni oraz lekarze z Niemiec i z Pomorza Zachodniego. Wszystko po to, aby ułatwiać współpracę pomiędzy polskimi i niemieckimi medykami w sytuacjach ratowania ludzkiego życia i zdrowia.

- Mam nadzieję, że sukces tego projektu będzie przekuwał się na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców regionów przygranicznych oraz turystów przebywających na terenie Pomorza Zachodniego oraz Maklemburgii – mówił Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego. – Trzymam kciuki za dalsze sukcesy Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie, aby wciąż była najlepszą w Polsce.

Pomieszczenia szkoleniowe w Ośrodku Symulacji Medycznych wyposażone zostały w symulator imitujący przedział medyczny ambulansu oraz w pięć symulatorów pacjenta, które posiadają funkcje imitujące żywych pacjentów, pozwalają na symulowanie najróżniejszych sytuacji klinicznych. Zajęcia w Ośrodku Symulacji Medycznych w Międzyzdrojach rozpoczną się w lutym 2020 roku i potrwają do maja 2020 roku. W ramach projektu zaplanowano przeprowadzenie ok. tysiąca treningów z symulacji medycznej, które będą prowadzone zgodnie z obowiązującymi procedurami medycznych czynności ratunkowych stosowanymi przez zespoły ratownictwa medycznego.

Ośrodek wyposażono w elementy rejestrujące obraz i dźwięk. Dzięki temu możliwa będzie całościowa ocena sytuacji, analiza postępowania zespołu oraz wyciągnięcie konstruktywnych wniosków.

- Osoby uczestniczące w szkoleniu będą miały możliwość uczenia się na własnych błędach, bez ponoszenia ryzyka skrzywdzenia żywych osób. Forma takiej nauki pozwala na spokojne przeanalizowanie poszczególnych zdarzeń i wyeliminowanie tragicznych w skutkach błędów medycznych – mówi Roman Pałka, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie.

 

SZKOLENIA JĘZYKOWE

Przed rozpoczęciem szkoleń w Ośrodku Symulacji Medycznych medycy z Pomorza Zachodniego uczyli się języka niemieckiego, a ich koledzy po fachu z Niemiec uczyli się języka polskiego. Z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w zajęciach udział wzięli ratownicy medyczni i lekarze ze Szczecina, Międzyzdrojów, Świnoujścia, Kamienia Pomorskiego, Gryfina, Goleniowa, Chojny, Pyrzyc i Gryfic. Zajęcia z polskimi medykami prowadziła dr Dorota Orsson, absolwentka Filologii Germańskiej US oraz Filologii Polskiej i Klasycznej UAM Nauczanie Języka Polskiego jako Obcego, pracująca w projekcie InGRiP.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama