Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 23:35
Reklama
Reklama

Dawcy szpiku ratują pacjentów

Co można zrobić w ciągu 365 dni? Odpowiedź jest prosta – można pomóc wielu chorym na nowotwory krwi! To 365 dni na to, żeby zorganizować 2397 akcji rejestracji potencjalnych Dawców szpiku, zarejestrować ponad 209 000 osób oraz dać 1336 Pacjentom szansę na życie. Ale można jeszcze więcej! 2019 rok był dla Fundacji DKMS również czasem intensywnych działań na rzecz Programu Rozwoju Polskiej Transplantologii i Wsparcia Pacjentów, który zmienia rzeczywistość chorych – na lepszą.
  • Źródło: Fundacja DKMS
Dawcy szpiku ratują pacjentów
Marta Walczak - dawczyni komórek macierzystych

Autor: DKMS

Co jeszcze udało się osiągnąć w 2019 roku?

Coraz więcej potencjalnych Dawców szpiku

Organizowane w ciągu roku przez Fundację DKMS Dni Dawcy to okazja do tego, żeby zarejestrować się do bazy, a także dowiedzieć się więcej o idei dawstwa szpiku. W 2019 roku przeprowadzono łącznie aż 2 397 akcji rejestracji, a w ciągu 12 miesięcy do bazy Fundacji DKMS dołączyło ponad 209 000 potencjalnych Dawców szpiku, którzy zarejestrowali się podczas zorganizowanych akcji lub online. Każda z tych osób zwiększa szanse na znalezienie zgodnego Dawcy dla potrzebujących przeszczepienia Pacjentów. Nie byłoby to możliwe gdyby nie wsparcie 15 000 wolontariuszy, którzy angażowali się w akcje rejestracyjne na terenie całej Polski oraz inicjowali takie aktywności w swoich miejscach pracy. Dzięki wsparciu firm odpowiedzialnych społecznie, do grona potencjalnych Dawców szpiku dołączyło 5 400 osób, zarejestrowanych podczas 150 Dni Dawców Szpiku, a dodatkowo firmy przekazały 801.740 zł na pokrycie kosztów rejestracji potencjalnych Dawców szpiku. Koszt rejestracji i przebadania jednej osoby to 180 złotych.

Łącznie, dzięki darowiznom od Darczyńców indywidualnych, wpłatom z 1% podatku i wsparciu firm Fundacja DKMS otrzymała 4.720.000 zł. Kwota ta w całości została przeznaczona na cele statutowe Fundacji.

Dawstwo szpiku w Polsce - statystyki

Aktualnie w bazie Dawców szpiku Fundacji DKMS zarejestrowanych jest ponad 1,6 mln. osób, spośród których - na przestrzeni 10 lat - szpik lub krwiotwórcze komórki macierzyste oddały już 7594 osoby. W samym 2019 roku 1336 osób dało szansę na życie chorym, dla których przeszczepienie szpiku było często jedyną szansą na powrót do zdrowia. 1127 Dawców faktycznych oddało cząstkę siebie za pomocą częściej stosowanej – bo w aż 80% przypadków - metody, czyli pobrania krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi obwodowej (tzw. aferezy). Pozostałych 209 Dawców faktycznych oddało szpik kostny z talerza kości biodrowej.

Dawstwo szpiku w województwach - Dawcy potencjalni i Dawcy faktyczni

Dawcy szpiku z Polski ratują Pacjentów na całym świecie

O tym, jak trudne jest znalezienie niespokrewnionego Dawcy szpiku, dla osoby potrzebującej przeszczepienia, Fundacja DKMS doskonale wie. Szansa na znalezienie „bliźniaka genetycznego” wynosi 1:20 000, a w przypadku, gdy chory ma rzadki genotyp, nawet 1: kilku milionów. O trudności poszukiwań zgodnego Dawcy świadczy fakt, że często ratunek dla chorego znajduje się dopiero setki kilometrów od niego - lub nawet na innym kontynencie. I tak, w 2019 roku, dzięki Dawcom faktycznym, szpik lub krwiotwórcze komórki macierzyste dały szansę na życie nie tylko polskim Pacjentom, ale również chorym z 43 krajów, m.in. USA, Kanady, Francji, Niemiec , RPA, Urugwaju, Nowej Zelandii, Chile, Australii czy Brazylii. To pokazuje, dlaczego tak ważne jest, żeby do bazy Dawców szpiku Fundacji DKMS rejestrowały się wciąż nowe osoby – im więcej Dawców potencjalnych, tym większa szansa na to, że gdy zachoruje bliska nam osoba – znajdzie się „bliźniak genetyczny”, który będzie gotów pomóc.

Wsparcie transplantologii i Pacjentów

Rok 2019 był szczególny dla Fundacji DKMS ze względu na kompleksowe działania, wspierające nie tylko pacjentów hematoonkologicznych, ale również polską transplantologię. W ramach uruchomionego przez Fundacje DKMS Programu Rozwoju Polskiej Transplantologii i Wsparcia Pacjentów, fundacja przekazała klinikom transplantacyjnym oraz oddziałom hematologicznym ponad 5 milionów złotych. Fundusze zostały przeznaczone na przebudowy, rozbudowy i zakup niezbędnego sprzętu dla 6 ośrodków medycznych i klinik w: Poznaniu, Szczecinie, Słupsku, Gdańsku, Bydgoszczy oraz Warszawie. Wszystko po to, aby zapewniać Pacjentom hematoonkologicznym coraz lepsze warunki leczenia, oparte na najwyższych standardach.

Oprócz naszych codziennych starań o to, żeby każdy Pacjent znalazł swojego „bliźniaka genetycznego” i mógł dzięki jego pomocy żyć, to angażujemy się także w rozwój polskiej transplantologii. Zależy nam na tym, aby kliniki, w których leczeni są Pacjenci hematoonkologiczni, były nowoczesne i wyposażone w najnowszy sprzęt, pozwalający na coraz skuteczniejszą terapię. Żeby transplantologia mogła się rozwijać, potrzebne są trzy bardzo ważne elementy: świetni specjaliści, systematycznie zwiększająca się liczba potencjalnych Dawców szpiku, których nieustannie rejestrujemy oraz nowoczesny sprzęt – w który wyposażamy oddziały - mówi Ewa Magnucka-Bowkiewicz, Prezes Fundacji DKMS.

Fundacja DKMS stara się towarzyszyć Pacjentom w procesie leczenia, jak i w trakcie powrotu do zdrowia. To właśnie z myślą o nich inicjuje liczne aktywności, współpracując przy tym z wieloma organizacjami pacjenckimi. W 2019 roku, wraz z Polską Koalicją Pacjentów Onkologicznych, zorganizowano w kilku miastach w Polsce cykl warsztatów edukacyjnych, na które zaproszeni byli specjaliści: lekarz hematolog, dietetyk i psychoonkolog.

Dbamy o to, żeby warsztaty miały charakter praktyczny i Pacjenci mogli zadawać pytania specjalistom, posłuchać o najnowszych metodach leczenia nowotworów krwi czy aktualnych badaniach klinicznych. A z drugiej strony, specjaliści mają szansę przekazać chorym wiedzę, która realnie pomaga im w codziennym funkcjonowaniu. Przed nami kolejne kilkanaście warsztatów, bo mamy informację od osób, które brały w nich udział – Pacjentów i ich bliskich - że są bardzo pomocne i potrzebne - dodaje Ewa Magnucka-Bowkiewicz, Prezes Fundacji DKMS.

Podsumowując 2019 rok, chciałabym serdecznie podziękować za zaangażowanie wszystkim Dawcom, wolontariuszom, darczyńcom, środowisku medycznemu oraz pracownikom Fundacji DKMS - dzięki takiemu wsparciu możemy realizować wiele wartościowych i potrzebnych projektów - podsumowuje Ewa Magnucka-Bowkiewicz.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

szpik ulec 15.01.2020 13:19
Niebotyński musi odejść!

dawca w gotowości 15.01.2020 11:12
Jestem od 5 lat i czekam.

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama